İlahiyyat İnstitutunun kafedra müdirinin məqaləsi beynəlxalq indeksli jurnalda çap olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) Dinşünaslıq kafedrasının müdiri, dosent Anar Qafarovun Türkiyə Respublikası Atatürk Universitetinin beynəlxalq indeksli (Web of Science/ESCI) “İlahiyat tetkikleri” adlı impakt faktorlu jurnalının 31 dekabr 2021-ci il sayında “Felsefî kelâm ve ahlâk felsefesi bağlamında kötülük problemi: Nasîrüddin Tûsî merkezli bir analiz” sərlövhəli məqaləsi nəşr olunub.
A.Qafarov sözügedən məqalədə bəşəriyyətdə mövcud olan şər problemini ədalətli Tanrı təsəvvürü ilə analitik şəkildə müzakirə obyektinə çevirib. Nəsirəddin Tusinin fəlsəfədə şər probleminə dair yanaşmalarını nəzərə alaraq təhlil və tənqidi şəkildə izah etməyə çalışıb. Yazıda N.Tusinin fəlsəfi düşüncələri nümunəsində Orta əsr İslam fəlsəfi fikrində şər problemi Tanrının ədalətli olduğuna dair konsepsiya ilə uzlaşdırılaraq təhlil edilir, eyni zamanda, fəlsəfi, teoloji və etik aspektlərdən əsaslandırılır.
Qeyd edək ki, dosent A.Qafarovun fəlsəfə, teologiya və etikaya dair ölkədaxili və xaricdə tək və həmmüəllifli olaraq bir çox əsəri mövcuddur. Həmçinin o, beynəlxalq nüfuzlu bir neçə elmi jurnalın redaksiya heyətinin üzvüdür.

Статья заведующего кафедрой Института теологии опубликована в журнале с международным индексом
В выпуске от 31 декабря 2021 года журнала «İlahiyat tetkikleri» Университета Ататюрк Республики Турция с международным индексом (Web of Science/ESCI) и импакт-фактором опубликована статья под заголовком «Felsefî kelâm ve ahlâk felsefesi bağlamında kötülük problemi: Nasîrüddin Tûsî merkezli bir analiz» (Проблема зла в контексте философских изречений и философии морали: анализ на примере Насрединна Туси) заведующего кафедрой религиоведения Азербайджанского института теологии (АИТ), доцента Анара Гафарова.
В указанной статье А.Гафаров в аналитической форме превратил проблему зла человечества и представления о справедливом Боге в объект обсуждения. Автор попытался проанализировать и с критической точки зрения объяснить взгляды Насрединна Туси на проблему зла в философии.
В статье на примере философских взглядов Н.Туси проблема зла в средневековой исламской философской мысли анализируется отдаленно от концепции справедливости Бога, в то же время она обосновывается в философском, теологическом и этическом аспектах.
Отметим, что А.Гафаров является автором и соавтором многочисленных отечественных и зарубежных трудов по философии, теологии и этике. Также, он является членом редакционной коллегии нескольких международных научных журналов.