Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda dərslərin məsafədən keçirilməsi uğurla davam edir
Aİİ-də təhsilin bütün pillələrində təhsilalanlar üçün dərslər sillabuslara və dərs cədvəllərinə uyğun olaraq, Təhsil Nazirliyinin tövsiyəsi ilə onlayn şəkildə “Microsoft Teams” platforması üzərindən keçirilir. “Microsoft Teams” platformasının üstünlüyü odur ki, dərslərə məsafədən qoşula bilməyən tələbələrin daha sonradan proqramdan istifadə etmək imkanları olur.
Qeyd edək ki, tədris prosesi zamanı tələbələrin qiymətləndirilməsi, müəllim-tələbə müzakirəsinin aparılması, mühazirə, eləcə də digər materialların ötürülməsi və başqa məsələlərlə bağlı Aİİ-nin müvafiq şöbələri qarşılıqlı şəkildə fəaliyyət göstərir.
Dərslərin məsafədən təşkili zamanı rəhbər heyət müntəzəm olaraq tələbələrlə onlayn görüşlər keçirir, onların problemlərini dinləyir, təklif və şikayətlərinin yerindəcə həll olunması üçün tapşırıqlar verir.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda 2020/2021-ci tədris ili üçün qış semestri imtahanlarına hazırlıq prosesi başlanıb. Yaxın günlərdə imtahanların keçirilməsi ilə bağlı Elmi Şuranın qərarı tələbələrə açıqlanacaq.
Məlumat üçün bildirək ki, xüsusi karantin rejimi dövründə Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən bütün təhsil müəssisələrində 2020-ci il 2 noyabr tarixindən tədris və təlim-tərbiyə prosesinin distant (məsafədən) formada təşkili təmin edilir. Baş nazir Əli Əsədovun Qərara etdiyi dəyişikliyə əsasən, Azərbaycan Respublikasında distant tədris prosesinin müddəti dekabrın 1-dən 30-dək uzadılıb.

В Азербайджанском институте теологии успешно продолжается дистанционное обучение
По рекомендации Министерства образования для студентов всех ступеней образования в АИТ уроки проводятся онлайн на платформе Microsoft Teams в соответствии с силлабусом и расписанием уроков. Преимущество платформы Microsoft Teams состоит в том, что студенты, которые не смогли принять участие на дистанционных уроках, могут в дальнейшем воспользоваться программой.
Отметим, что соответствующие отделения АИТ координируют действия в сфере решения таких вопросов, как оценивание студентов, взаимодействие между преподавателем и студентом, передача докладов, а также других материалов в ходе образовательного процесса и др.
При организации дистанционного обучения руководящий персонал регулярно проводит онлайн-встречи со студентами, выслушивает их жалобы и предложения, дает поручения для решения проблем на месте.
В Азербайджанском институте теологии стартовал процесс подготовки к зимнему семестру 2020/2021 учебного года. В ближайшие дни будет объявлено решение Научного совета в связи с проведением экзаменов.
Для информации сообщаем, что в период особого карантинного режима во всех образовательных учреждениях, действующих в Азербайджанской Республике, со 2 ноября 2020 года обеспечена организация образовательного и учебно-воспитательного процесса в дистанционном режиме. В соответствии с изменениями, внесенными премьер-министром Али Асадовым в Решение, срок дистанционного обучения в Азербайджанской Республике продлен с 1 по 30 декабря.