İlahiyyat İnstitutunda tədbir keçirilib
Aİİ rektoru, dosent Aqil Şirinov tədbir iştirakçılarını salamladıqdan sonra, qarşıdan gələn Novruz Bayramı münasibətilə təbriklərini çatdırıb. İnstitut rəhbəri bildirib ki, Azərbaycan xalqının zəngin folklorunu, adət-ənənələrini özündə yaşadan Novruz Bayramı xalqımızın milli-mənəvi irsini, eyni zamanda, sülh və barış kimi bəşəri dəyərləri özündə təcəssüm etdirir. A.Şirinov Respublika Prezidenti İlham Əliyevin milli-mənəvi dəyərlər əsasında ölkəmizin müasirləşməsini nəzərdə tutan sözlərini səsləndirib: “Müasirlik, yenilik və eyni zamanda, milli dəyərlərə, milli köklərə bağlılıq. Bugünkü Azərbaycanı təsvir edən bu ideya, artıq hamıya bəllidir. Azərbaycan xalqı daim öz milli köklərinə bağlı xalq olmuşdur və bizim gələcək uğurlarımız da məhz bu amillərlə bağlıdır. Biz tarixi irsimizin, zəngin mədəni irsimizin əsasında müasir, güclü Azərbaycan qururuq”.
Rektor Novruzun tarixindən və dini nöqteyi-nəzərdən bayramların əhəmiyyətindən, cəmiyyətdəki rolundan bəhs edib.
Ali təhsil müəssisəsinin rəhbəri daha sonra vurğulayıb ki, bayramlar, xüsusən Novruz cəmiyyətdə birləşdirici funksiya icra edir. A.Şirinov bildirib ki, Novruz - insanların bir arada olduqları, qardaşlıq, qohumluq, qonşuluq duyğularının özünü büruzə verdiyi bayramdır.
Aİİ rektoru vurğulayıb ki, iki ildir bayramları, artıq xüsusi sevinc hissi ilə qeyd edirik. Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında qalib Azərbaycan Ordusu doğma torpaqlarımızı işğaldan azad etdi. Həmin ərazilərdə bu gün Novruz Bayramını qeyd edirik. Bayram tonqallarını düşmən tapdağından azad olunmuş torpaqlarımızda yandırırıq.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Novruz Bayramı münasibətilə aztəminatlı ailələrə bayram sovqatı göndərib.

AIT holds holiday event
AIT rector Agil Shirinov greeted the attendees and congratulated them on the upcoming Novruz holiday. The rector stated that the Novruz holiday reflects the rich folklore and traditions of the Azerbaijani people, embodies our people's national and spiritual legacy, as well as human qualities such as peace and tranquillity. A. Shirinov voiced the words of President Ilham Aliyev, which envisages the modernization of our country on the basis of national and moral values: “Modernity, innovation and commitment to national values, national roots in the meantime. This idea which reflects the current Azerbaijan is very clear and known to everyone. Azerbaijan people have always been a people connected to their national roots, and our future success depends on these factors. We are building modern, strong, secular Azerbaijan based on our historical, rich cultural legacy”
The rector spoke about the history of Novruz and the religious significance of the holidays, as well as their role in society.
The rector further stressed that the holidays, especially Novruz, play a unifying role in society. A.Shirinov said that Novruz is a holiday where people join together and express feelings of fraternity, kinship, and neighborliness.
The AIT rector noted that we have been celebrating the holidays with a great sense of delight for the past two years. The victorious Azerbaijani Army liberated our native territories from occupation under the leadership of Supreme Commander-in-Chief. In some locations, today is Novruz Holiday. We light festive bonfires in the liberated lands.
On the occasion of the Novruz Holiday, Azerbaijan Institute of Theology distributed holiday gifts to low-income families.