İlahiyyat İnstitutunda tədbir keçirilib
Aİİ rektoru, dosent Aqil Şirinov tədbir iştirakçılarını salamladıqdan sonra, qarşıdan gələn Novruz Bayramı münasibətilə təbriklərini çatdırıb. İnstitut rəhbəri bildirib ki, Azərbaycan xalqının zəngin folklorunu, adət-ənənələrini özündə yaşadan Novruz Bayramı xalqımızın milli-mənəvi irsini, eyni zamanda, sülh və barış kimi bəşəri dəyərləri özündə təcəssüm etdirir. A.Şirinov Respublika Prezidenti İlham Əliyevin milli-mənəvi dəyərlər əsasında ölkəmizin müasirləşməsini nəzərdə tutan sözlərini səsləndirib: “Müasirlik, yenilik və eyni zamanda, milli dəyərlərə, milli köklərə bağlılıq. Bugünkü Azərbaycanı təsvir edən bu ideya, artıq hamıya bəllidir. Azərbaycan xalqı daim öz milli köklərinə bağlı xalq olmuşdur və bizim gələcək uğurlarımız da məhz bu amillərlə bağlıdır. Biz tarixi irsimizin, zəngin mədəni irsimizin əsasında müasir, güclü Azərbaycan qururuq”.
Rektor Novruzun tarixindən və dini nöqteyi-nəzərdən bayramların əhəmiyyətindən, cəmiyyətdəki rolundan bəhs edib.
Ali təhsil müəssisəsinin rəhbəri daha sonra vurğulayıb ki, bayramlar, xüsusən Novruz cəmiyyətdə birləşdirici funksiya icra edir. A.Şirinov bildirib ki, Novruz - insanların bir arada olduqları, qardaşlıq, qohumluq, qonşuluq duyğularının özünü büruzə verdiyi bayramdır.
Aİİ rektoru vurğulayıb ki, iki ildir bayramları, artıq xüsusi sevinc hissi ilə qeyd edirik. Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında qalib Azərbaycan Ordusu doğma torpaqlarımızı işğaldan azad etdi. Həmin ərazilərdə bu gün Novruz Bayramını qeyd edirik. Bayram tonqallarını düşmən tapdağından azad olunmuş torpaqlarımızda yandırırıq.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Novruz Bayramı münasibətilə aztəminatlı ailələrə bayram sovqatı göndərib.

В Институте теологии состоялось мероприятие
Ректор АИТ, доцент Агиль Ширинов поприветствовал участников мероприятия и поздравил их с наступающим праздником. Руководитель института отметил, что Новруз Байрам, вобравший в себя богатый фольклор, традиции и обычаи азербайджанского народа, воплощает в себе национально-духовное наследие нашего народа, а также такие общечеловеческие ценности, как мир и согласие. A.Ширинов повторил слова Президента Республики Ильхама Алиева о модернизации страны на основе национально-духовных ценностей: «Современность, новизна и в то же время приверженность национальным ценностям, национальным корням. Эта идея, описывающая нынешний Азербайджан, уже всем известна. Азербайджанский народ всегда был тесно связан со своими национальными корнями, и именно от этого зависят наши дальнейшие успехи. Мы строим современный, сильный Азербайджан на основе нашего исторического наследия, богатого культурного наследия».
Ректор рассказал об истории праздника Новруз, значении праздников с религиозной точки зрения и их роли в обществе.
Глава высшего учебного заведения подчеркнул, что праздники, в частности Новруз, выполняют в обществе объединяющую функцию. A.Ширинов отметил, что Новруз – это праздник единения, проявления чувства братства, родства и соседства.
Ректор АИТ подчеркнул, что уже два года мы отмечаем праздники с особой радостью. Азербайджанская армия под командованием Верховного главнокомандующего освободила наши родные земли от оккупации. Сегодня на этих территориях мы отмечаем Новруз Байрам. Мы разжигаем праздничные костры на наших землях, освобожденных от вражеского присутствия.
Отметим, что по случаю праздника Новруз Азербайджанский институт теологии направил подарки малообеспеченным семьям.