Aİİ rektoruna “Fəxri doktor” diplomu təqdim edilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rektoru, dosent Aqil Şirinov Rusiya Federasiyasının paytaxtı Moskva şəhərində ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə əlaqədar Azərbaycan Elm və Mədəniyyət Günləri çərçivəsində keçirilən “Rusiya Federasiyası və Azərbaycan Respublikası arasında mədəni və elmi əlaqələrin inkişafında ilahiyyat və multikulturalizm təcrübəsinin rolu” mövzusunda “dəyirmi masa”da iştirak edib.
Tədbirdə Aqil Şirinova Moskva İslam İnstitutunun rektoru, professor Damir Muhetdinov tərəfindən ali təhsil müəssisəsinin fəxri doktoru diplomu təqdim edilib.
Aİİ rektoru Aqil Şirinov “dəyirmi masa”da “Birgəyaşayış kontekstində Qafqazda mədəni-dini müxtəliflik tarixi ənənə kimi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, məruzəsində Qafqazın tarixən dünyanın ən qarışıq etnik struktura malik bölgələrdən biri olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bölgədə 50-dən çox müxtəlif dil və ləhcələrdə danışan etnik qruplar mövcuddur.
İnstitut rəhbəri daha sonra vurğulayıb ki, ermənilər istisna olmaqla tarixən Qafqazda yaşayan xalqların dini dünyagörüşləri eksklüzivist (kənarlaşdırıcı) deyil, inklüzivist (birşləşdirici, əhatəedici) xarakterə malik olmuşdur. Bu da qeyd olunan bölgədə dini zəmində, ümumən, dözümlü bir mühitin yaranmasına səbəb olmuşdur.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin 1998-ci ildə Bakıda “İslam sivilizasiyası Qafqazda” mövzusunda keçirilən beynəlxalq simpoziumdakı fikirlərini diqqətə çatdıran Aqil Şirinov dahi liderin bu sözlərini xüsusi vurğulayıb: “Qafqaz dünyanın nadir xarakter daşıyan bir bölgəsidir. Qafqaz öz təbiətinə, coğrafi quruluşuna görə və Qafqazda qədim zamanlardan məskunlaşmış, minillərboyu yaşamış insanların xüsusiyyətlərinə, onların xarakterlərinə görə çox nadir bir bölgədir. Eyni zamanda, hesab edirəm, Qafqaz dünya xalqları üçün dünyanın çox maraqlı bir hissəsidir”.
Azərbaycanın İslamın Qafqazda yayılmasında və birgəyaşayış ənənəsinin formalaşmasında böyük rolu olduğunu diqqətə çatdıran rektor mərizəsində bildirib ki, ölkəmiz tarixən müxtəlif dinlərin və mədəniyyətlərin qovuşduğu məkan olmuşdur.
Tədbirdə, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı səfirliyinin müşaviri Aqşin Əliyev, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin əməkdaşı, 1982-1987-ci illərdə SSRİ Nazirlər Sovetinin birinci müavini olmuş Heydər Əliyevin şəxsi katibi Camal Camalov, M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universiteti Kommunikasiya sistemləri sosiologiyası kafedrasının müdiri, sos.e.d., prof. Ağamalı Məmmədov, Rusiya Dövlət Sosial Universiteti Sosial fəlsəfə, dinşünaslıq və ilahiyyat kafedrasının professoru, f.e.d. İbrahim Məlikov, “Moskva Azərbaycanlılarının milli-mədəni muxtariyyəti” regional ictimai birliyinin sədri Bəxtiyar Həsənov, “Moskva Azərbaycanlılarının milli-mədəni muxtariyyəti” regional ictimai birliyi sədrinin müavini Həşim Əliyev və digər ali təhsil və tədqiqat müəssisələrinin nümayəndələri iştirak edib.

Ректору АИТ вручен диплом «Почетный профессор»
Ректор Азербайджанского института теологии (АИТ) доцент Агиль Ширинов принял участие в круглом столе на тему «Роль практики теологии и мультикультурализма в развитии культурных и научных связей между Российской Федерацией и Азербайджанской Республикой», прошедшем в рамках Дней науки и культуры Азербайджана в столице Российской Федерации по случаю 100-летнего юбилея общенационального лидера Гейдара Алиева.
На мероприятии ректор Московского исламского института профессор Дамир Мухетдинов вручил Агилю Ширинову диплом почетного профессора вуза.
Ректор АИТ Агиль Ширинов выступил на круглом столе с докладом «Культурно-религиозное разнообразие на Кавказе как историческая традиция в контексте сосуществования». В своем докладе он отметил, что Кавказ исторически является одним из регионов мира с наиболее смешанной этнической структурой. Он заявил, что в регионе проживают этнические группы, говорящие на более чем 50 различных языках и диалектах.
Руководитель Института далее подчеркнул, что религиозные мировоззрения народов, исторически проживающих на Кавказе, за исключением армян, носили не эксклюзивистский (отчуждающий), а инклюзивистский (объединяющий, охватывающий) характер. Это также привело к созданию в указанном регионе в целом толерантной с религиозной точки зрения среды.
Говоря об идеях, высказанных общенациональным лидером Гейдаром Алиевым на международном симпозиуме на тему «Исламская цивилизация на Кавказе» в Баку в 1998 году, Агиль Ширинов в частности отметил слова гениального лидера: «Кавказ – это уникальный регион мира. По своей природе, географическому расположению и особенностям, характеру людей, которые с древних времен, на протяжении тысячелетий размещались на Кавказе, он уникален. Вместе с тем считаю, что Кавказ для всех народов является очень интересной частью мира».
Подчеркнув важную роль Азербайджана в распространении ислама на Кавказе и формировании традиции сосуществования, ректор отметил в своем докладе, что наша страна исторически была местом слияния различных религий и культур.
В мероприятии также приняли участие советник Посольства Азербайджанской Республики в Российской Федерации Агшин Алиев, сотрудник представительства Фонда Гейдара Алиева в России, личный секретарь Гейдара Алиева, исполнявшего должность первого заместителя председателя Совета министров СССР в 1982-1987 годах, Джамал Джамалов, заведующий кафедрой социологии систем коммуникации МГУ имени М.В.Ломоносова д.с.н., проф. Агамалы Мамедов, профессор кафедры социальной философии, религиоведения и теологии Российского государственного социального университета д.ф.н. Ибрагим Меликов, председатель Регионального общественного объединения «Национально-культурная автономия азербайджанцев Москвы» Бахтияр Гасанов, заместитель председателя Регионального общественного объединения «Национально-культурная автономия азербайджанцев Москвы» Гашим Алиев и другие представители высших учебных и исследовательских учреждений.