İlahiyyat İnstitutu Novxanıda ənənəvi sahilyanı təmizlik aksiyası keçirib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) Binəqədi Rayon İcra Hakimiyyəti ilə birlikdə ənənəvi sahilyanı təmizlik aksiyası keçirib. Tədbirdə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru Ceyhun Məmmədov, ali təhsil müəssisəsinin əməkdaşları və tələbələrindən ibarət 50 nəfərlik heyət iştirak edib.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov bildirib ki, tədbirin əsas məqsədi dəniz sahillərində təmizliyə riayət olunmasını təbliğ etmək, sahilyanı ərazilərin məişət tullantıları ilə çirklənməsinin qarşısını almaq və gəncləri dənizətrafı mühitin mühafizəsi uğrunda mübarizəyə cəlb etməkdir.
C.Məmmədov ölkəmizdə son dövrlərdə ətraf mühitin mühafizəsi ilə bağlı böyük işlərin görüldüyünü və layihələrin reallaşdırıldığını qeyd edib. Belə ekoloji aksiyaların ətraf mühitin və biomüxtəlifliyin qorunması baxımından əhəmiyyətli olduğunu nəzərə çatdırıb. Rektor daha sonra deyib: “Hazırda bu aksiyada iştirak edərək ekoloji rifah naminə birgə hərəkət etmək bizim üçün böyük məmnuniyyətdir”.
C.Məmmədov ali təhsil müəssisəsinin tələbələrdə Vətənə məhəbbət, onu qorumaq və mühafizə etmək; əlillərə, əhalinin aztəminatlı təbəqəsinə, qocalara, qaçqın və məcburi köçkünlərə mənəvi dəstək olmaq; mədəni-tarixi sərvətləri qorumaq; gəncləri daha ətraflı məlumatlandırmaqla cəmiyyətdə sosial və ekoloji məsuliyyət anlayışını gücləndirmək; multikulturalizm və tolerantlığın təbliği məqsədilə müxtəlif layihələr həyata keçirdiyini vurğulayıb.
Qeyd edək ki, aksiya zamanı Novxanı qəsəbəsinin sahilyanı ərazisinin bir hissəsi təmizlənib. Toplanılan məişət və digər növ tullantılar çeşidlənərək, müəyyən olunmuş zibil məntəqəsinə daşınıb.

Institute of Theology has organized a coastal cleanup activity in Novkhani
Azerbaijan Institute of Theology (AIT) has organized a cleanup activity along coasts jointly with the Executive Power of Binagadi district. Jeyhun Mammadov, Rector of Azerbaijan Institute of Theology as well as a 50-member delegation consisting of the Institute staff and students participated in the activity.
The primary goal of the cleanup activity is to promote cleanliness along coasts, prevent contamination of coastal areas with domestic waste and engage young people in the protection of the marine environment.
J.Mammadov said that several projects and activities have been implemented for the protection of environment in recent years. He noted that such activities are of great importance for the protection of the environment and biodiversity. “We are pleased to participate in this activity and work together for the sake of ecological well-being,” said the Rector.
J.Mammadov also emphasized that the Institute has implemented various projects to promote love for the country, provide moral support to the disabled, disadvantaged, elderly, refugees and IDPs, protect cultural and historical resources, strengthen the social and environmental responsibility in society and promote multiculturalism and tolerance.
A part of the coastal area in Novkhani settlement was cleared during the activity. The collected domestic and other wastes were sorted and transported to special sites.