Aİİ-də 20 yanvar 1990-cı ildə baş vermiş faciənin otuzuncu ildönümü münasibətilə tədbir keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) 20 yanvar 1990-cı ildə baş vermiş faciənin otuzuncu ildönümü münasibətilə tədbir keçirilib.
Əvvəlcə faciə zamanı qətlə yetirilmiş insanların əziz xatirəsi birdəqiqəlik ehtiram sükutu ilə yad edilib.
Mərasimi giriş nitqi ilə açan İnstitutun rektoru Ceyhun Məmmədov vurğulayıb ki, ali təhsil müəssisəsi gənclərin milli və vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə edilmələri, mənəvi dəyərlərin təbliği istiqamətində müxtəlif tədbirlər həyata keçirir. O qeyd edib ki, Azərbaycanın azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə tarixinə qəhrəmanlıq salnaməsi kimi yazılan “20 Yanvar” faciəsi barədə gənclərimiz geniş məlumatlandırılmalı, onlarda vətənpərvərlik hissləri daha da yüksəldilməlidir.
Rektor C.Məmmədov daha sonra bildirib ki, 1990-cı ilin 20 yanvar gecəsi Azərbaycanın müasir tarixinə ən faciəli günlərdən biri, eyni zamanda, xalqımızın qəhrəmanlıq səhifəsi kimi daxil olub. Doğma yurdunun, xalqının azadlığını, şərəf və ləyaqətini hər şeydən uca tutan vətənpərvər Azərbaycan övladları həmin gecə canlarından keçərək, şəhidlik zirvəsinə ucalıblar.
Keçmiş sovet imperiyasının ağır texnikasının Azərbaycanda törətdiyi qanlı qırğından 30 il keçməsinə baxmayaraq, xalqımız o gecəni daim xatırlayır, həmin faciənin ağrı-acısını yaşayırlar. Hər il yanvarın 20-də minlərlə insan Şəhidlər xiyabanına gəlir, şəhidlərimizi ziyarət edir, Vətənin azadlığı və suverenliyi uğrunda canlarından keçmiş Azərbaycan oğul və qızlarının əziz xatirəsini ehtiramla yad edirlər.
Aİİ rəhbəri daha sonra bildirib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev “20 Yanvar” faciəsi zamanı şəhid olanların ailələrinə, sözügedən qanlı qırğında əlil düşmüş vətəndaşlarımıza diqqət və qayğısını heç zaman əsirgəməmişdir. Ümummilli Liderin layiqli davamçısı ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva tərəfindən ölkəmizin azadlığı və müstəqilliyi uğrunda şəhid olmuş və sağlamlığını itirmiş şəxslərə həmişə xüsusi diqqət yetirilir, onların yaşayış səviyyəsinin yaxşılaşdırılması, sosial problemlərinin həlli istiqamətində mühüm tədbirlər həyata keçirilir.
Erməni Təcavüzünün Tanıdılması İctimai Birliyinin sədri, Qarabağ veteranı Səriyyə Cəfərova bu qanlı olayın Azərbaycan xalqının iradəsini, Milli Azadlıq uğrunda mübarizə əzmini qıra bilmədiyini, həmin gecədə şəhid olmuş Azərbaycan oğullarının Vətənin müstəqilliyinə yol açdıqlarını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bu təlatümlü hadisə xarakter etibarilə faciə olsa da, şərəfli tariximizdir. Ona görə də “20 Yanvar” Azərbaycan tarixinin milli qürur günü kimi qeyd olunur. Şübhəsiz ki, Vətənimiz Azərbaycanın müstəqilliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olanların əziz xatirəsi daim yad ediləcək və qəlbimizdə əbədi yaşayacaqdır.
Daha sonra ali təhsil müəssisəsinin birinci kurs tələbəsi, Aİİ TGT-nin sədri Nicat Hüseynov “20 Yanvar” faciəsi zamanı gənclərin Vətən uğrunda göstərdiyi misilsiz şücaətdən danışıb. O, hazırda gənclərimizin üzərinə düşən vəzifələrdən bəhs edərkən bildirib ki, müstəqil ölkəmizin suverenliyi, haqq səsimizin beynəlxalq arenaya çatdırılması uğrunda sıx şəkildə birləşməli, birgə mübarizə aparmalıyıq.

В АИТ состоялось мероприятие, посвященное 30-летию трагедии, произошедшей 20 января 1990 года
В Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) состоялось мероприятие, посвященное 30-летию трагедии, произошедшей 20 января 1990 года.
В первую очередь была почтена память погибших во время трагедии минутным молчанием.
Открыв церемонию вступительной речью, ректор Института Джейхун Мамедов подчеркнул, что в высшем учебном заведении проводятся различные мероприятия, направленные на воспитание молодежи в национально-патриотическом духе и пропаганду нравственных ценностей. Он отметил, что наша молодежь должна быть подробно информирована о трагедии «20 Января», которая была написана как героическая хроника в истории борьбы за свободу и территориальную целостность Азербайджана.
Затем ректор Дж. Мамедов сказал, что ночь 20 января 1990 года вошла в современную историю Азербайджана как один из самых трагических дней и страница героизма нашего народа. Патриотичные сыны и дочери Азербайджана, которые больше всего ценили свободу, честь и достоинство своей родной земли, своего народа, в ту ночь пожертвовали своими жизнями и стали шехидами.
Несмотря на то, что прошло 30 лет со дня кровавой расправы, учиненной тяжелой техникой бывшей советской империи в Азербайджане, наш народ всегда помнит эту ночь и испытывают боль этой трагедии. Ежегодно, 20 января, тысячи людей приходят на Аллею шехидов, посещают могилы наших шехидов и чтят память сыновей и дочерей Азербайджана, погибших за свободу и суверенитет своей родины.
Далее руководитель АИТ сказал, что общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда оказывал заботу и внимание семьям погибших в результате трагедии «20 Января», нашим гражданам, ставшими инвалидами в результате кровавой расправы. Достойный преемник общенационального лидера, президент Ильхам Алиев и первый вице-президент Мехрибан Алиева всегда уделяют особое внимание людям, которые потеряли свои жизни и здоровье за свободу и независимость нашей страны, и важным мерам по улучшению их жизненного уровня и решению социальных проблем.
Председатель Общественного Объединения Признания Армянской Агрессии Сария Джафарова сказала, что это кровавое событие не смогло сломить волю азербайджанского народа, решимость бороться за национальную свободу, и что сыновья Азербайджана, которые были убиты в ту ночь, открыли путь к независимости своей Родины. Она сказала, что, не смотря на то, что это травмирующее событие носит трагический характер, оно является нашей героической историей. Поэтому «20 Января» отмечается как День национальной гордости истории Азербайджана. Несомненно, мы всегда будем чтить память тех, кто погиб за независимость, суверенитет и территориальную целостность нашей Родины, и они навсегда останутся в наших сердцах.
Затем студент первого курса высшего учебного заведения, председатель СМО АИТ Ниджат Гусейнов рассказал о необычайной смелости, проявленной молодежью во имя Родины во время трагедии «20 Января». Говоря о задачах, стоящих сегодня перед нашей молодежью, он сказал, что мы должны объединиться и бороться за суверенитет нашей независимой страны, чтобы донести свой истинный голос до международной арены.