Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun tələbələri Mirzə Fətəli Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanasını ziyarət ediblər
27 Fevral, 2020
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) tələbələri Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) təşkilatçılığı ilə Mirzə Fətəli Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanasını ziyarət ediblər.
Tələbələrə Kitabxananın tarixi, fəaliyyəti və bölmələri haqqında ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, Azərbaycanın ən böyük Kitabxanası olmaqla yanaşı, Qafqazda və Avropada da nüfuzlu milli qurumlardan biri kimi tanınır. Burada saxlanılan nəşrlərin sayı 5 milyondan artıqdır.
Qeyd olunub ki, Milli Kitabxana biblioqrafiyaşünaslıq, kitabxanaşünaslıq sahəsində aparıcı müəssisə, ölkənin bütün kitabxanaları üçün elmi-metodiki mərkəz, oxuculara kompleks kitabxana – biblioqrafiya, informasiya xidməti göstərmək, kitabxanalararası abonement, milli və tövsiyə biblioqrafiyası, beynəlxalq və ölkədaxili depozitar mərkəz funksiyalarını yerinə yetirir.
Milli Kitabxanamız 2005-ci ildə Avropa Milli Kitabxanalar Konfransı Beynəlxalq Təşkilatına üzvlüyə qəbul edilib. Keçmiş SSRİ ölkələri arasında Rusiyadan sonra bu təşkilata üzv olmuş ikinci dövlət Azərbaycandır.
Daha sonra tələbələr fondda saxlanılan nüsxələrlə, şöbələrlə tanış olublar.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu tələbələrin dünyagörüşünün, intellektual səviyyəsinin zənginləşdirilməsi, elmi tədqiqat işlərinin aparılmasına marağın artırılması, kitabxanalardan fəal istifadəni təmin etmək məqsədilə müxtəlif tədbirlər həyata keçirir.

Студенты Азербайджанского Института Теологии посетили Азербайджанскую Национальную Библиотеку имени Мирзы Фатали Ахундова
27 Февраль, 2020
Студенты Азербайджанского Института Теологии (АИТ) посетили Азербайджанскую Национальную Библиотеку имени Мирзы Фатали Ахундова. Организатором мероприятия выступила Студенческая Молодежная Организация (СМО).
Студентам была предоставлена подробная информация об истории, деятельности и разделах Библиотеки. Было отмечено, что помимо того, что она является самой большой библиотекой в Азербайджане, она также признана одним из самых влиятельных национальных учреждений на Кавказе и в Европе. Количество хранящихся здесь публикаций составляет более 5 миллионов.
Было отмечено, что Национальная Библиотека является ведущим учреждением в области библиографических исследований, библиотечных исследований, научно-методическим центром для всех библиотек страны, выполняет функции комплексной библиотечно-библиографической, информационной службы, межбиблиотечного абонемента, национальной и рекомендательной библиографии, международного и отечественного депозитарного центра для читателей.
В 2005-ом году наша Национальная Библиотека была принята в Международную Организацию Конференция Национальных Библиотек Европы. Азербайджан является второй постсоветской страной, присоединившейся к этой организации после России.
Затем студенты ознакомились с хранящимися в фонде копиями и отделами.
Отметим, что Азербайджанский Институт Теологии проводит различные мероприятия, чтобы обогатить мировоззрение студентов, повысить их интеллектуальный уровень, интерес к научно-исследовательской деятельности и обеспечить активное использование библиотек.