Azərbaycan xalqı mənəvi dəyərlərini və milli kimliyini qoruyur
“Müasir İnkişaf” İctimai Birliyinin və Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) təşkilatçılığı, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyində Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun (MDTF) dəstəyi ilə icra edilən “Mənəvi dəyərlərimizi yaşadaq və təbliğ edək” layihəsi üzrə “Mənəvi dəyərlər və Milli kimlik” adlı tədbir keçirilib.
“Müasir İnkişaf” İctimai Birliyinin sədri, AMEA-nın şöbə müdiri Mübariz Göyüşlü təmsil etdiyi qurumun fəaliyyətindən, tədbirlərindən, layihələrindən, nəşrlərindən və s. söz açıb. O, “Mənəvi dəyərlərimizi yaşadaq və təbliğ edək” layihəsi çərçivəsində görülmüş işlərdən bəhs edib. Prosesin artıq başa çatmaq üzrə olduğunu, hazırda “Azərbaycan mənəvi dəyərləri” başlıqlı kitab üzərində iş getdiyini deyib.
Aİİ rektoru, dosent Aqil Şirinov dini, mənəvi dəyərlərin, o cümlədən Milli Kimliyin komponentlərindən biri olduğunu vurğulayıb. A.Şirinov dinin birləşdirici funksiyası olduğunu xatırladıb. Rektor sovet dövründə dinə vurulan zərbələrdən də söz açıb. O, dinə, mənəvi dəyərlərə kənardan edilən yad təsirlərə qarşı mübarizə aparmağın zəruri olduğunu qeyd edib.
MDTF-in icraçı direktoru Mehman İsmayılov dəyərlər termininin və mövzusunun təhlilini verib. O, Qərbin dəyərlərimizə təsirindən danışıb. M.İsmayılov tədbir iştirakçılarının müxtəlif sahələrin təmsilçiləri olmasını nəzərə alaraq prosesə yanaşmanın maraqlı olacağını açıqlayıb.
AMEA Tarix İnstitutunun şöbə müdiri, tarixçi alim Hacı Həsənov Azərbaycan xalqının mənəvi dəyərləri, milli kimliyi qoruyub saxladığını qeyd edib. Alim buna misal olaraq 44 günlük Vətən müharibəsini göstərib. H.Həsənov təklif edib ki, mənəvi dəyərlər təhsil müəssisələrində tədris edilsin.
ADPU-nun dosenti, AMEA Tarix İnstitutunun əməkdaşı Mübariz Ağalarlı milli-mənəvi dəyərlərin təhlükəsizlik məsələsi olduğunu qeyd edib. O, tarixdə və müasir dövrdə bu dəyərlərə olan baxışı təhlil edib. Klassiklərin mövzuya konseptual yanaşma sərgilədiyini deyən çıxışçı bugün də eyni yanaşma göstərilməsinin vacib olduğunu vurğulayıb.
Aİİ-nin Dinşünaslıq kafedrasının müdiri, dosent Anar Qafarov dəyərlər haqqında fikirlərini bildirib. O, Vətən coğrafiyası haqqında da danışaraq, mədəniyyətlərin bir-birinə təsirinin təhlilini verib.
AMEA Ədəbiyyat İnstitutunun məsul katibi, dosent Aygün Bağırlı dəyərlər mövzusunun ədəbiyyatda, dastanlarımızda, atalar sözlərində, şeirlərdə əksinə toxunub. “Nizami Gəncəvi milli kimliyimizn simvoludur” deyən A.Bağırlı həmin dövrdən etibarən şair və yazıçıların mənəvi dəyərlərlə bağlı yaradıcılığını qısa şəkildə təqdim edib.
AMEA Fəlsəfə İnstitutunun şöbə müdiri Məhəmməd Cəbrayılov qlobal məkanda mənəvi dəyərləri qorumağın çətinlindən danışıb. O, Azərbaycanın dövlət siyasəti olan multikulturalizmdən bəhs edib. M.Cəbrayılov multikulturalizmin dövlət siyasəti olmasının önəmindən və faydalarından da söz açıb.
Aİİ-nin İslamşünaslıq kafedrasının müdiri, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Əhməd Niyazov insan şəxsiyyətindən və ünsiyyətin önəmindən bəhs edib. Ə.Niyazov İslam dinində insana verilən nəsihətlərdən də söz açıb.
Aİİ-nin müəllimi, i.f.d. Vüqar Səmədov çıxışında Allah inamın əhəmiyyətindən bəhs edib. V.Səmədov şəhidlər, qazilərlə bağlı İslam dinində buyurulanları tədbir iştirkaçıları ilə bölüşüb.
ADPU-nun tələbəsi Anar Salehoğlu milli-mənəvi dəyərləri gənclər arasında təbliğ etməyin əhəmiyyətindən danışıb.
Sonda belə tədbirlərin davamlı şəkildə keçirilməsinin, ziyalılarla birgə ictimai, ideoloji, tarixi, ədəbi, dini mövzuların müzakirəsinin təşkilinin zəruriliyi vurğulanıb.

Азербайджанский народ защищает свои духовные ценности и национальную идентичность
В рамках проекта «Давайте увековечим и пропагандируем наши духовные ценности», реализуемого при организационной поддержке Общественного объединения «Современное развитие» и Азербайджанского института теологии (АИТ), поддержке Фонда пропаганды духовных ценностей в подчинении Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с религиозными образованиями, состоялось мероприятие «Духовные ценности и национальная идентичность».
Председатель Общественного объединения «Современное развитие», заведующий отделом НАНА Мубариз Геюшлу рассказал о деятельности, мероприятиях, проектах, изданиях и др. Объединения. Он дал информацию о работах, выполняемых в рамках проекта «Давайте увековечим и пропагандируем наши духовные ценности». Председатель отметил, что процесс подходит к концу, в настоящее время идут работы над книгой «Духовные ценности Азербайджана»
Ректор АИТ, доцент Агиль Ширинов сообщил, что религия является одним из компонентов духовных ценностей, в том числе национальной идентичности. А.Ширинов упомянул об объединяющей функции религии. Ректор рассказал о трудностях, с которыми сталкивалась религия в советский период. Он подчеркнул важность борьбы с внешним воздействием на религию и духовные ценности.
Исполнительный директор Фонда пропаганды духовных ценностей Мехман Исмаилов проанализировал термин ценности и рассказал об этой теме. Он сообщил о влиянии Запада на наши ценности. М.Исмаилов отметил, что учитывая участие в мероприятии представителей разных сфер, подход к процессу будет интересным.
Заведующий отделом Института истории НАНА, ученый-историк Гаджи Гасанов сказал, что азербайджанский народ защищает свои духовные ценности и национальную идентичность. В качестве примера ученый привел 44-дневную Отечественную войну. Г.Гасанов выступил с предложением об обучении духовным ценностям в образовательных учреждениях.
Доцент Азербайджанского государственного педагогического университета (АГПУ), сотрудник Института истории НАНА Мубариз Агаларлы сообщил, что национально-духовные ценности являются вопросом безопасности. Он проанализировал взгляд на эти ценности в истории и современном периоде. М.Агаларлы отметил концептуальный подход классиков к этой теме и подчеркнул важность такого же подхода и в наши дни.
Заведующий кафедрой религиоведения АИТ, доцент Анар Гафаров высказал свое мнение о ценностях. Он рассказал о географии Родины, проанализировал межкультурное влияние.
Ответственный секретарь Института литературы НАНА, доцент Айгюнь Багирли коснулась вопроса отражения ценностей в нашей литературе, легендах, пословицах и стихотворениях. А.Багирли отметила, что Низами Гянджеви является символом национальной идентичности и кратко рассказала о творчестве поэтов и писателей начиная с того периода, касающегося духовных ценностей.
Заведующий отделом Института философии НАНА Мухаммед Джабраилов отметил сложность защиты духовных ценностей на глобальной арене. Он рассказал о мультикультурализме, являющемся государственной политикой Азербайджана. М.Джабраилов также сообщил о важности и преимуществах мультикультурализма, как государственной политики.
Заведующий кафедрой исламоведения АИТ, доктор философии по теологии Ахмед Ниязов рассказал о личности человека и значимости общения. Он также дал информацию о советах, предоставляемых человеку в исламской религии.
В своем выступлении преподаватель АИТ, д.ф.т. Вюгар Самедов подчеркнул важность веры в Аллаха. Он дал участникам мероприятия информацию о велениях, связанных с шехидами и ветеранами в исламской религии.
Студент АГПУ Анар Салехоглу отметил важность пропаганды национально-духовных ценностей среди молодежи.
В конце была подчеркнута значимость продолжительного проведения таких мероприятий, совместной организации с просветителями обсуждения идеологических, исторических, художественных и религиозных вопросов.