Aİİ-də Könül Bünyadzadənin kitab təqdimatı olub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) AMEA-nın müxbir üzvü, fəlsəfə elmləri doktoru Könül Bünyadzadənin “Ülvi gəncliyin sirləri” kitabının təqdimatı keçirilib.
Aİİ-nin elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Aqil Şirinov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq bildirib ki, İnstitutda müxtəlif mövzularda ardıcıl təşkil olunan “dəyirmi masa”lar, treninqlər, seminarlar, görüşlər maarifləndirmə məqsədi daşıyır. A.Şirinov fəlsəfə elmləri doktoru Könül Bünyadzadənin keçən dövr ərzində Aİİ tələbələri qarşısında “Gəncliyin fəlsəfəsi” mövzusunda seminarı və “Eşqin hikməti” adlı kitabının təqdimatının keçirildiyini qeyd edib. Bildirib ki, belə tədbirlərdə tələbələrin aktiv iştirakı onların bilik səviyyələrinin artırılmasında, nitq mədəniyyətlərinin formalaşmasında, ictimai əhəmiyyətli fikirlərinin zənginləşdirilməsində xüsusi rol oynayır
Sonra AMEA-nın müxbir üzvü, fəlsəfə elmləri doktoru Könül Bünyadzadə “Ülvi gəncliyin sirləri” kitabının ərsəyə gəlməsi haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, nəşrdə gənc yaşlarında tarixdə iz qoymuş peyğəmbərlərin, sərkərdələrin, tarixi şəxsiyyətlərin, şairlərin, mifik qəhrəmanların həyat və fəaliyyəti əsasında gəncliyin əhəmiyyətli xüsusiyyətinin fəlsəfi şərhi verilib. Müəyyən qanunauyğunluğu izləmək məqsədilə tədqiqat üç əsas istiqamət - zaman, din və reallıq üzrə aparılıb. Belə ki, gəncliyin dəyişilməz prinsiplərini nəzərə çatdırmaq və təhlil məqsədilə burada qədim və müasir dövr, dini və ictimai sahələr, real şəxsiyyətlər və mifik qəhrəmanlar yer alıb. Kitabda Azərbaycanda, artıq kifayət qədər məlum olan və tədqiq edilən dini və tarixi şəxsiyyətlərlə yanaşı, ilk dəfə Yeremiya peyğəmbər, Fateh Sultan Məhməd, uyğur şairi Lütfullah Mütəllib və digər şəxsiyyətlər də araşdırılıb.
K.Bünyadzadə bildirib ki, tarixin istənilən kəsiyində dünya mənzərəsinə baxdıqda ön planda həmişə gəncliyi görmək mümkündür. Yeni ideyalar irəli sürən, cəsarətli addımlar atan, savaşlarda göz qırpmadan canını fəda edənlər də məhz gənclərdir.
Tədbir gənclərin maddiyyat və əbədiyyət, qılınc və qələm arasında etdikləri seçim, gənclik və cəmiyyət, gəncliyin fateh ruhu, onun qorxuları, sevgisi, yaradıcılıq axtarışları kimi əlaqəli kontekslərdə müzakirəsi ilə davam edib.

В АИТ прошла презентация книги Кёнуль Буньядзаде
В Азербайджанском институте теологии (АИТ) прошла презентация книги члена-корреспондента НАНА, доктора философских наук Кёнуль Буньядзаде «Тайны возвышенной молодости».
Проректор АИТ по науке и инновациям Агиль Ширинов поприветствовал участников мероприятия и отметил, что последовательно организуемые в Институте «круглые столы», тренинги, семинары на различные темы, встречи нацелены на просвещение. А.Ширинов сообщил, что за прошлый период перед студентами АИТ состоялся семинар доктора философских наук Кёнуль Буньядзаде на тему «Философия молодости» и презентация книги «Мудрость любви». Он довел до внимания, что активное участие молодежи на таких мероприятиях играет особую роль в повышении их уровня знаний, формировании культуры речи, обогащении мыслей общественного значения.
Далее член-корреспондент НАНА, доктор философских наук Кёнуль Буньядзаде дала информацию о создании книги «Тайны возвышенной молодости». Она отметила, что в книге дан философский анализ важных особенностей молодежи на основе жизни и деятельности пророков, полководцев, исторических личностей, поэтов, мифических героев, оставивших след в истории в юные годы. С целью следования определенной закономерности в книге исследуются три основных линии – время, религия и реальность. Так, чтобы показать и анализировать неизменные принципы молодости в книге сопоставляются древний период и современность, религиозные и общественные сферы, реальные личности и мифические герои. В книге рассматриваются жизнь и деятельность как уже известных в Азербайджане и изученных религиозных и исторических личностей, так и пророка Иеремия, Фатех султан Мехмета, уйгурского поэта Лутфулла Муталлипа и других личностей.
К. Буньядзаде отметила, что в любой отрезок истории на пейзаже мира молодежь стоит на переднем плане. Именно молодежь выдвигает новые идеи, делает смелые шаги, без колебания жертвует жизнью в боях.
Мероприятие продолжилось обсуждениями таких связанных между собой контекстов, как выбор молодежи между материальностью и духовностью, мечом и пером, боевой дух, страхи, любовь, творческие изыскания молодежи.