Azərbaycan Respublikasının Polşa Respublikasında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Nərgiz Qurbanova və Polşa Müsəlmanları İttifaqının sədri, müfti Tomaş Mişkeviç Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) olublar.
Aİİ rektoru, dosent Aqil Şirinov ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyəti, hədəfləri və məqsədləri barədə qonaqlara geniş məlumat verib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) tabeliyində İnstitutun təsis olunduğunu qeyd edib.
Aqil Şirinov müəssisədə həyata keçirilən qəbul prosesi, İnstitutun tələbə kontingenti, həmçinin beynəlxalq əlaqələri haqqında da məlumat verib. Qeyd edib ki, Aİİ-də təhsilin hər üç pilləsi üzrə yüksək səviyyəli tədris həyata keçirilir. İnstitutda təhsilin tamamilə ödənişsiz olduğunu vurğulayan rektor bildirib ki, bakalavr pilləsində “İslamşünaslıq” və “Dinşünaslıq” ixtisasları üzrə qəbul həyata keçirilir.
Rektor tədris prosesində müasir metodlardan istifadə olunduğunu, Azərbaycanda mövcud multikultural və tolerant mühitin nəzərə alındığını diqqətə çatdırıb.
Aqil Şirinov daha sonra Azərbaycanın haqq mübarizəsi olan 44 günlük Vətən Müharibəsinə diqqət çəkib. Bildirib ki, müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qəhrəman Azərbaycan Ordusu əsrin az qala üçdəbirini əhatə edən işğala 44 gün ərzində son qoydu və ölkənin ərazi bütövlüyü bərpa olundu. Erməni vandallarının tarixi abidələrimizə, məscidlərimizə qarşı törətdikləri cinayət əməlləri haqqında bəhs edən rektor bildirib ki, bu əməllər bütövlükdə islami dəyərlərinə qarşı yönəldilib.
Polşa Müsəlmanları İttifaqının sədri, müfti Tomaş Mişkeviç Aİİ-yə fəaliyyətində, qarşısında duran məqsədlərinə çatmasında uğurlar arzulayıb, həmçinin Azərbaycanda belə bir ali dini təhsil müəssisəsinin mövcud olmasından məmnunluğunu ifadə edib. Tomaş Mişkeviç təmsil etdiyi qurumla, eləcə də Polşa universitetlərinin ilahiyyat fakültələri ilə ali təhsil müəssisəsinin əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasında əlindən gələni əsirgəməyəcəklərini diqqətə çatdırıb.

Муфтий Польши побывал в Институте теологии
Чрезвычайный и полномочный посол Азербайджанской Республики в Республике Польша Наргиз Гурбанова и председатель Союза мусульман Польши, муфтий Томаш Мишкевич побывали в Азербайджанском институте теологии (АИТ).
Ректор АИТ, доцент Агиль Ширинов дал гостям подробную информацию о деятельности, целях и задачах вуза. Он сообщил, что АИТ был учрежден Государственным комитетом по работе с религиозными организациями (ГКРРО) по Распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 9 февраля 2018 года.
А.Ширинов также дал информацию о процессе приема, студенческом контингенте, международных связях вуза. Он отметил, что в АИТ образование на всех трех ступенях является высококачественным и полностью бесплатным. Ректор довел до внимания, что на уровне бакалавра прием осуществляется по специальностям «Исламоведение» и «Религиоведение».
А.Ширинов заявил, что в процессе обучения используются современные методы, учитывается существующая в Азербайджане мультикультуральная и толерантная среда.
Далее ректор коснулся 44-дневной Отечественной войны, ставшей борьбой Азербайджана за справедливость. Он отметил, что под руководством доблестного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева героическая азербайджанская армия в течение 44 дней положила конец оккупации, охватившей почти одну треть века, и восстановила территориальную целостность страны. Агиль Ш. рассказал о преступных деяниях армянских вандалов в отношении наших исторических памятников и мечетей, и сообщил, что эти деяния направлены в целом против исламских ценностей.
Председатель Союза мусульман Польши, муфтий Томаш Мишкевич пожелал АИТ успехов в деятельности и достижении поставленных целей. Он выразил удовлетворенность функционированием в Азербайджане такого вуза. Томаш Мишкевич довел до внимания, что Союз мусульман Польши, а также теологические факультеты университетов Польши приложат все усилия для построения сотрудничества с АИТ.