“XIX əsr Azərbaycanın Şimal-Qərbində (Qanıx-Həftəran vadisi) dini həyat, elm və mədrəsələr” mövzusunda kitab nəşr olunub
11 Oktyabr, 2019
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu İslamşünaslıq kafedrasının müdiri fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Əhməd Niyazovun “XIX əsr Azərbaycanın Şimal-Qərbində (Qanıx-Həftəran vadisi) dini həyat, elm və mədrəsələr” mövzusunda kitabı çapdan çıxıb.
Kitab “Giriş”, “İrfan ənənəsi və mənəviyyat abidələri”, “Elm və mədrəsələr”, “Təsəvvüf həyatı və onun ictimai təsirləri baxımından tolerant töhfələri” fəsillərindən ibarətdir. “Giriş”də, ümumi olaraq, Azərbaycan tarixində təsəvvüf və sufizmin yeri və əhəmiyyətindən; I, II və III fəsillərdə təsəvvüfün mövzuları, eləcə də sufi şeyxlərin həyat və fəaliyyətindən; sufizmin tolerant dəyərləri, ictimai-sosial cəhətləri; dövrün elmi xüsusiyyətləri və mədrəsə fəaliyyəti; xəttatlıq və həkkaklıq sənəti; zikr və mövlud adətləri; vəqf mədəniyyəti və aşıq sənəti ilə bağlı şeirlərə geniş yer verilmişdir.
Nəşrdə, həmçinin XIX əsrdə Azərbaycanın, xüsusilə Şimal-Qərb bölgəsinə yayılmış İsmayıl Siracəddin Şirvani hərəkatı və onun ictimai həyata təsirlərindən bəhs edilir. Yüzillik bir müddət ərzində həyatda istər əxlaq kodekslərinin təzahürü, istərsə də milli-mənəvi irsin qorunmasında düşüncə məktəbinə çevrilən bu hərəkat Qafqazda mental dəyərlərin mühafizəsində bir fanus kimi çıxış etmiş, demoqrafik ahəngin bilavasitə keşikçisi olmuşdur. XIX əsr kimi mürəkkəb bir dövrdə Çar Rusiyasının şiə-sünni konflikti siyasətinə qarşı həm də vəhdət konsepsiyası ilə çıxış edərək, yayıldığı hər yerdə tolerant mühiti bərqərar edə bilmişdir.
Elmi tədqiqat əsəri dinşünaslar, ilahiyyatçılar, şərqşünaslar, tarixçilər, dinlə əlaqəli sahələrdə tədqiqat aparan mütəxəssislər, həmçinin ali məktəb müəllimləri və tələbələri üçün nəzərdə tutulub.
Xatırladaq ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu kitab və dərsliklərin nəşri ilə bağlı bir sıra layihələr həyata keçirir. “İlahiyyat nəşrləri” adı altında layihəyə İnstitut müəllimlərinin və bu sahədə çalışan mütəxəssislərin kitablarının nəşri daxildir. Bununla yanaşı, ali tədris müəssisəsinin qarşısına qoyduğu məqsədlərdən biri də ilahiyyat sahəsində problemləri araşdırmaq, beynəlxalq standartlara cavab verən tədqiqatlar aparmaq və onları nəşr etdirməkdir.

A book on Religious Life, Science and Madrasas in the 19th Century North-West Azerbaijan (Kanikh-Haftaran Valley) has been published
11 October, 2019
A book by Dr. Ahmed Niyazov, Head of the Department of Islamic studies at Azerbaijan Institute of Theology, entitled Religious Life, Science and Madrasas in the19th Century North-West Azerbaijan (Kanikh-Haftaran Valley) has been published.
The book consists of “Introduction”, chapters entitled “Traditions of Irfan and Spiritual Monuments”, “Science and Madrasas” and “Sufi Life and its Commitments of Tolerance from the Perspective of Social Impacts”. The “Introduction” generally mentions the place and importance of Tasawwuf and Sufism in the history of Azerbaijan. The first, second and third chapters discuss the topics of Sufism as well as the lives and activities of Sufi sheikhs, tolerant values of Sufism, its social aspects, scientific features of the period and the activities of the madrasas, the art of calligraphy, dhikr and mawlid traditions, waqf culture and the poetry devoted to Ashig culture.
The publication also discusses Ismayil Sirajaddin Shirvani movement in the 19th century particularly in the North-West Azerbaijan and its impact on social life. For centuries, the movement has become a school of thought in the manifestation of moral codes and preservation of national and spiritual heritage supporting the protection of mental values in the Caucasus and being guardian of demographic harmony. It accomplished to establish a tolerant environment through Wahdat idea against Shiite Sunni conflict created by Tsarist Russia in the19th century.
The research work is intended for theologians, oriental scholars, historians, experts in the field of religion as well as teachers and students of higher educational schools.
Azerbaijan Institute of Theology implements a number of projects concerning the publication of books and textbooks. Theological Publications project includes the publication of books by the Institute teachers and experts working in the field. Moreover, the Institute aims to investigate problems in theology, conduct and publish researches meeting international standards.