İlahiyyat İnstitutunda cari məsələlərlə bağlı növbəti iclas keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) cari məsələlərlə bağlı növbəti iclas keçirilib. İclasda 2020/2021-ci tədris ilinin bakalavriat və magistratura səviyyələri üzrə yaz semestri yay imtahan sessiyasının yekunları, ali təhsil müəssisəsinin ümumi fəaliyyəti və pandemiya dövründə tədrisin məsafədən təşkili müzakirə olunub.
“ZOOM” proqramı vasitəsilə onlayn formatda keçirilən iclasda İnstitutun rəhbər heyəti, müəllimlər və əməkdaşlar iştirak ediblər.
Aİİ rektoru Aqil Şirinov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, yay imtahan sessiyasının yekunları ilə bağlı məsələlərə toxunub. Qeyd edib ki, 2020/2021-ci tədris ili üzrə hər iki semestrin dərsləri və intahanları məsafədən onlayn formatda uğurla həyata keçirilib.
İnstitut rəhbəri daha sonra bildirib ki, tələbələrin dərslərdə və imtahanlarda fəal iştirakı tədrisin daha yaxşı təşkilinə, həmçinin mənimsənilməsinə şərait yaradıb.
Ali təhsil müəssisəsinin rektoru təhsilalanlar üçün nəzərdə tutulan ödənişsiz ərəb və ingilis dili kurslarının fəaliyyətinə toxunub, dil bacarıqlarının mükəmməlləşdirilməsi üçün bu proqramların təşkilinin önəmini xüsusi vurğulayıb. Eyni zamanda, İslam əqaidi üzrə ərəbcə klassik dini mətnləri oxuma kursu və təşkil olunacaq fiqh kursu haqqında məlumat verib.
Aİİ-nin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Mirniyaz Mürsəlov “İlahiyyat nəşrləri” adı altında ötən dövr ərzində ali təhsil müəssisəsinin müəllim və əməkdaşlarının əməyi sayəsində dərc olunan kitablardan bəhs edib. O, magistratura və doktorantura səviyyələrinə qəbulla bağlı məsələlərə, Aİİ kitabxanasının fəaliyyətinə də toxunub.
Daha sonra İlahiyyat fakültəsinin dekanı Elnurə Əzizova çıxış edərək, yay imtahan sessiyasında tələbələrin kəmiyyət və keyfiyyət göstəricilərindən danışıb. Yaz semestri yay imtahan sessiyasının keçirilməsi, qarşıya çıxan problemlər, imtahanların nəticələri haqqında məlumat verib.

Azerbaijan Institute of theology hosted the next discussion on current issues (AIT). The discussion went through the results of the spring semester summer exam session for bachelor’s and master’s degrees in the 2020/2021 academic year, as well as the general activity and distant learning organization during the pandemic.
The meeting, which was held online via the ZOOM application, was attended by the Institute's management, teachers, and staff.
AIT rector Agil Shirinov greeted the attendees and discussed the outcomes of the summer exam session. He stated that the lectures and tests for both semesters of the 2020/2021 academic year were effectively implemented via remote online delivery.
The rector further stated that the active participation of students in classes and exams created conditions for better organization of education, as well as mastery.
The rector also spoke on the free Arabic and English language courses for students, highlighting the need of establishing these programs to develop language abilities. He briefed about the upcoming course of reading traditional religious works in Arabic on Agaid, as well as Figh.
Mirniyaz Mursalov, Vice-Rector for Science and Innovations, spoke about the books published under the project Theological Publications thanks to the work of teachers and staff of the university. He also discussed the issues related to admission to master's and doctoral levels as well as the activities of the AIT library.
Elnura Azizova, Dean of the Faculty of Theology, spoke about the quantitative and qualitative indicators of students in the summer exam session. The spring semester provided information about the summer exam session, the problems encountered, and the results of the exams.