Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) “Heydər Əliyev və dövlətimizin dini məbədlərə qayğısı kontekstində milli-mənəvi dəyərlərimiz” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbir Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinin dövlət səviyyəsində qeyd olunmasını təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi haqqında” 29 sentyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamına uyğun olaraq təşkil olunub.
AMEA akademik Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu Din və ictimai fikir şöbəsinin müdiri, Şərqşünaslıq İnstitutu Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, f.f.d. Elnur Mustafayev çıxış edərək bildirib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin həyat tarixçəsinə nəzər saldıqda onun Azərbaycan xalqının çoxəsrlik adət-ənənələrinin, milli-mənəvi dəyərlərin qorunub-saxlanılmasında və tolerantlıq mühitinin möhkəmləndirilməsində müstəsna rol oynadığının şahidi oluruq. E.Mustafayev qeyd edib ki, məhz ulu öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə yenidən qayıdışından sonra, ölkəmizdə dini etiqad azadlığının təmin olunması, dövlət-din münasibətlərinin hüquqi əsaslarla tənzimlənməsi, dini dözümlülük ənənələrinin möhkəmləndirilməsi, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması və dini abidələrimizin bərpası istiqamətində sistemli, ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilib.
Məruzəçi ulu öndər Heydər Əliyevin Qafqazda İslamın yayılma tarixinin öyrənilməsinə, bu sahədə tədqiqatların aparılmasına xüsusi diqqət verdiyini vurğulayıb. Bildirib ki, Ulu Öndər ölkəmizdə dini ibadət ocaqlarının inşasına, təmir və bərpasına xüsusi əhəmiyyət verirdi: “Onun həmin dövrdə din sahəsində verdiyi ilk önəmli qərarlardan biri Bibiheybət məscidinin təmir və bərpası ilə bağlı idi. Məlum olduğu kimi, Azərbaycan xalqının yaddaşlarında xüsusi iz buraxan bu ibadət ocağı sovet hakimiyyəti illərində güclü repressiyaya məruz qalaraq dağıdılmışdı. Ümummilli Liderin diqqət və qayğısı ilə sözügedən ibadət ocağı qısa müddətdə yüksək səviyyədə təmir və bərpa olunaraq dindarların istifadəsinə verildi. Məscidin açılışında Heydər Əliyev özü iştirak edərək, geniş və ətraflı nitq də söylədi”.
E.Mustafayev daha sonra vurğulayıb ki, məhz həmin illərdə əsası qoyulan və hazırda uğurla həyata keçirilən uzagörən siyasətin nəticəsidir ki, Azərbaycanda dövlət müstəqilliyindən əvvəl 17 məscid mövcud idisə, hazırda məscidlərin sayı iki mindən çoxdur.
Bütün bu uğurlara Ümummilli Liderin hakimiyyəti dövründən başlayaraq, ölkəmizdə dövlət-din münasibətlərinin hüquqi tənzimlənməsi, bütün dinlərin fəaliyyətinə sərbəst şərait yaradılması və bu sahəyə böyük diqqət və qayğı göstərilməsi nəticəsində nail olunmuşdur.

Azerbaijan Institute of Theology (AIT) held a discussion on “Heydar Aliyev and our national and moral values in the context of our state's care for religious temples”.
The event was organized in accordance with Azerbaijani President Mr. Ilham Aliyev's decree dated September 29, 2022, "On the declaration of 2023 as the "Year of Heydar Aliyev" in the Republic of Azerbaijan, in order to ensure the state level celebration of the 100th anniversary of the Azerbaijani people's national leader, Heydar Aliyev."
In his speech, Ph.D. Elnur Mustafayev, Head of the Department of Religion and Public Opinion at ANAS Academician Z.M. Bunyadov Institute of Oriental Studies, stated that when we look at the life history of national leader Heydar Aliyev, we see that he played an exceptional role in preserving centuries-old Azerbaijani traditions, national and moral values, and strengthening the environment of tolerance. E. Mustafayev noted that, following the return to power of the great leader Heydar Aliyev, systematic and consistent efforts were made to ensure religious freedom in our country, to regulate state-religion relations on legal grounds, to strengthen religious tolerance traditions, to protect our national and spiritual values, and to restore our religious monuments.
The speaker emphasized that the great leader Heydar Aliyev paid special attention to studying the history of the spread of Islam in the Caucasus and conducting research in this field. "One of the first important decisions he made in the field of religion at that time was related to the repair and restoration of the Bibiheybat Mosque," he said. As is well known, during the years of Soviet rule, this place of worship, which left a special mark in the memories of the Azerbaijani people, was destroyed and subjected to harsh repression. With the National Leader's attention and care, the mentioned place of worship was repaired and restored to a high level in a short period of time and was made available to believers. Heydar Aliyev himself attended the opening of the mosque and delivered a detailed speech."
E. Mustafayev went on to say that the fact that there were 17 mosques in Azerbaijan before the independence of the country is the result of a long-term policy that was established during those years and is now being successfully implemented.
All of these achievements are the result of our country's legal regulation of state-religion relations, the creation of free conditions for the activities of all religions, and great attention and care to this field beginning with the reign of the National Leader.