Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun “İlahiyyatçı” qəzetinin iyul sayı çapdan çıxıb.
Mətbu orqanın ilk səhifəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin “İslam Sivilizasiyası Qafqazda” II Beynəlxalq Simpoziumunun iştirakçılarına Müraciəti, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitre-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın “Ümummilli lider Heydər Əliyev bütün ömrü boyu xalqına, vətəninə sədaqətlə xidmət edib” başlıqlı yazısı dərc olunub.
Nəşrin ikinci və üçüncü səhifələrində Ulu Öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlişinin 50-ci ildönümü münasibətilə Aİİ rektoru ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Ceyhun Məmmədovun “Əsrə bərabər 50 il”, həmçinin Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Fidan Yusifovanın “Əbədiyaşar lider” başlıqlı məqalələri çap olunub.
Qəzetin 4, 5, 6 və 7-ci səhifələrində “İslam Sivilizasiyası Qafqazda” II Beynəlxalq Simpoziumu haqqında yazılar yer alıb.
“İlahiyyatçı”nın iyul buraxılışında, həmçinin “Ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi hakimiyyətə gəlişinin 50-ci ildönümü”; “Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Elmi Şurasının qərarı ilə “Heydər Əliyevin kəlamları” adlı kitab nəşr olunub”; “Milli Mətbuat Günü münasibətilə media nümayəndələri mükafatlandırılıb”; “İş həyatında sosial məsuliyyət və etik davranış qaydaları”; “Din araşdırmaları” jurnalının iyun sayı nəşr olunub”; “Aİİ rektoru “Tələbələrin dostu” sosial mükafatına layiq görülüb”; “Müasir alman cəmiyyətində İslama münasibət”; “Gürcüstan Müsəlmanları İdarəsinin nümayəndə heyəti İlahiyyat İnstitutunda”; “Tələbələrimiz Bursada “Yay məktəbi”ndədirlər”; “İlk magistrantların dissertasiya işlərinin müdafiəsi keçirilib”; “İlahiyyat İnstitutunun müəllimləri Beynəlxalq Simpoziumda iştirak ediblər”; “Aİİ-də YAP-ın ərazi ilk partiya təşkilatının növbəti iclası”; “Azərbaycan və Amerika cəmiyyətlərində dinə münasibət”; “Rusiyanın “Minbar” jurnalında Azərbaycan haqqında yazılar dərc olunub” başlıqlı məqalələrdə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu haqqında yazılar və xəbərlər dərc edilib.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) 2019-2020-ci tədris ili üzrə İnstituta yüksəkintellektli və savadlı gənclərin cəlb olunması məqsədilə respublikanın bir sıra bölgələrində yerləşən orta məktəblərin yuxarı sinif şagirdləri üçün maarifləndirici xarakterli məlumatlandırma tədbirləri qəzetdə “Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu bölgələrdə” başlıqlı silsilə yazılarda əksini tapıb. “Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu İsmayıllıda” məqaləsində isə təşkil olunan görüş haqqında ətraflı məlumat verilib.
Mətbu orqanın müxtəlif səhifələrində, eyni zamanda, İnstitut əməkdaşlarının “Sızlar yada düşəndə ürəyimin telləri, o mehriban, o əziz tələbələik illəri...”; “İslam dinində dözümlülük ənənəsi: tarixi aspektlər”; “Din duyğusu fərdə və cəmiyyətə nə verir?”; “Azərbaycanın tarixi irsi: Qax rayonunda yerləşən Alban məbədləri”; “Şəhid jurnalistlərimiz”; “Azərbaycanın milli geyimlərinin bölgələr üzrə oxşar və fərqli xüsusiyyətləri”; “ başlıqlı məqalələri əksini tapıb.

Вышел июльский номер газеты «Теолог»
На первой странице печатного органа опубликованы Обращение Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева к участникам II Международного Симпозиума на тему «Исламская цивилизация на Кавказе», статья Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан ханум Алиевой под названием «Народный лидер Гейдар Алиев всю свою жизнь добросовестно служил своему народу и Родине».
На второй и третьей страницах издания опубликованы статья ректора АИТ доктора философии по теологии Джейхуна Мамедова посвященная 50-летию со дня прихода к власти великого лидера Гейдара Алиева под заголовком «50 лет равные веку», а также статья заведующего кафедрой магистратуры и докторантуры Фидан Юсифовой под заголовком «Вечно живой лидер».
На 4, 5, 6 и 7 страницах газеты размещены статьи о II Международном Симпозиуме на тему «Исламская цивилизация на Кавказе».
В июльском номере газеты «Теолог» также опубликованы статьи и новости под заголовком: «50-летие прихода к политической власти общенационального лидера Гейдара Алиева»; «По решению Ученого совета Азербайджанского Института Теологии издана книга под названием «Изречения Гейдара Алиева»»; «Представители СМИ награждены по случаю Дня Национальной Прессы»; «Социальная ответственность и этическое поведение в трудовой жизни»; «Опубликован июньский номер журнала «Дин арашдырмалары» («Религиозные исследования»)»; «Ректор АИТ был удостоен социальной премии «Друг студентов»»; «Отношение к Исламу в современном немецком обществе»; «Делегация Управления Мусульман Грузии в Институте Теологии»; «Наши студенты в «Летней школе» в Бурсе»; «Проведена защита диссертации первых магистров»; «Преподаватели Института Теологии участвовали в Международном Симпозиуме»; «Очередное собрание первой территориальной партийной организации партии «Новый Азербайджан» (YAP)»; «Отношение к религии в азербайджанском и американском обществах»; «В российском журнале «Минбар» опубликованы статьи об Азербайджане».
Просветительские мероприятия для старшеклассников в ряде регионов страны по привлечению высокоинтеллектуальной и образованной молодежи в Института на 2019-2020 учебный год Азербайджанского Института Теологии отражены в газете в ряде статей под заголовком «Азербайджанский Институт Теологии в регионах». А в статье «Азербайджанский Институт Теологии в Исмаиллы» содержится подробная информация о встрече.
В то же время на разных страницах печатного органа отражены статьи сотрудников Института под заголовком: «Сердце изнывает от тоски когда вспоминаю те добрые и родные студенческие годы…»; «Традиция толерантности в Исламе: исторические аспекты»; «Что дает чувство религии индивиду и обществу?»; «Историческое наследие Азербайджана: албанские храмы в Гахском районе»; «Журналист-шехиды»; «Схожие и отличительные черты национальных костюмов Азербайджана по регионам».
Также следует отметить, что целью издания газеты «Теолог» является информирование общественности о деятельности Института, осуществляемых им проектах, укрепление патриотического духа молодежи, повышение их интеллектуального уровня и мировоззрения, содействие религиозному просвещению в нашей стране.