Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu tələbələrinin Türkiyədə İznik gəzintisi
“Yay məktəbi”nin səmərəli təşkili üçün şənbə günü Bursanın İznik əyalətinə səfər təşkil olunub. Ekskursiyada tələbələr Yeşil Camini, Əşrəfzadə və Ayasofiya məscidlərini, Abdulvəhab təpəsini, həmçinin Lefke qapısını ziyarət ediblər.
Yeşil Camini ziyarət zamanı tələbələrə bildirilib ki, məscid Çandarlı Xəlil Xeyrəddin Paşanın sifarişinə əsasən, Memar Hacı Musa rərəfindən 1378 – 1391-ci illərdə inşa olunub. Çandarlı Xəlil Xeyrəddin Paşanın vəfatından sonra, tikilinin inşasını onun oğlu Əli Paşa 1391 – 1392-ci illərdə tamamlayıb. Osmanlı memarlığının önəmli abidələrindən olan Yeşil Cami təkqübbəli ibadət evidir.
Gənclər daha sonra məşhur türk təsəvvüfçüsü Əşrəf Ruminin oğullarından Əşrəfzadə Abdullah tərəfindən İznikdə inşa olunmuş Əşrəfzadə məscidini ziyarət ediblər. İbadətgah 1469-cu ildə tikilib. Məscidə yunanlar hücum etdikdən sonra, xarabalığa çevrilmiş ibadət ocağı 1950-ci ildə yenidən bərpa olunub.
Ayasofiya məscidini ziyarət zamanı tələbələrə dini müəssisə haqqında ətraflı məlumat verilib. Məbəd əvvəllər kilsə kimi fəaliyyət göstərib. Osmanlı dövründə isə məscid kimi müsəlmanların ixtiyarına verilib.
Abdulvəhab təpəsi və Lefke qapısı tarxi məkanları tələbələrin böyük marağına səbəb olub. Məlumat verilib ki, Bursa Osmanlı tarixinin önəmli şəhərlərindəndir, həmçinin Osmanlı Dövləti yarandığı vaxtlarda isə paytaxt statusu daşıyıb.
Qeyd edək ki, “Yay məktəbi”ndə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun tələbələri ilə yanaşı, Qazaxıstan və Qırğızıstandan gəlmiş İlahiyyat fakültəsinin tələbələri də iştirak edirlər. “Yay məktəbi”nin keçirilməsi tələbələrin bilik və bacarıqlarının artırılması, təcrübə mübadiləsi, dostluq əlaqələrinin genişləndirilməsi baxımından vacibdir. Eyni zamanda, ölkəmizdəki tolerant və multikultural mühitin təbliği baxımından, xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Aİİ-nin qarşıya qoyduğu əsas məqsədlərdən biri İslam və digər dünya dinləri haqqında dərin biliklərə yiyələnən, tərəfsiz və bütün konfessiyalara dözümlülüklə yanaşan din xadimləri yetişdirməklə yanaşı, intellektual, elmi potensiallı, səriştəli və savadlı kadrlar hazırlamaqdır.
Məlumat üçün bildiririk ki, iki qrupda təşkil olunan “Yay məktəbi” Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu, Türkiyə Cümhuriyyətinin Təhsil Nazirliyi və Dəyanət İşləri Başqanlığı arasında razılaşmaya əsasən təşkil olunub.

AIT students’ Iznik tour in Turkey
On Saturday, a visit to Iznik province in Bursa was organized for the effective organization of the summer school. During the tour, students visited the Green Mosque, Ashrafzade and Hagia Sophia mosques, the Abdul Wahab Hill, and the Lefke Gate.
During the visit to the Green Mosque, students were informed that the mosque was constructed by order of the Grand Vizier Chandarli Halil Hayreddin Pasha between 1378 and 1391. After the death of Chandarli Halil Hayreddin Pasha, his son Ali Pasha completed the construction in 1391-1392. Being one of the most important monuments of the Ottoman architecture, the Green Mosque is a house of worship with a single dome.
Students further visited the Ashrafzade Mosque built in Iznik by Abdullah Ashrafzade, the son of the famous Turkish Sufi Ashraf Rumi. The temple was built in 1469. It was rebuilt in 1950 after the Greeks attacked the mosque.
During the visit to the Hagia Sophia Mosque, students were provided with detailed information about the religious place. It was noted that the temple was formerly a church. During the Ottoman period, it was given to the use of Muslims as a mosque.
The Abdul Wahab Hill and Lefke Gate aroused interest in students. It has been noted that Bursa is one of the most important cities in the history of the Ottoman Empire which was the capital city in the early periods of the Empire.
It should be noted that students of theological faculties from Kazakhstan and Kyrgyzstan participate in the summer school together with the students of Azerbaijan Institute of Theology. The summer school is of great importance from the aspect of increasing students’ knowledge and skills, sharing experiences and expanding friendly relations. At the same time, it is of particular importance from the aspect of promoting tolerant and multicultural environment in the country.