Aİİ-nin “İlahiyyatçı” qəzetinin mart buraxılışı nəşr olunub
Mətbu orqanın ilk səhifəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə Azərbaycan qadınlarına təbriki, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın Roma Papası Fransisk Həzrətlərinə Tacqoyma Gününün ildönümü münasibətilə göndərdiyi təbrik məktubu yer alıb.
Qəzetin ikinci səhifəsində “Prezident İlham Əliyevin Novruz bayramı münasibətilə Azərbaycan xalqına təbriki” dərc olunub.
Mətbu orqanın 3-4-cü səhifələrində 5 mart 2019-cu il tarixdə Bakıda Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) və Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin (QMİ) birgə təşkilatçılığı ilə “Dinlərarası və sivilizasiyalararası dialoqdan əməkdaşlığa doğru” mövzusunda keçirilən beynəlxalq konfrans haqqında geniş yazı yer alıb.
“İlahiyyatçı” qəzetinin mart buraxılışında, həmçinin İnstitutun rektoru Ceyhun Məmmədovun “Azərbaycanda təhsilin inkişafı dövlət siyasətinin strateji istiqamətlərindən biridir”; “Azərbaycan elmi dünyaya uğurla inteqrasiya edir”; Aİİ-nin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Aqil Şirinovun “Tarix və reallıq kontekstində yas mərasimləri”; dosent Anar Qafarovun “Soyqırımı və terror: mövcudluğumuza və kimliyimizə vurulan zərbə kimi”; İnstitutun əməkdaşı Şahin Ələsgərovun “Bədii ədəbiyyat və tolerantlığın tərbiyə edilməsi” mövzusunda məqalələri dərc olunub.
Mətbu orqanın müxtəlif səhifələrində “...Bəşəriyyət qadınla yüksələcək”; “Bahar nə xoş gəlir ruha dad verir” başlıqlı məqalələr yer alıb. 26 Fevral – Xocalı soyqırımı və 31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü münasibətilə “Fevralın 26-da ilk dərslər Xocalı soyqırımına həsr olunub”; “Türkiyənin “Anadolu” xəbər agentliyi və “Millət” qəzeti yazır...”; “Küveytin “əl-Müctəma” jurnalının səhifələrində”; “Soyqırımı Gününə həsr edilmiş “dəyirmi masa” başlıqlı yazılar bu qəbildəndir.
Mətbu orqanın mart buraxılışında, həmçinin millət vəkilləri, ictimaiyyət nümayəndələri, elm xadimləri, tədqiqatçıların iştirakı ilə təşkil olunan seminar və “dəyirmi masa”lar, tədbirlər haqqında xəbərlərə yer verilib. “Fazil Mustafa ilə görüş”; “Uğura gedən qısa yol”; “Qadının müasir cəmiyyətdə yeri və rolu mövzusunda dəyirmi masa”; “Din və elm mövzusunda seminar”; “İslamda ebru sənəti” mövzusunda seminar təşkil olunub”; “BMT-nin Könüllülər Proqramı”nın təqdimatı”; “İlahiyyat İnstitutunda Bayram tədbiri təşkil edilib”; Elm Gününə həsr olunmuş “Elm günü qeyd edildi”, həmçinin “Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun əməkdaşları Misirdə” başlıqlı məqalələr qəzetdə əksini tapıb.
“İlahiyyatçı” qəzetinin mart buraxılışında tələbələrin ictimai fəaliyyətini əks etdirən yazılar da dərc edilib. “Tələbələr Heydər məscidini ziyarət ediblər”; “Fərdi özünüifadənin inkişafı üçün” başlıqlı yazılar bu qəbildəndir. Həmçinin, 31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə əlaqədar İnstitutun müəllim və tələbə heyətinin Quba səfəri “Erməni vəhşiliyinin Quba izləri...” rubrikası altında əksini tapıb.
Qəzetdə İnstitut tələbələrinin “Azərbaycan multikulturalizmi dünyaya bir nümunədir”; “Arzular çin olanda”; “Vaxt misli olmayan nadir incidir” başlıqlı yazıları dərc olunub.
Məlumat üçün bildiririk ki, qəzetin nəşr olunmasında məqsəd İnstitutun fəaliyyəti, həyata keçirdiyi layihələr barədə ictimaiyyəti məlumatlandırmaq, gənclərdə vətənpərvərlik ruhunu gücləndirmək, onların intellektual səviyyəsini və dünyagörüşünü zənginləşdirmək, ölkəmizdə dini maarifləndirmə işinə töhfə verməkdir.

March 2019 issue of the newspaper Theologian was published
The first page of the newspaper introduces President Ilham Aliyev’s congratulation on the occasion of March 8, International Women’s Day and First Vice-president Mehriban Aliyeva’s congratulation letter to Pope Francis on the occasion of the inauguration.
The second page presents President Ilham Aliyev’s congratulation of the Azerbaijani people on the occasion of Novruz Holiday.
The third and fourth pages present an extensive article about the International conference on From Inter-religious and Intercultural Dialogue to Cooperation, organized jointly by The State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan (SCWRA) and the Caucasian Muslims Office (CMO).
March issue of the newspaper also published the articles entitled "Development of Education in Azerbaijan is one of the Strategic Directions of the State Policy", "Azerbaijani Science is Successfully Integrating into the World" by Jeyhun Mammadov; "Funerals in the Context of History and Reality" by Agil Shirinov; "Genocide and Terror as a Threat to Our Existence and Identity" by associate professor Anar Gafarov and "Fiction and Teaching Tolerance" by Shahin Alasgarov.
Various pages of the newspaper present the articles entitled “... mankind will thrive with women”; “Spring comes with pleasure to the soul”; “February 26, the first lessons were dedicated to Khojaly Genocide”; “On February 26, Khojaly Massacre and March 31 - Genocide Day of Azerbaijanis”; “Anadolu news agency of Turkey and Milliyet newspapers write…” “…On the pages of Kuwait Al-Mujtama journal” and “Roundtable dedicated to the Genocide Day.
The newspaper also presents news about seminars, roundtables, events organized with the participation of public figures, scholars and researchers. The March issue reflects news on events such as "Mp Fazil Mustafa visits AIT"; "The shortest way to success"; "the Place and role of women in modern society"; "A seminar on Religion and Science"; "A workshop on Marbling art in Islam"; "Presentation of the UN Volunteers Program"; "Holiday event at Azerbaijan Institute of Theology"; "The Science day will be celebrated at AIT" and "AIT instructors in Arab Republic of Egypt".
The March issue also publishes articles reflecting students’ social activities. “Students visited Heydar Mosque” and “For the development of individual self-expression” are of this nature. The visit of Institute team to Quba district on March 31, Genocide Day of Azerbaijanis, is reflected under the title “Quba traces of the Armenian brutality ...”
The newpaper reflects students’ articles such as “Azerbaijani multiculturalism is an example to the world”; “When dreams come true” and “Time is a unique pearl”.
The goal of the newspaper is to inform public about the Institute activity, implemented projects, increase students’ patriotic feelings, their intellectual level and contribute to the religious awareness in the country.