Aİİ-də Könül Bünyadzadənin kitab təqdimatı olub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) AMEA-nın müxbir üzvü, fəlsəfə elmləri doktoru Könül Bünyadzadənin “Ülvi gəncliyin sirləri” kitabının təqdimatı keçirilib.
Aİİ-nin elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Aqil Şirinov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq bildirib ki, İnstitutda müxtəlif mövzularda ardıcıl təşkil olunan “dəyirmi masa”lar, treninqlər, seminarlar, görüşlər maarifləndirmə məqsədi daşıyır. A.Şirinov fəlsəfə elmləri doktoru Könül Bünyadzadənin keçən dövr ərzində Aİİ tələbələri qarşısında “Gəncliyin fəlsəfəsi” mövzusunda seminarı və “Eşqin hikməti” adlı kitabının təqdimatının keçirildiyini qeyd edib. Bildirib ki, belə tədbirlərdə tələbələrin aktiv iştirakı onların bilik səviyyələrinin artırılmasında, nitq mədəniyyətlərinin formalaşmasında, ictimai əhəmiyyətli fikirlərinin zənginləşdirilməsində xüsusi rol oynayır
Sonra AMEA-nın müxbir üzvü, fəlsəfə elmləri doktoru Könül Bünyadzadə “Ülvi gəncliyin sirləri” kitabının ərsəyə gəlməsi haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, nəşrdə gənc yaşlarında tarixdə iz qoymuş peyğəmbərlərin, sərkərdələrin, tarixi şəxsiyyətlərin, şairlərin, mifik qəhrəmanların həyat və fəaliyyəti əsasında gəncliyin əhəmiyyətli xüsusiyyətinin fəlsəfi şərhi verilib. Müəyyən qanunauyğunluğu izləmək məqsədilə tədqiqat üç əsas istiqamət - zaman, din və reallıq üzrə aparılıb. Belə ki, gəncliyin dəyişilməz prinsiplərini nəzərə çatdırmaq və təhlil məqsədilə burada qədim və müasir dövr, dini və ictimai sahələr, real şəxsiyyətlər və mifik qəhrəmanlar yer alıb. Kitabda Azərbaycanda, artıq kifayət qədər məlum olan və tədqiq edilən dini və tarixi şəxsiyyətlərlə yanaşı, ilk dəfə Yeremiya peyğəmbər, Fateh Sultan Məhməd, uyğur şairi Lütfullah Mütəllib və digər şəxsiyyətlər də araşdırılıb.
K.Bünyadzadə bildirib ki, tarixin istənilən kəsiyində dünya mənzərəsinə baxdıqda ön planda həmişə gəncliyi görmək mümkündür. Yeni ideyalar irəli sürən, cəsarətli addımlar atan, savaşlarda göz qırpmadan canını fəda edənlər də məhz gənclərdir.
Tədbir gənclərin maddiyyat və əbədiyyət, qılınc və qələm arasında etdikləri seçim, gənclik və cəmiyyət, gəncliyin fateh ruhu, onun qorxuları, sevgisi, yaradıcılıq axtarışları kimi əlaqəli kontekslərdə müzakirəsi ilə davam edib.

AIT celebrates the launch of Konul Bunyadzade’s new book
Azerbaijan Institute of Theology (AIT) celebrated the launch of Dr. Konul Bunyadzade’s new book Secrets of Pure Youth.
Agil Shirinov, AIT Vice Rector on Science and Innovations, greeted the event attendees and said that various seminars, roundtables, conferences and meetings are regularly organized for educational purposes. Agil Shirinov noted that AIT previously hosted an event on the release of Dr. Konul Bunyadzade’s book Wisdom of Love and her seminar on Philosophy of Youth. He also noted that students’ participation in such events play a significant role in the development of their knowledge level, speech skills and formation of public thinking.
Then Dr. Konul Bunyadzade, Associate member of ANAS, informed participants about her book Secrets of Pure Youth. The book gives philosophical interpretation of the distinction of youth based on the lives and activities of the prophets, commanders, historical personalities, poets, and mythical heroes who left a trace in history at a young age. The study was conducted in three main directions such as time, religion and reality in order to observe certain patterns. Thus, it includes the stories from the lives of real personalities and mythical heroes to reflect and analyze the unchanging principles of youth. Along with the religious and historical personalities that were researched in Azerbaijan, the book also examines the lives of prophet Jeremiah, Fateh Sultan Mohammed, Uighur poet Lutfullah Mutallib and others.
K.Bunyadzade said that viewing the world in any part of history, it is always possible to see youth in the center stage. It was youth who presented new ideas, took bold steps and sacrificed their lives in the battles.
The event continued with discussions around substance and eternity, the choice between sword and pen, youth and society, the conquering spirit of youth, their fears, love, search for creativity and other issues.