Aİİ rəhbərliyi yanında İctimai Nəzarət Şurasının üzvləri və KİV nümayəndələri payız semestri imtahan sessiyasının gedişatını izləyiblər
17 Yanvar, 2020
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rəhbərliyi yanında İctimai Nəzarət Şurasının üzvləri və KİV nümayəndələri payız semestri imtahan sessiyasının gedişatını izləyiblər. İmtahan keçirilən auditoriyalarda olub, ayrı-ayrı fənlər üzrə yay imtahan sessiyasını müşahidə ediblər. Şura üzvləri və KİV təmsilçiləri tələbələrin sessiyaya hazırlıqlar, sualların tərtibatı, imtahan prosesi barədə müəyyən söhbətlər aparıblar.
Şura üzvlərinə və KİV təmsilçilərinə imtahan prosesi barədə ətraflı məlumat verilib, media nümayəndələrini maraqlandıran sualları cavablandırılıb. Bildirilib ki, 2019-2020-ci tədris ilinin yaz semestri imtahanlarının müvafiq təlimatlara və əsasnamələrə uyğun keçirilməsini təmin etmək məqsədilə yarana biləcək mənfi halları dərhal araşdırmaq və müvafiq tədbirlər görmək, habelə sessiyanın şəffaf, normativ sənədlərə uyğun təşkili üçün Operativ Qərargah yaradılıb. Eyni zamanda, imtahanların bir qayda olaraq yazılı, zərurət yarandığı hallarda şifahi formada keçirildiyi barədə Nəzarət Şurasının üzvləri, KİV təmsilçiləri məlumatlandırılıb. İmtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkili məqsədilə İnstitut rəhbərliyi tərəfindən xüsusi komissiyanın yaradıldığı, imtahanlara nəzarətin müəllim-koordinatorlar tərəfindən həyata keçirildiyi qeyd edilib. İmtahanlar arasında 2 gündən az olmayan müddətin təyin edildiyi, ona ayrılan vaxtın 2 saat müəyyənləşdirildiyi barədə məlumat verilib.
Məlumat üçün bildiririk ki, sessiya boyunca tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində obyektivliyin təmini, şəffaflığın qorunması məqsədilə ictimaiyyət nümayəndələrinin müşahidəçi qismində iştirakı üçün lazımi şərait yaradılıb. İmtahan otaqlarının qarşısında müraciət və təklif qutuları asılıb.
İctimai Nəzarət Şurasının əsas məqsədi Aİİ-nin fəaliyyətinə ictimai nəzarətin həyata keçirilməsi; universitet ilə ictimaiyyət arasında səmərəli qarşılıqlı əlaqələrin təşkili; aşkarlığın və şəffaflığın təmin olunması; əməkdaşların və təhsil alanların hüquqlarının müdafiəsi və fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi üçün təkliflərin verilməsindən ibarətdir.
Şuranın tərkibinə Konstitusiya Araşdırmaları Fondunun rəhbəri, İnsan Haqları Birgə Qrupun üzvü Əliməmməd Nuriyev; təhsil üzrə ekspert, professor Şahlar Əsgərov; təhsil üzrə ekspert Nadir İsrafilov; “Trend” İnformasiya Agentliyi Baş direktorunun korporativ inkişaf üzrə müavini Arzu Nağıyev; “İki sahil” qəzetinin Baş redaktoru Vüqar Rəhimzadə; İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin İctimai-Siyasi Proqramlar Departamentinin direktoru Anar Yusifoğlu; Modern.az saytının rəhbəri Elşad Eyvazlı; “525-ci qəzet”in müxbiri Sevinc Qarayeva daxildir.

При руководстве АИТ члены Общественного Наблюдательного Совета и представители СМИ наблюдали за ходом экзаменационной сессии осеннего семестра
17 Январь, 2020
При руководстве Азербайджанского Института Теологии (АИТ) члены Общественного Наблюдательного Совета и представители СМИ наблюдали за ходом экзаменационной сессии осеннего семестра. Они были в аудиториях, где проходили экзамены, и наблюдали летнюю экзаменационную сессию по отдельным предметам. Члены Совета и представители СМИ провели определенные беседы о подготовке студентов к сессии, разработке вопросов и процессе экзамена.
Члены Совета и представители СМИ были подробно проинформированы о процессе экзамена и были даны ответы на вопросы представителей СМИ. Было отмечено, что с целью обеспечения проведения экзаменов весеннего семестра 2019-2020 учебного года согласно соответствующим инструкциям и положениям был создан Оперативный Штаб для немедленного расследования возможных неблагоприятных событий и принятия соответствующих мер, а также организации прозрачной сессии в соответствии с нормативными документами. В то же время члены Наблюдательного Совета и представители СМИ были проинформированы о том, что как правило, экзамены пройдут в письменной форме, а при необходимости, в устной форме. Было отмечено, что руководство Института создала специальную комиссию для организации экзаменационной сессии в соответствии с действующими правилами и контроль за экзаменами будут осуществлять учителя-координаторы. Также было отмечено, что между экзаменами установлено не менее 2 дней и экзамен будет проходить в течение 2 часов.
Следует отметить, что с целью обеспечения объективности и поддержания прозрачности в оценке знаний студентов на протяжении всей сессии созданы все необходимые условия для участия общественности в качестве наблюдателей. Перед экзаменационными комнатами были вывешены ящики для заявок и предложений.
Основной целью Общественного Наблюдательного Совета является обеспечение общественного контроля за деятельностью АИТ; налаживание эффективного взаимодействия между университетом и общественностью; обеспечение открытости и прозрачности; внесение предложений по защите и улучшению прав сотрудников и студентов.
В состав Совета входят глава Фонда Конституционных Исследований, член Объединенной Группы по Вопросу о Правах Человека Алимамед Нуриев; эксперт по образованию, профессор Шахлар Аскеров; эксперт по образованию Надир Исрафилов; заместитель генерального директора по корпоративному развитию Информационного Агентства «Trend» Арзу Нагиев; главный редактор газеты «Ики сахил» («Два берега») Вугар Рахимзаде; директор департамента общественно-политических программ Компании Общественного Телерадиовещания Анар Юсифоглу; руководитель сайта Modern.az - Эльшад Эйвазли; Корреспондент газеты «525-джи газет» («525-ая газета») Севиндж Гараева.