Bakıda “İslam mədəniyyətində birgəyaşayış təcrübəsi” mövzusunda Beynəlxalq Simpozium keçiriləcək
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu və Türkiyənin Kırıkkale Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda 16-17 aprel 2020-ci il tarixdə “İslam mədəniyyətində birgəyaşayış təcrübəsi” mövzusunda Beynəlxalq Simpozium keçiriləcək.
Simpoziumun keçirilməsində məqsəd İslam mədəniyyəti kontekstində Azərbaycan və Türkiyə arasında birgəyaşayışla bağlı mövcud imkanları müəyyənləşdirmək; müsəlman cəmiyyətləri arasında birgəyaşayışla əlaqədar təcrübələrdən istifadə etməklə, xüsusilə bu sahədə mütəxəssis və elmi tədqiqatçıların verdikləri töhfəni üzə çıxarmaq, qorumaq, yaşatmaq və gələcək nəsillərə ötürmək; ölkələrarası birgəyaşayış təcrübəsindən müasir dövrdə istifadə imkanını və bu təcrübənin gələcəkdəki mümkün rolunu təyin və təşviq etmək, müəyyənləşdirmək; İslam mədəniyyətində birgəyaşayış təcrübəsi haqqında elmi, siyasi, ictimai və fərdi tədqiqatların artmasına töhfə vermək; Azərbaycan və Türkiyə arasında mövcud əlaqələrin daha möhkəm və gələcəkdə davamlı olmasını təmin etməkdir.
Qeyd edək ki, Simpoziumda iştirak üçün 16 fevral 2020-ci ilədək tezislərin göndərilməsi vacibdir. Tezislərin ümumi həcmi 300-350 sözdən ibarət olmalıdır. Təqdim olunan yazının əvvəlində tezisin adından sonra müəllifin adı, soyadı, işlədiyi müəssisə, tutduğu vəzifə, elmi dərəcəsi (olduğu təqdirdə) və elektron poçt ünvanı göstərilməlidir. Yazının əvvəlində müəlliflə bağlı məlumatdan sonra tezisin yazıldığı dildə açar sözlər verilməlidir. Tezisin mətni “A4” formatda, “12” ölçülü hərflərlə, yuxarıdan və aşağıdan 2 sm, soldan 3 sm, sağdan 1 sm məsafə ilə 1 intervalla, Azərbaycan, türk, ingilis və ya rus dillərində “Times New Roman” şriftində [email protected] elektron ünvana göndərilməlidir:
Müəlliflər tezisləri İslam mədəniyyətində birgəyaşayış prinsipinin konseptual çərçivəsi; birgəyaşayışın vacibliyi; birgəyaşayış mədəniyyətini gücləndirən amillər; cəmiyyətlərdə birgəyaşayış təcrübəsi; birgəyaşayış mədəniyyətinə töhfə verən nümunəvi şəxsiyyətlər; birgəyaşayış qarşısında duran maneələr; müsəlman təfəkküründə cəmiyyət anlayışları; qloballaşmanın birgəyaşayışa təsiri (irqçilik, gender ayrı-seçkiliyi, zorakılıq, gəlirlərin qeyri-bərabər bölgüsü və s.); İslam ədəbiyyatının cəmiyyətlərarası inteqrasiyaya təsiri; təhsilin birgəyaşayış mədəniyyətinə töhfəsi, təhsil proqramı və birgəyaşayış mədəniyyəti (məktəbəqədər, ibtidai, orta, ali təhsil dövrü); əqli və elmi tapıntılara uyğun bilik formalaşdırılması; formalaşdırılan biliyin imkanların bərabərliyi kontekstində bölüşülməsi; təhsildə şagird və müəllim fəallığı; dini təhsilin birgəyaşayış mədəniyyətinə töhfəsi; ali dini təhsilin birgəyaşayışa töhfəsi; məktəblərdəki dini təhsilin birgəyaşayışa töhfəsi; fərqli elm sahələrində birgəyaşayış təcrübəsi; İslamın birləşdiricilik funksiyası və məzhəblər, siyasi və etiqadi İslam məzhəblərinin birgəyaşayış mədəniyyətinə töhfələri; fiqh elminin birgəyaşayış mədəniyyətinə təsiri (əhliyyət, məşvərət, əmanət, ədalət və s.); İslam tarixində birgəyaşayışa dair nümunələr; kəlam elminin doğru din anlayışına təsirləri (qəzavü-qədər, Tanrı və kainat anlayışı); xurafat, fanatizm və təkfir kontekstində müsəlmanlıq anlayışının birgəyaşayışa mənfi təsirləri; Quranda birgəyaşayışın əhəmiyyəti; hədis ədəbiyyatında birgəyaşayışın vurğulanması mövzularında təqdim edə bilərlər.

В Баку пройдет Международный Симпозиум на тему «Опыт совместного проживания в исламской культуре»
При совместной организации Азербайджанского Института Теологии и Турецкого Университета Кырыккале16-17 апреля 2020 года в Баку состоится Международный симпозиум на тему «Опыт совместного проживания в исламской культуре».
Целью проведения симпозиума является выявление существующих возможностей для совместного проживания между Азербайджаном и Турцией в контексте исламской культуры; обнаружение, сохранение, применение и передача поколениям вклада специалистов и исследователей в этой области, используя опыт сосуществования среди мусульманских общин; выявление, содействие и определение возможности использовать опыт сотрудничества между странами в современный период и его возможную роль в будущем; способствовать росту научных, политических, общественных и индивидуальных исследований об опыте совместного проживания в исламской культуре; сделать существующие отношения между Азербайджаном и Турцией более сильными и устойчивыми в будущем.
Отметим, что для участия в Симпозиуме обязательно нужно представить тезис до 16 февраля 2020 года. Общий объем тезисов должен составлять 300-350 слов. В начале статьи после названия тезиса следует указать имя, фамилию, место работы, должность, ученую степень (если имеется) и адрес электронной почты автора. В начале статьи после сведений об авторе должны быть представлены ключевые слова на том языке, на котором написан тезис. Текст тезиса должен быть написан в следующем формате: формат А4, размер шрифта 12, отступ сверху и снизу 2 см, слева 3 см, справа 1 см, междустрочный интервал в Times New Roman на азербайджанском, турецком, английском или русском языках и отправлен на электронную почту к [email protected]:
Авторы могут представить свои тезисы на темы «Концептуальные рамки принципа совместного проживания в исламской культуре»; «Важность совместного проживания»; «Факторы, которые укрепляют культуру совместного проживания»; «Опыт совместного проживания в общинах»; «Образцовые личности, которые внесли вклад в культуру совместного проживания»; «Препятствия для совместного проживания»; «Понятия общества в мусульманском мышлении»; «Влияние глобализации на совместное проживание (расизм, гендерная дискриминация, насилие, неравное распределение доходов и т. д.)»; «Влияния исламской литературы на межобщинную интеграцию»; «Вклад образования в культуру совместного проживания, образовательная программа и культура совместного проживания (период дошкольного, начального, среднего, высшего образования)»; «Формирование знаний, соответствующих интеллектуальным и научным открытиям»; «Обмен полеченными знаниями в контексте равных возможностей»; «Активность студентов и преподавателей образовании»; «Вклад религиозного образования в культуру совместного проживания»; «Вклад высшего религиозного образования в совместное проживание»; «Вклад религиозного образования в школах в совместное проживание»; «Опыт совместного проживания в разных областях науки»; «Объединяющая функция Ислама и его вклад в культуру совместного проживания мазхабов, политических и религиозных исламских мазхабов»; «Влияние науки фикх на культуру совместного проживания (собственность, совет, аманат, справедливость и т. д.); «Примеры совместного проживания в истории Ислама»; «Влияние науки слова на понимание истинной религии (каза и кадар, понятия Бога и вселенной)»; «Негативные последствия понятия мусульманства в контексте суеверий, фанатизма и такфира»; «Важность сосуществования в Коране»; «Акцент на совместное проживание в хадисной литературе».