Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) “Heydər Əliyev və dövlətimizin dini məbədlərə qayğısı kontekstində milli-mənəvi dəyərlərimiz” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbir Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinin dövlət səviyyəsində qeyd olunmasını təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi haqqında” 29 sentyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamına uyğun olaraq təşkil olunub.
AMEA akademik Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu Din və ictimai fikir şöbəsinin müdiri, Şərqşünaslıq İnstitutu Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, f.f.d. Elnur Mustafayev çıxış edərək bildirib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin həyat tarixçəsinə nəzər saldıqda onun Azərbaycan xalqının çoxəsrlik adət-ənənələrinin, milli-mənəvi dəyərlərin qorunub-saxlanılmasında və tolerantlıq mühitinin möhkəmləndirilməsində müstəsna rol oynadığının şahidi oluruq. E.Mustafayev qeyd edib ki, məhz ulu öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə yenidən qayıdışından sonra, ölkəmizdə dini etiqad azadlığının təmin olunması, dövlət-din münasibətlərinin hüquqi əsaslarla tənzimlənməsi, dini dözümlülük ənənələrinin möhkəmləndirilməsi, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması və dini abidələrimizin bərpası istiqamətində sistemli, ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilib.
Məruzəçi ulu öndər Heydər Əliyevin Qafqazda İslamın yayılma tarixinin öyrənilməsinə, bu sahədə tədqiqatların aparılmasına xüsusi diqqət verdiyini vurğulayıb. Bildirib ki, Ulu Öndər ölkəmizdə dini ibadət ocaqlarının inşasına, təmir və bərpasına xüsusi əhəmiyyət verirdi: “Onun həmin dövrdə din sahəsində verdiyi ilk önəmli qərarlardan biri Bibiheybət məscidinin təmir və bərpası ilə bağlı idi. Məlum olduğu kimi, Azərbaycan xalqının yaddaşlarında xüsusi iz buraxan bu ibadət ocağı sovet hakimiyyəti illərində güclü repressiyaya məruz qalaraq dağıdılmışdı. Ümummilli Liderin diqqət və qayğısı ilə sözügedən ibadət ocağı qısa müddətdə yüksək səviyyədə təmir və bərpa olunaraq dindarların istifadəsinə verildi. Məscidin açılışında Heydər Əliyev özü iştirak edərək, geniş və ətraflı nitq də söylədi”.
E.Mustafayev daha sonra vurğulayıb ki, məhz həmin illərdə əsası qoyulan və hazırda uğurla həyata keçirilən uzagörən siyasətin nəticəsidir ki, Azərbaycanda dövlət müstəqilliyindən əvvəl 17 məscid mövcud idisə, hazırda məscidlərin sayı iki mindən çoxdur.
Bütün bu uğurlara Ümummilli Liderin hakimiyyəti dövründən başlayaraq, ölkəmizdə dövlət-din münasibətlərinin hüquqi tənzimlənməsi, bütün dinlərin fəaliyyətinə sərbəst şərait yaradılması və bu sahəyə böyük diqqət və qayğı göstərilməsi nəticəsində nail olunmuşdur.

Состоялось мероприятие, посвященное 100-летнему юбилею Гейдара Алиева
В Азербайджанском институте теологии (АИТ) состоялось мероприятие на тему «Гейдар Алиев и национально-нравственные ценности в контексте заботы государства о религиозных местах поклонения».
Мероприятие было организовано в соответствии с Распоряжением «Об объявлении 2023 года «Годом Гейдара Алиева» в Азербайджанской Республике» от 29 сентября 2022 года Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, с целью празднования 100-летнего юбилея общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева на государственном уровне.
В своем выступлении заведующий Отделом религии и общественной мысли Института востоковедения имени академика З.М.Буниятова НАНА, председатель Совета молодых ученых и специалистов Института востоковедения, д.ф.ф. Эльнур Мустафаев отметил, что при рассмотрении жизни общенационального лидера Гейдара Алиева мы становимся свидетелями того, что он сыграл исключительную роль в сохранении обычаев и традиций, национально-нравственных ценностей и укреплении толерантной среды азербайджанского народа. Э.Мустафаев также заявил, что после возвращения великого лидера Гейдара Алиева к власти в стране были осуществлены системные, последовательные и целенаправленные мероприятия в сфере обеспечения свободы вероисповедания, правового регулирования государственно-религиозных отношений, укрепления традиций религиозной терпимости, защиты национально-нравственных ценностей и реставрации религиозных памятников.
Докладчик подчеркнул, что великий лидер уделял особое внимание изучению истории распространения ислама на Кавказе, проведению исследований в этой сфере. Он сообщил, что Гейдар Алиев придавал особое значение строительству, ремонту и реставрации религиозных очагов поклонения: «Одним из первых важных решений в сфере религии, принятых им в тот период, был ремонт и реставрация мечети Биби-Эйбат. Как известно, этот очаг поклонения, имеющий особое место в памяти азербайджанского народа, в годы советской власти подвергся сильной репрессии и был разрушен. Благодаря вниманию и заботе общенационального лидера мечеть была за короткое время отремонтирована, отреставрирована и передана в использование верующих. Гейдар Алиев лично принял участие в церемонии открытия мечети и выступил с детальной речью».
Далее Э.Мустафаев довел до внимания, что именно в результате дальновидной политики, основа которой была заложена в те годы и которая успешно продолжается в настоящее время, если до приобретения независимости в Азербайджане существовало 17 мечетей, то сейчас эта цифра превышает две тысячи.
Все эти успехи были достигнуты благодаря правовому регулированию государственно-религиозных отношений, созданию условий для свободы всех религий и оказанию особого внимания и заботы об этой сфере в стране начиная со времен правления общенационального лидера.