“XIX əsr Azərbaycanın Şimal-Qərbində (Qanıx-Həftəran vadisi) dini həyat, elm və mədrəsələr” mövzusunda kitab nəşr olunub
11 Oktyabr, 2019
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu İslamşünaslıq kafedrasının müdiri fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Əhməd Niyazovun “XIX əsr Azərbaycanın Şimal-Qərbində (Qanıx-Həftəran vadisi) dini həyat, elm və mədrəsələr” mövzusunda kitabı çapdan çıxıb.
Kitab “Giriş”, “İrfan ənənəsi və mənəviyyat abidələri”, “Elm və mədrəsələr”, “Təsəvvüf həyatı və onun ictimai təsirləri baxımından tolerant töhfələri” fəsillərindən ibarətdir. “Giriş”də, ümumi olaraq, Azərbaycan tarixində təsəvvüf və sufizmin yeri və əhəmiyyətindən; I, II və III fəsillərdə təsəvvüfün mövzuları, eləcə də sufi şeyxlərin həyat və fəaliyyətindən; sufizmin tolerant dəyərləri, ictimai-sosial cəhətləri; dövrün elmi xüsusiyyətləri və mədrəsə fəaliyyəti; xəttatlıq və həkkaklıq sənəti; zikr və mövlud adətləri; vəqf mədəniyyəti və aşıq sənəti ilə bağlı şeirlərə geniş yer verilmişdir.
Nəşrdə, həmçinin XIX əsrdə Azərbaycanın, xüsusilə Şimal-Qərb bölgəsinə yayılmış İsmayıl Siracəddin Şirvani hərəkatı və onun ictimai həyata təsirlərindən bəhs edilir. Yüzillik bir müddət ərzində həyatda istər əxlaq kodekslərinin təzahürü, istərsə də milli-mənəvi irsin qorunmasında düşüncə məktəbinə çevrilən bu hərəkat Qafqazda mental dəyərlərin mühafizəsində bir fanus kimi çıxış etmiş, demoqrafik ahəngin bilavasitə keşikçisi olmuşdur. XIX əsr kimi mürəkkəb bir dövrdə Çar Rusiyasının şiə-sünni konflikti siyasətinə qarşı həm də vəhdət konsepsiyası ilə çıxış edərək, yayıldığı hər yerdə tolerant mühiti bərqərar edə bilmişdir.
Elmi tədqiqat əsəri dinşünaslar, ilahiyyatçılar, şərqşünaslar, tarixçilər, dinlə əlaqəli sahələrdə tədqiqat aparan mütəxəssislər, həmçinin ali məktəb müəllimləri və tələbələri üçün nəzərdə tutulub.
Xatırladaq ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu kitab və dərsliklərin nəşri ilə bağlı bir sıra layihələr həyata keçirir. “İlahiyyat nəşrləri” adı altında layihəyə İnstitut müəllimlərinin və bu sahədə çalışan mütəxəssislərin kitablarının nəşri daxildir. Bununla yanaşı, ali tədris müəssisəsinin qarşısına qoyduğu məqsədlərdən biri də ilahiyyat sahəsində problemləri araşdırmaq, beynəlxalq standartlara cavab verən tədqiqatlar aparmaq və onları nəşr etdirməkdir.

Издана книга под названием «Религиозная жизнь, наука и медресе на северо-западе Азербайджана XIX века (Ганых-Хафтаранская долина)»
11 Октября, 2019
Опубликована книга заведующего кафедры Исламоведения Азербайджанского Института Теологии, доктора философии по философии Ахмеда Ниязова под названием «Религиозная жизнь, наука и медресе на северо-западе Азербайджана XIX века в (Ганых-Хафтаранская долина)».
Книга состоит из глав «Введение», «Традиции ирфана и духовные памятники», «Наука и медресе», «Теософская жизнь и ее толерантный вклад с точки зрения ее социального воздействия». Во «Введении», в общем, отдельное внимание уделено месту и значению теософии и суфизма в истории Азербайджана; в I, II и III главах - темам теософии, а также жизни и деятельности суфийских шейхов; толерантным ценностям, общественно-социальным аспектам суфизма; научным особенностям и деятельности медресе того периода; каллиграфии и гравированию; традициям зикр и мовлуд; стихам, связанным с культурой вакф и ашугским искусством.
В издании также говорится о движении Исмаила Сираджаддина Ширвани, распространенном особенно в северо-западном регионе Азербайджана в XIX веке и его влиянии на общественную жизнь. На протяжении века это движение, которое стало школой мысли в проявлении моральных кодексов и в сохранении национального и духовного наследия, действовало как фанус в сохранении ментальных ценностей на Кавказе и было непосредственно хранителем демографической гармонии. В трудный период XIX века движение выступило также с концепцией единства против политики шиитско-суннитского конфликта Царской России и смогло создать толерантную среду в местах своего распространения.
Научно-исследовательская работа предназначена для богословов, теологов, востоковедов, историков, специалистов, проводящих исследования в области религии, а также преподавателей и студентов высших учебных заведений.
Напомним, что Азербайджанский Институт Теологии реализует ряд проектов, связанных с изданием книг и учебников. Проект под названием «Теологические издания» включает публикацию книг преподавателей Института и специалистов, работающих в этой области. Наряду с этим, одной из целей высшего учебного заведения является исследование проблем в сфере теологии, проведение исследований, отвечающих международным стандартам, и их публикация.