İlahiyyat İnstitutu beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrini genişləndirir
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rektoru Aqil Şirinov İsveçrə Konfederasiyasının Cenevrə şəhərinə səfəri zamanı Azərbaycan Respublikasının BMT-nin Cenevrə şəhərindəki bölməsində və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında daimi nümayəndəsi Qalib İsrafilov və Müqəddəs Taxt-tacın nümayəndəsi, Vatikanın bu ölkədəki BMT təsisatlarında səfiri, arxiyepiskop Fortunatus Nwachukwu ilə görüşüb.
Azərbaycan Respublikasının BMT-nin Cenevrə şəhərindəki bölməsində və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında daimi nümayəndəsi Qalib İsrafilov ilə görüşü zamanı rektor A.Şirinov bildirib ki, ölkəmizdə mövcud multikultural və tolerant mühitin dünyaya tanıdılması, Aİİ-nin beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsi ali təhsil müəssisəsi qarşısında dayanan əsas istiqamətlərdən biridir.
Qalib İsrafilov Aİİ-yə gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb, qarşıda duran məqsəd və hədəflərin həyata keçirilməsində ali təhsil müəssisəsinə əlindən gələn köməkliyi əsirgəməyəcəyini bildirib.
Aİİ rəhbəri Müqəddəs Taxt-tacın nümayəndəsi və Vatikanın Cenevrədəki BMT təsisatlarında səfiri, arxiyepiskop Fortunatus Nwachukwu ilə görüşündə Azərbaycanla Vatikan arasında əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu, Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun bu sahədə mühüm xidmətlər göstərdiyini vurğulayıb.
İnstitut rektoru Müqəddəs Taxt-tacın nümayəndəsinə ali təhsil müəssisəsi haqqında məlumat verib. Bildirib ki, Aİİ-də “Dinşünaslıq” ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrə səmavi dinlər barədə ətraflı bilgi aşılanır.
A.Şirinov, həmçinin Azərbaycanda müxtəlif dinlərin, konfessiyaların və xalqların nümayəndələrinin mehriban şəraitdə, bir ailə kimi yaşadıqlarını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra bildirilib ki, Azərbaycan torpaqlarının otuzillik işğalı zamanı erməni vandalları ibadət ocaqlarımızı yerlə-yeksan edib. Ermənilərin viran qoyduğu ərazilər 44 günlük Vətən Müharibəsi ilə işğaldan azad edildikdən sonra, hazırda Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə torpaqlarımızda əsaslı bərpa və quruculuq işləri aparılır.
Müqəddəs Taxt-tacın nümayəndəsi və Vatikanın Cenevrədəki BMT təsisatlarında səfiri, arxiyepiskop Fortunatus Nwachukwu ölkəmizdə mövcud tolerant mühitə heyran qaldığını, belə multikultural mühitin dünyaya nümunə olduğunu vurğulayıb.
Arxiyepiskop Heydər Əliyev Fondunun və şəxsən Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın dəstəyi ilə Vatikandakı Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombalarının bərpa edilməsini minnətdarlıq hissi ilə yad edib və bildirib ki, bu, Azərbaycan dövlətinin tolerantlıq prinsiplərinə sadiqliyinin təcəssümüdür.

AIT expands international cooperation
Agil Shirinov, rector of Azerbaijan Institute of Theology (AIT), met with Galib Israfilov, the Permanent Representative of the Republic of Azerbaijan to the United Nations in Geneva and other international organizations, and Archbishop Fortunatus Nwachukwu, the representative of the Holy See, Vatican ambassador to the UN institutions in this country, during his visit to Geneva, Swiss Confederation.
During the meeting with Galib Israfilov, the permanent representative of the Republic of Azerbaijan to the United Nations and other international organizations in Geneva, Rector A. Shirinov stated that introducing the multicultural and tolerant environment in our country to the world, as well as expanding international relations of AIT, is one of the major objectives of the higher education institution.
Galib Israfilov wished AIT success in its future endeavors and stated that he will do his best to assist the higher education institution in the achievement of its upcoming goals and objectives.
AIT rector emphasized the high level of relations between Azerbaijan and the Vatican in his meeting with Archbishop Fortunatus Nwachukwu, the representative of the Holy See and the Vatican ambassador to the UN institutions in Geneva. He also mentioned that the Heydar Aliyev Foundation, led by President Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban Aliyeva, provides important services in this area.
The rector informed the representative of the Holy See about the higher education institution. He said that students at AIT who study Religious Studies are taught in-depth information about heavenly religions.
A. Shirinov also emphasized that in Azerbaijan, people of various religions, confessions, and ethnicities live in harmony and as a family.
Later, it was mentioned that Armenian vandals destroyed our places of worship during the thirty-year occupation of Azerbaijani lands. After the territories devastated by the Armenians were freed from occupation by the 44-day Patriotic War, significant restoration and construction work is currently being carried out in our lands under the leadership of President Ilham Aliyev.
Archbishop Fortunatus Nwachukwu, the Holy See representative and the Vatican ambassador to the UN institutions in Geneva, stated that he was impressed by the current tolerant environment in the country, and that such a multicultural environment serves as an example to the rest of the world.
The archbishop expressed gratitude for the restoration of the catacombs of St. Marcellinius and Pietro in the Vatican, which was made possible by the Heydar Aliyev Foundation and First Vice-President Mehriban Aliyeva, and stated that it exemplifies the commitment of Azerbaijani state to the principles of tolerance.