İlahiyyat İnstitutunun müəllimi konfransın işinə qatılıb
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) Dillər və ictimai fənlər kafedrasının müəllimi, dosent Məmmədəli Babaşlı Qazaxıstan Respublikası Elm və Ali Təhsil Nazirliyi Elm Komitəsinin “Mərkəzi Asiya və Yaxın Şərq ölkələrində İslam: ənənələr, trendlər, perspektivlər” mövzusunda təşkil etdiyi beynəlxalq elmi-praktik konfransa onlayn formatda qatılıb.
Dosent Məmmədəli Babaşlı “Müasir Azərbaycanda dini təhsil: məzmunu, xüsusiyyətləri və inkişaf perspektivləri” mövzusunda çıxış edib. Məruzəçi Azərbaycanda dini təhsilin mərhələli şəkildə bərpası forması, mədrəsələrin, Bakı İslam Universitetinin, Bakı Dövlət Universitetinin tabeliyində İlahiyyat fakültəsinin açılması məsələsinə toxunub.
M.Babaşlı çıxışında Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun təsis edilməsi, qarşısında duran məqsəd və vəzifələr, müəssisənin strukturu, ali təhsil ocağında mövcud ixtisaslar, burada tədrisin tamamilə ödənişsiz həyata keçirilməsi, Aİİ-nin beynəlxalq əlaqələri, həmçinin əlavə pulsuz kursların təşkili, Yay və Qış məktəbləri haqqında geniş bəhs edib.

AIT instructor attends a conference
Mammadali Babashli, an associate professor in the Department of Languages and Social Sciences at the Azerbaijan Institute of Theology (AIT), attended the international scientific-practical conference organized by the Science Committee of the Ministry of Science and Higher Education of the Republic of Kazakhstan. The conference, titled "Islam in the Countries of Central Asia and the Middle East: Traditions, Trends, and Perspectives," was held in an online format.
Associate Professor Mammadali Babashli presented on the topic "Religious Education in Modern Azerbaijan: Content, Characteristics and Development Prospects." In his speech, he addressed the gradual restoration of religious education in Azerbaijan, including the establishment of madrasahs and the Faculty of Theology at Baku Islamic and Baku State Universities.
In his speech, M. Babashli discussed the establishment of the Azerbaijan Institute of Theology, outlining its goals and objectives, the structure of the institution and the majors offered at the institute. He also highlighted that education is tuition-free and discussed international relations as well as the organization of additional free courses, Summer and Winter schools.