Şura sədri rektor Ceyhun Məmmədov ölkəmizdə təhsilə göstərilən dövlət qayğısından, bu sahənin inkişafı üçün görülən işlərdən danışıb, Prezident İlham Əliyevin bu istiqamətində imzaladığı fərman və sərəncamlar haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, ölkəmizdə din sahəsinə, milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasına göstərilən diqqətin bariz nümunəsi Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılmasıdır.
C.Məmmədov bildirib ki, ali təhsil müəssisəsinin öz işini müasir dövrün beynəlxalq tələblərinə uyğun qurması əsas məqsədlərimizdən biridir. İnstitutda tələbələrin hərtərəfli inkişafı, onların yüksək səviyyədə ali təhsil almaları üçün lazımi şərait yaradılıb.
Daha sonra imtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkil edilməsi, sualların tərtibi, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin təmin olunması, təhsil müəssisəsində imtahan qərargahının yaradılması, bu qərargaha daxil olan hər bir şikayətin qısa müddətdə çevik şəkildə araşdırılıb lazımi tədbir görülməsi müzakirə edilib.
İmtahanların şəffaf və obyektiv keçirilməsi üçün fakültə dekanı, kafedra müdirləri qarşısında bir sıra vəzifələr qoyulub. Tələbələrin biliklərini ifadə edə bilmələrinə maksimum şəraitin yaradılması, hər auditoriyada müəllim-koordinatorların nəzarət etmələri, imtahan prosesində baş verə biləcək neqativ halların qarşısının alınması məqsədi ilə qərarlar qəbul olunub.
İnstitutun 2018/2019-cu tədris ili yaz semestri imtahan sessiyasının yazılı, test və şifahi olaraq keçirildiyi, imtahanlar arasında 2 gündən az olmayan vaxtın təyin edildiyi, imtahana ayrılan zamanın 2 saat müəyyənləşdirildiyi barədə məlumat verilib. İclas iştirakçıları imtahan prosesində yarana biləcək xoşagəlməz halları dərhal araşdırmaq və müvafiq tədbirlər görmək, habelə sessiyanın şəffaf, normativ sənədlərə uyğun mütəşəkkil təşkil olunması barədə xəbərdar ediliblər.

The Academic Council of AIT held its extended meeting on summer exam session
The Academic Council of Azerbaijan Institute of Theology (AIT) held its extended meeting on the preparations for summer exam session.
Jeyhun Mammadov, Chair of the Academic Council, mentioned the care and attention to education in the country, the activities implemented in this direction as well as decrees and laws signed by President Ilham Aliyev. He emphasized that the establishment of Azerbaijan Institute of Theology is the evidence of the attention to religion and protection of national values.
Jeyhun Mammadov noted that the organization of the activities according to the international requirements is one of the primary goals of the Institute. The Institute has created necessary conditions for the comprehensive development of students.
The meeting discussed the organization of exam session in accordance with the existing rules, compilation of exam questions, ensurance of transparency and objectivity in the assessment, establishment of an operational headquarters for the exam session and operative responses to applications.
The dean and department chairs were informed about their tasks to ensure transparency and objectivity of the exams. Decisions were made about creating conditions for students to demonstrate their knowledge, appointing teacher-invigilators to supervise the exams and resolving existing dissatisfaction that may arise during the session.
The meeting participants were informed that summer exam session of the 2018/2019 academic year would be held in written, test and oral forms and exam dates were appointed at least with two days between them. Participants were also informed about the disagreements that might arise during the examination process and organization of the session in accordance with transparent and normative documents.