“İslam Sivilizasiyası Qafqazda” II Beynəlxalq Simpoziumu panellərlə davam etdirilir
“İslam mədəniyyətinin Qafqazda dini və ictimai həyata təsiri” mövzusunda təşkil edilən panelə Ukraynanın “Ostroq Akademiyası” Milli Universiteti İslamşünaslıq Mərkəzinin direktoru t.f.d. Mixail Yakuboviç və Rusiyanın K.L.Xetaqurov adına Şimali Osetiya Dövlət Universiteti Rusiya tarixi və Qafqazşünaslıq kafedrasının müdiri, Şimali Osetiya-Alaniya Respublikası Tarix və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, t.e.d., prof. Ruslan Bzarov moderatorluq edib.
Paneldə “Müasir Gürcüstanda İslam və dövlət”; “Postklassik dövrdə (XIII – XVIII əsrlərdə) İslam intellektual ənənəsi: əsas xüsusiyyətlər”; “Dərbənd İslam Mərkəzi kimi: yaxın keçmişdə aşkar olunmuş müsəlman dini məbədləri (VIII – XIII əsrin əvvəlləri”; “Güney Azerbaycan ve İran’daki siyasi ve toplumsal gelişmelerde Tebriz’in rolü ve önemi (19. Yüzyıl-20. Yüzyılın ilk çeyreği)”; “Sivilizasiyalararası münasibətlər kontekstində Qərbin İslama baxışı və Cənubi Qafqazda təsirləri”; “İslamda insana münasibət”; “Şimali Qafqazda İslam və totalitarizm”; “Balkar xalqının sosio-mədəni həyatında İslam”; “İlmü’l-ebdan mı İlmü’l-edyan mı? 20. Yüzyılın başlarında Kafkasya matbuatında dini ve dünyevi ilimler üzerine bir tartışma” başlıqlı məruzələrin müzakirəsi aparılıb.
“Azərbaycanda tolerantlıq və multikultural ənənələrin möhkəmləndirilməsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rolu” mövzusunda keçirilən panelə isə İslam Tarixi, İncəsənəti və Mədəniyyəti Araşdırma Mərkəzi Baş direktorunun məsləhətçisi, prof. Sadık Ünay, Moskva Dövlət Psixoloji-Pedaqoji Universiteti Etnopsixologiya və çoxmədəniyyətli təhsilin psixoloji problemləri kafedrasının dosenti, ped.f.d., dos. Olqa Pavlova moderatorluq edib.
Paneldə “Müsəlman ölkələri ilə əlaqələrin inkişafında Heydər Əliyevin rolu”; “İslamofobiya ilə mübarizədə Azərbaycan Respublikasının multikulturalizm və İslam həmrəyliyi siyasətinin əhəmiyyəti”; “İlham Əliyev siyasətində Azərbaycançılıq ideologiyası: tolerantlıq və multikulturallıq zəminində”; “İrəvanın tarixi-mədəni irsinin ərəb-İslam dünyasında tanıtdırılmasında AMEA Tarix İnstitutunun rolu”; “Müasir dövr mədəniyyətlərarası dialoqun Azərbaycan nümunəsi”; “Müasir dövrdə Azərbaycanın multikulturalizm modeli”; “Dini-tarixi abidələrin təmir və bərpasında Heydər Əliyev Fondunun rolu”; “Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarında məhv edilmiş tarixi-mədəni irsimiz”; “Dini tolerantlıq və humanizm: Prezident İlham Əliyevin ideal modeli” kimi mövzular geniş müzakirə obyektinə çevrilib.
Sessiyada bildirilib ki, müxtəlif etnos və dinlərin qovuşduğu ölkəmizdə tarixən formalaşmış multikultural mühit beynəlxalq aləmdə alqışlanır və mütərəqqi model kimi qəbul edilir. Məhz bu cür yanaşma milli birlik və təhlükəsizliyin təminatı baxımından, son dərəcə zəruri olan multikultural cəmiyyət modelinin formalaşmasına da imkan yaradıb. Məruzəçilər bildirib ki, respublikamızdakı mövcud tolerant və multikultural mühit barədə beynəlxalq ictimaiyyət ətraflı məlumatlandırılmalı, bu sahələrdə əldə olunmuş nailiyyətlər qlobal miqyasda təbliğ olunmalıdır.
Günün sonuncu – “Qafqazda İslamın yayılması” mövzusundakı panelə moderatorluğu Rusiyanın İslam Mədəniyyəti Elm və Təhsilə Dəstək Fondunun direktor müavini, f.e.d., siy.f.d. Vyaçeslav Polosin və AMEA Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu Ərəb ölkələri tarixi və iqtisadiyyatı şöbəsinin müdiri t.f.d., dos. Fərda Əsədov edib.
Maraqlı müzakirələrlə davam edən paneldə məruzəçilərin “Xəzər xaqanlığında İslamın yayılması”; “Kafkasya’da iki kardeş ulusun mücadelesi: Altın Orda – İlhanlı münasebetleri”; “Azərbaycanda İslamın yayılması xüsusiyyətlərinə dair”; “Azerbaycan’ın fethi ve Kafkas bölgesinin islamlaşmasındaki rolü”; “Raşidi xəlifəsi Əli ibn Əbu Talibin dövründə Azərbaycan”; “Azərbaycanda İslam dininin ilkin vaxtlarında sosial-iqtisadi vəziyyəti haqqında”; “Azərbaycanda ərəb idarəsi və məskunlaşdırma siyasəti (h.132–232/ m.750–847)”; “Tiflis və ətraf ərazilərdə İslamın yayılması”; “İmadəddin Nəsiminin şeirlərində məhdəviyyat (xilaskarlıq) inancının təzahürləri” mövzularında çıxışları dinlənilib.
Qeyd edək ki, “İslam Sivilizasiyası Qafqazda” II Beynəlxalq Simpoziumu iki gün davam edəcək. Tədbirdə 100-dən çox məruzəçinin məruzələri 11 paneldə dinləniləcək.

«Исламская цивилизация на Кавказе» продолжается панелями
Панель, организованную на тему «Влияние исламской культуры на религиозную и общественную жизнь на Кавказе», модерировали директор Центра исламоведения Национального Универитета «Острогская Академия» Украины, д.и.н. Михаил Якубович и заведующий кафедрой истории России и кавказоведения Северо-Осетинского Государственного Университета им. К.Л. Хетагурова, директор Института истории и археологии Республики Северная Осетия-Алания, д.и.н., проф. Руслан Бзаров.
На панели обсуждались доклады на темы «Ислам и государство в современной Грузии»; «Исламская интеллектуальная традиция в постклассический период (XIII - XVIII в.в.): основные черты»; «Дербент как Центр Ислама: мусульманские религиозные храмы, найденные в недавнем прошлом (VIII век – начало XIII века); «Роль и значение Тебриза в политическом и социальном развитии в Южном Азербайджане и Иране (XIX век - первая четверть XX века)»; «Взгляд Запада на Ислам в контексте межцивилизационных отношений и его влияние на Южном Кавказе», «Отношение к человеку в Исламе», «Ислам и тоталитаризм на Северном Кавказе»; «Ислам в социокультурной жизни балкарского народа»; «Ильмуль-эбдан или Ильмуль-эдъян»? Дискуссия о религиозной и светской науке в кавказской прессе в начале XX века».
Панель, проведенную на тему «Роль Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в укреплении традиций толерантности и мультикультурализма в Азербайджане», модерировали советник генерального директора Центра исследований в области исламской истории, искусства и культуры, проф. Садык Унай и доцент кафедры психологических проблем этнической психологии и поликультурного образования Московского Государственного Психолого-Педагогического Университета, д-р пед. наук доц. Ольга Павлова.
Предметом широкого обсуждения на панели стали такие темы как «Роль Гейдара Алиева в развитии отношений с мусульманскими странами»; «Значение политики мультикультурализма и исламской солидарности Азербайджанской Республики в борьбе с исламофобией»; «Идеология азербайджанства в политике Ильхама Алиева: на основе толерантности и мультикультурализма»; «Роль Института истории НАНА во внедрении исторического и культурного наследия Иревана в арабо-исламском мире»; «Пример современного межкультурного диалога в Азербайджане»; «Современная модель мультикультурализма Азербайджана»; «Роль Фонда Гейдара Алиева в ремонте и реставрации религиозных и исторических памятников»; «Историческое и культурное наследие Азербайджана, уничтоженное на оккупированных Арменией территориях»; «Религиозная толерантность и гуманизм: идеальная модель президента Ильхама Алиева».
На заседании было отмечено, что мультикультурная среда, исторически сложившаяся в нашей стране, где встречаются разные этносы и религии, приветствуется на международной арене и рассматривается как прогрессивная модель. Именно этот подход позволил сформировать модель мультикультурального общества, которая крайне необходима с точки зрения национального единства и безопасности. Выступающие отметили, что международное сообщество должно быть полностью информировано о существующей толерантной и мультикультуральной среде в нашей республике, и достижения в этих областях следует пропагандировать на глобальном уровне.
Модераторами последней за день панели на тему «Распространение ислама на Кавказе» были заместитель директора Российского Фонда Поддержки Исламской Культуры и Науки, доктор философских наук, доктор политических наук Вячеслав Полосин и заведующий Отдела истории и экономики арабских стран Института Востоковедения НАНА им. З.М. Буньядова, д.и.н., доц. Фарда Асадов.
На панели продолжающейся интересными дискуссиями, были заслушаны доклады выступающих на темы «Распространение Ислама в Хазарском каганате», «Борьба двух братских народов на Кавказе: отношения между Золотой Ордой и Ильханидами»; «Об особенностях распространения Ислама в Азербайджане»; «Завоевание Азербайджана и его роль в исламизации Кавказского региона»; «Азербайджан во времена правления праведного халифа Али ибн Абу Талиба»; «Социально-экономическое положение в начальный период распространения Ислама в Азербайджане»; «Политика арабского управления и расселения в Азербайджане (132-232 / 750-847)»; «Распространение Ислама в Тбилиси и окрестных территориях»; «Проявления веры в спасение в стихах Имамеддина Насими».
Следует отметить, что II Международный Симпозиум на тему «Исламская цивилизации на Кавказе» продлится два дня. На мероприятии на панели 11 будут заслушаны доклады более 100 докладчиков.