Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun tələbələri Mirzə Fətəli Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanasını ziyarət ediblər
27 Fevral, 2020
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) tələbələri Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) təşkilatçılığı ilə Mirzə Fətəli Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanasını ziyarət ediblər.
Tələbələrə Kitabxananın tarixi, fəaliyyəti və bölmələri haqqında ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, Azərbaycanın ən böyük Kitabxanası olmaqla yanaşı, Qafqazda və Avropada da nüfuzlu milli qurumlardan biri kimi tanınır. Burada saxlanılan nəşrlərin sayı 5 milyondan artıqdır.
Qeyd olunub ki, Milli Kitabxana biblioqrafiyaşünaslıq, kitabxanaşünaslıq sahəsində aparıcı müəssisə, ölkənin bütün kitabxanaları üçün elmi-metodiki mərkəz, oxuculara kompleks kitabxana – biblioqrafiya, informasiya xidməti göstərmək, kitabxanalararası abonement, milli və tövsiyə biblioqrafiyası, beynəlxalq və ölkədaxili depozitar mərkəz funksiyalarını yerinə yetirir.
Milli Kitabxanamız 2005-ci ildə Avropa Milli Kitabxanalar Konfransı Beynəlxalq Təşkilatına üzvlüyə qəbul edilib. Keçmiş SSRİ ölkələri arasında Rusiyadan sonra bu təşkilata üzv olmuş ikinci dövlət Azərbaycandır.
Daha sonra tələbələr fondda saxlanılan nüsxələrlə, şöbələrlə tanış olublar.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu tələbələrin dünyagörüşünün, intellektual səviyyəsinin zənginləşdirilməsi, elmi tədqiqat işlərinin aparılmasına marağın artırılması, kitabxanalardan fəal istifadəni təmin etmək məqsədilə müxtəlif tədbirlər həyata keçirir.

Students of Azerbaijan Institute of Theology (AIT) under the guidance of the Student Scientific Society (SSS) visited the Azerbaijan National Library named after Mirza Fatali Akhundov.
Students were thoroughly informed about the history, activities and sections of the library. Apart from being the largest library in Azerbaijan, it is also known as one of the most significant national institutions in the Caucasus and Europe. The number of publications in the library is over 5 million.
The National Library is a leading institution in the field of bibliographic research, library studies and methodological center for all libraries of the country providing readers with complex library - bibliography, information services, interlibrary subscription, national bibliography, international and domestic depository center.
The National Library became the member of the International Organization of the Conference of European National Librarians in 2005. Azerbaijan is the second post-Soviet country to join this organization after Russia.
Students further familiarized themselves with the copies and departments of the fund.
Azerbaijan Institute of Theology organizes various events to enrich students’ world outlook and intellectual level, increase their interest in research activities as well as ensure their active use of libraries.