“İslam Sivilizasiyası Qafqazda” II Beynəlxalq Simpoziumunun iştırakçıları Heydər məscidini ziyarət ediblər
13 İyul, 2019
“İslam Sivilizasiyası Qafqazda” II Beynəlxalq Simpoziumunun iştırakçıları Heydər məscidini ziyarət ediblər.
Qonaqlara məlumat verilib ki, 2014-cü ilin dekabrında açılışı keçirilən dini ibadət müəssisəsi Qafqazın ən böyük məscididir. Milli-mənəvi irsə böyük diqqət və qayğı ilə yanaşan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırığı ilə inşa olunan bu yeni məscid 12 min kvadratmetr sahəni əhatə edir. Məscidin fasadı Şirvan-Abşeron memarlıq üslubunda xüsusi daşlarla üzlənib, ornamentlərin zənginliyi fasadda arxitektura harmoniyası yaradıb, həmçinin 95 metr hündürlüyündə 4 minarə inşa olunub. Məscidin daxili xüsusi bəzək elementləri ilə dizayn edilib, günbəzin kənarlarına Quran ayələri yazılıb. Əlli beş metr ucalığında olan baş günbəz, o cümlədən hündürlüyü 35 metrə çatan ikinci günbəz məscidə xüsusi gözəllik verir.
Ziyarət zamanı vurğulanıb ki, Prezident İlham Əliyev məscidin tikintisini daim diqqət mərkəzində saxlayıb, burada həyata keçirilən inşaat işlərinin gedişi ilə yaxından maraqlanıb, mütəmadi gələrək görülən işlərlə bağlı müvafiq tapşırıqlarını verib, məscidin açılışında ailəsi ilə bərabər iştirak edib. Açılış mərasimində Şimali Qafqazın müftiləri fəxri qonaq qismində iştirak ediblər.
Qonaqlara, eyni zamanda, məsciddə qılınan Vəhdət namazları barədə məlumat verilib. Heydər məscidində Vəhdət namazının ənənə halı aldığı, dini dözümsüzlüyün, irqi ayrı-seçkiliyin və islamofobiyanın geniş yayıldığı müasir dövrümüzdə bunun dünyaya həmrəylik və sülh mesajı olduğu nəzərə çatdırılıb.
Qeyd edək ki, “İslam Sivilizasiyası Qafqazda” II Beynəlxalq Simpoziumu 11-12 İyul 2019-cu il tarixdə ölkəmizin paytaxtında keçirilib. Simpoziumda 12-dən çox xarici ölkə universitetində Qafqazda islam sivilizasiyası mövzusu üzrə çalışan alim, tədqiqatçı və ekspertlərin 100-dən çox məruzəsi dinlənilib.

Attendees of II International Symposium on Islamic Civilization in Caucasia visited Heydar mosque
The attendees of the 2nd International Symposium on "Islamic Civilization in Caucasia" visited Heydar mosque.
The guests were informed that the mosque was opened in December 2014 and is the largest mosque in the Caucasus. Built on the instruction of President Ilham Aliyev who attaches great importance to the preservation of national and spiritual heritage, the mosque covers an area of 12000 sq. meters. The facade of the mosque has been decorated with special stones in Shirvan-Absheron architectural style and the richness of ornaments creates an architectural harmony on the facade. Four minarets with a height of 95 meters have been built. The interior of the mosque has been decorated with special decorative elements and the Guranic verses have been written on the edges of the cupola. The dome is fifty-five meters high including the second dome with a height of up to 35 meters which gives a special beauty to the mosque.
During the visit, it was noted that President Ilham Aliyev has paid special attention to the construction of the mosque, has been closely involved in the progress of the construction work giving relevant instructions and participated with his family at the opening ceremony. The Muftis of the North Caucasus attended the opening ceremony as honorary guests.
The guests were also informed about Wahdat prayers performed in the mosque. Wahdat prayer is a solidarity and peace message to the world where religious intolerance, racial discrimination and Islamophobia is widely spread.
The 2nd International Symposium on "Islamic Civilization in Caucasia" was held in the capital of Azerbaijan on July 11-12, 2019. More than 100 foreign scholars, researchers and experts on Islamic civilization in the Caucasus delivered speeches at the symposium.