İlahiyyat İnstitutunda tələbə seminarı keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) Tələbə Gənclər Təşkilatının (TGT) təşəbbüsü ilə ali təhsil müəssisəsində seminar keçirilib.
“Tələbə seminarları” layihəsi çərçivəsində Aİİ İlahiyyat fakültəsinin IV kurs tələbəsi Fərid Qasımzadə “İslamla mənəvi terapiya” mövzusunda çıxış edib.
Mövzu haqqında geniş məlumat verən Fərid Qasımzadə bildirib ki, İslam insanların mənəvi ehtiyaclarını təmin edən əsas amildir. O bildirib ki, inanc fərdin düşmüş olduğu bütün depressiv hallarda onun bu vəziyyətdən çıxmasına təkan verən ən güclü motivasiyalardan biridir. Günümüzdə mənəvi böhran və dəyər çatışmazlığı yaşayan insanların bu vəziyyətdən qurtula bilməsində inancın, xüsusilə İslam dininin rolunu qeyd edən məruzəçi Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu tələbələrinin də məsuliyyət daşıdığını vurğulayıb.
F.Qasımzadə daha sonra qeyd edib ki, İnstitutun hər bir tələbəsi cəmiyyətin onlara olan ehtiyacını dərk etməli, bu istiqamətdə yüksəkixtisaslı kadr olmaq üçün çalışmalıdır. Əxlaqi və mənəvi keyfiyyətlərə sahib olmanın hər bir ilahiyyatçı üçün zəruriliyini qeyd edən məruzəçi digər mövzulara da toxunub.
Məlumat üçün bildirək ki, Aİİ Tələbə Gənclər Təşkilatının “Tələbə seminarları” layihəsi çərçivəsində ali təhsil müəssisəsinin tələbələri tərəfindən seminarlar təşkil olunur. Məqsəd tələbələrin bilik səviyyələrinin, bacarıq imkanlarının nümayiş etdirilməsi, elmi fəaliyyətə marağın artırılması, bu yöndə onların fəallığına nail olmaqdır.

В Институте Теологии состоялся студенческий семинар
В Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) состоялся семинар, организованный по инициативе Студенческой молодежной организации (СМО).
В рамках проекта «Студенческие семинары» студент четвертого курса факультета теологии Фарид Гасымзаде выступил с докладом на тему «Ислам и духовная терапия».
Предоставив обширную информацию по данной теме, Фарид Гасымзаде отметил, что ислам является ключевым фактором в удовлетворении духовных потребностей людей. Он отметил, что вера является основным стимулирующим фактором, способным вывести человека из депрессии. Отметив роль веры, в частности ислама, в борьбе людей, живущих в условиях духовного кризиса и отсутствия ценностей с подобными ситуациями, докладчик подчеркнул, что студенты Азербайджанского Института Теологии также несут ответственность.
Далее Гасымзаде отметил, что каждый студент учебного заведения должен понимать потребности общества и усердно работать, чтобы стать высококвалифицированным специалистом. Докладчик подчеркнул, что религиозный деятель должен обладать нравственными и духовными качествами, а также затронул иные вопросы.
Отметим, что студенты высших учебных заведений организовывают семинары в рамках проекта «Студенческие семинары» Студенческой молодежной организации АИТ. Целью проведения семинаров является демонстрация уровня знаний и умений студентов, повышение их интереса к научной деятельности, а также повышения вовлеченности студентов.