Aİİ rəhbərliyi yanında İctimai Nəzarət Şurasının üzvləri və KİV nümayəndələri payız semestri imtahan sessiyasının gedişatını izləyiblər
17 Yanvar, 2020
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rəhbərliyi yanında İctimai Nəzarət Şurasının üzvləri və KİV nümayəndələri payız semestri imtahan sessiyasının gedişatını izləyiblər. İmtahan keçirilən auditoriyalarda olub, ayrı-ayrı fənlər üzrə yay imtahan sessiyasını müşahidə ediblər. Şura üzvləri və KİV təmsilçiləri tələbələrin sessiyaya hazırlıqlar, sualların tərtibatı, imtahan prosesi barədə müəyyən söhbətlər aparıblar.
Şura üzvlərinə və KİV təmsilçilərinə imtahan prosesi barədə ətraflı məlumat verilib, media nümayəndələrini maraqlandıran sualları cavablandırılıb. Bildirilib ki, 2019-2020-ci tədris ilinin yaz semestri imtahanlarının müvafiq təlimatlara və əsasnamələrə uyğun keçirilməsini təmin etmək məqsədilə yarana biləcək mənfi halları dərhal araşdırmaq və müvafiq tədbirlər görmək, habelə sessiyanın şəffaf, normativ sənədlərə uyğun təşkili üçün Operativ Qərargah yaradılıb. Eyni zamanda, imtahanların bir qayda olaraq yazılı, zərurət yarandığı hallarda şifahi formada keçirildiyi barədə Nəzarət Şurasının üzvləri, KİV təmsilçiləri məlumatlandırılıb. İmtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkili məqsədilə İnstitut rəhbərliyi tərəfindən xüsusi komissiyanın yaradıldığı, imtahanlara nəzarətin müəllim-koordinatorlar tərəfindən həyata keçirildiyi qeyd edilib. İmtahanlar arasında 2 gündən az olmayan müddətin təyin edildiyi, ona ayrılan vaxtın 2 saat müəyyənləşdirildiyi barədə məlumat verilib.
Məlumat üçün bildiririk ki, sessiya boyunca tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində obyektivliyin təmini, şəffaflığın qorunması məqsədilə ictimaiyyət nümayəndələrinin müşahidəçi qismində iştirakı üçün lazımi şərait yaradılıb. İmtahan otaqlarının qarşısında müraciət və təklif qutuları asılıb.
İctimai Nəzarət Şurasının əsas məqsədi Aİİ-nin fəaliyyətinə ictimai nəzarətin həyata keçirilməsi; universitet ilə ictimaiyyət arasında səmərəli qarşılıqlı əlaqələrin təşkili; aşkarlığın və şəffaflığın təmin olunması; əməkdaşların və təhsil alanların hüquqlarının müdafiəsi və fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi üçün təkliflərin verilməsindən ibarətdir.
Şuranın tərkibinə Konstitusiya Araşdırmaları Fondunun rəhbəri, İnsan Haqları Birgə Qrupun üzvü Əliməmməd Nuriyev; təhsil üzrə ekspert, professor Şahlar Əsgərov; təhsil üzrə ekspert Nadir İsrafilov; “Trend” İnformasiya Agentliyi Baş direktorunun korporativ inkişaf üzrə müavini Arzu Nağıyev; “İki sahil” qəzetinin Baş redaktoru Vüqar Rəhimzadə; İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin İctimai-Siyasi Proqramlar Departamentinin direktoru Anar Yusifoğlu; Modern.az saytının rəhbəri Elşad Eyvazlı; “525-ci qəzet”in müxbiri Sevinc Qarayeva daxildir.

AIT Public Supervisory Board and media representatives observe the exam process at Azerbaijan Institute of Theology
17 January, 2020
Members of AIT Public Supervisory Board and media representatives observed the exam process at Azerbaijan Institute of Theology (AIT). They visited the exam venues and observed the process held on separate subjects. The Board members and media representatives discussed students’ preparation for exams, compilation of questions and the exam process.
The Board and media representatives were informed about the exam process and their questions were responded. An Operational Exam Board were established to investigate and resolve dissatisfactions concerning exams, ensure that the 2019-2020 academic year’s summer exams are held in accordance with the relevant regulations and organize the session according to transparent and normative documents. The Board and media representatives were also informed that the exams will be held in written form, in some cases, in oral form. Exam dates were appointed at least with two days between them.
The necessary conditions have been created for the participation of public representatives as observers in the exam process to ensure the objectivity of the assessments of students’ knowledge. Suggestion boxes were placed in front of the examination venues.
The establishment of the Public Supervisory Board aims to control the activities of AIT, organize effective interaction between the Institute and the public, ensure transparency, protect the rights of academic staff and students and provide suggestions for the improvement of the performance.
The Public Supervisory Board members include Alimammad Nuriyev, Head of the Constitutional Research Fund, the member of the Joint Human Rights Group; Professor Shahlar Askerov, Educational expert; Nadir Israfilov, Educational expert; Arzu Nagiyev, Deputy Director General of Trend News Agency; Vugar Rahimzade, Editor-in-Chief of the newspaper Iki Sahil; Anar Yusifoghlu, Director of Department for Public-Political Programs at Azerbaijan Public Television and Radio Broadcasting Agency; Elshad Eyvazli, Director of Modern.az and Sevinj Garayeva, Correspondent of the Newspaper 525.