Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Tələbə Elmi Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə vebinar keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) təşkilatçılığı ilə vebinar keçirilib.
“Microsoft Teams” proqramı üzərindən təşkil olunan vebinarda Aİİ-nin müəllimləri və tələbələri iştirak ediblər.
Aİİ Tələbə Elmi Cəmiyyətinin sədri, Dillər və ictimai fənlər kafedrasının dosenti Məmmədəli Babaşlı giriş nitqi ilə çıxış edib. İştirakçıları salamladıqdan sonra TEC-in fəaliyyəti barədə məlumat verib.
Daha sonra M.Babaşlı mövcud pandemiya dövründə tələbələrin elmi dünyagörüşü, intellektual səviyyələrinin artırılması istiqamətində səmərəli işlər görüləcəyini və bu cür vebinarların davamlı olaraq keçiriləcəyini vurğulayıb. Sədr qeyd edib ki, bu səpkili tədbirlər təhsilalanların yüksəkixtisaslı kadrlar kimi yetişmələrində mühüm rol oynayır.
Aİİ-nin müəllimi, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Səmədov “İbn Xəldun yaradıcılığında bədəvilərin əxlaqi keyfiyyətləri” mövzusunda çıxış edib.
İbn Xəldunun həyat və fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verən V.Səmədov “bədəvi” sözünün tarixi kökü və mənası haqqında danışıb. Məruzəçi nitqində İbn Xəldunun bədəviliyi daha geniş mənada araşdırdığını, köçəri və kəndli qruplarına böldüyünü qeyd edib. Həmçinin daim bir yerdə məskunlaşan kəndlilər və köçəri tayfalarının hamısının bədəvi sinfini təşkil etdiyini nəzərə çatdırıb.
V.Səmədov qeyd edib ki, bədəvilərin əxlaqi keyfiyyətləri müsbət və mənfi olmaqla iki qrupa bölünür. Müsbət əxlaqi keyfiyyətlərinin azadlığa meyil, comərdlik, cəsarət, məzluma sahibçıxma; mənfi xüsusiyyətlərinin isə kobudluq olduğunu diqqətə çatdırıb.
Məlumat üçün bildirək ki, TEC-in əsas məqsədi alitəhsilli mütəxəssis hazırlanmasının keyfiyyətinin yüksəldilməsinə yönəldilmiş elmi-təşkilati tədbirlərin həyata keçirilməsidir. Həmçinin elmi-texniki potensialın qorunub-saxlanılması və təhsilalanların elmi tədqiqat fəaliyyətinin yeni sosial-iqtisadi şəraitə uyğunlaşdırılmasında İnstitutun işinə kömək etmək TEC-in vəzifələrindən biridir.
Cəmiyyət tələbələr arasında elmi yaradıcılığın müxtəlif formalarının təbliği, tədqiqatların aparılmasına gənclərin marağının artırılması, onlarda elmi metodların öyrənilməsinə motivasiyanın yaradılması, tədris materiallarının dərindən və mükəmməl mənimsənilməsinə köməklik göstərilməsi kimi məsələləri öhdəsinə götürür.

В Азербайджанском институте теологии проведен вебинар, организованный Студенческим научным обществом (СНО)
02 Декабрь, 2020
В Азербайджанском институте теологии (АИТ) проведен вебинар, организованный Студенческим научным обществом (СНО).
В вебинаре, проведенном на платформе Microsoft Teams, приняли участие преподаватели и студенты АИТ.
Председатель Студенческого научного общества АИТ, доцент кафедры «Языки и общественные науки» Мамедали Бабашлы выступил со вступительной речью. Он поприветствовал участников и рассказал о деятельности СНО.
Далее М.Бабашлы отметил, что в текущих условиях пандемии будут выполнены эффективные работы с целью обогащения научного мировоззрения, повышения уровня их интеллекта, и такого рода вебинары будут проводиться регулярно. Председатель подчеркнул важную роль различных мероприятий в воспитании высококвалифицированных кадров.
Преподаватель АИТ, доктор философских наук Вюгар Самедов выступил по теме «Нравственные качества бедуинов в творчестве Ибн Халдуна».
Предоставивший обширную информацию о жизнедеятельности Ибн Халдуна В.Самедов, рассказал об исторических корнях и значении слова «бедуин». В ходе выступлении докладчик отметил, что широко изучил бедуинство, разделил бедуинов на кочевые и сельские группы. Он, также, довел до внимания, что всегда заселяющиеся вместе сельчане и кочевые племена составляют класс бедуинов.
В.Самедов подчеркнул, что нравственные качества бедуинов делятся на положительные и отрицательные. К положительным качествам относятся склонность к свободе, великодушие, храбрость, поддержание слабых; к отрицательным – грубость.
Далее были проведены обсуждения и даны ответы на вопросы участников вебинара.
Для информации сообщаем, что основная цель СНО заключается в проведении научно-организационных мероприятий, направленных на повышение качества подготовки специалистов с высшим образованием. Одной из задач СНО является поддержка деятельности Института в сфере сохранения научно-технического потенциала и адаптации научно-исследовательской деятельности студентов к новым социально-экономическим условиям.
Общество взяло на себя обязательства по поощрению различных форм научного творчества, повышению интереса молодежи к проведению исследований, созданию мотивации при изучении научных методов, поддержке в глубоком и совершенном освоении учебных материалов.