Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru “İslah və təcdid” kitabının təqdimat mərasimində iştirak edib
13 Aprel, 2021
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rektoru Aqil Şirinov “İslah və təcdid” seriyasından olan kitabların təqdimat mərasimində iştirak edib.
Sankt-Peterburq Dövlət Universitetinin İslam Araşdırmaları Mərkəzi və Moskva İslam İnstitutunun birgə layihələri olan kitabların təqdimat mərasiminə rektor onlayn formatda qoşulub.
Təqdimat mərasimində Rusiya Federasiyası Müsəlmanları Ruhani İdarəsi və Rusiya Müftilər Şurasının sədri, müfti Şeyx Ravil Qaynutdin açılış nitqi ilə çıxış edib.
Şeyx Ravil Qaynutdin qarşıdan gələn Ramazan ayının başlanması münasibətilə bütün müsəlman aləmini təbrik edib. “İslah və təcdid” seriyasından olan bu dəyərli nümunənin İslam aləminə böyük töhfə verəcəyini vurğulayıb, layihə iştirakçılarına, redaksiya heyətinə, kitabın nəşr olunmasında əməyi keçən hər kəsə təşəkkürünü bildirib.
Aİİ rektoru Aqil Şirinov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, XX əsrin II yarısından etibarən dində yenilənmə düşüncəsinin daha fərqli istiqamətlərə yönəldiyini nəzərə çatdırıb. İnstitut rəhbəri dini mətnlərin tarixiliyi, din və modernizm, dini təcrübənin mahiyyəti, Quran qissələrinin tarixi gerçəkliyi ifadə edib-etmədiyi, İslam hüququnun universal xarakterə malik olub-olmadığı kimi məsələlərin sözügedən dövrdən etibarən müzakirə obyektinə çevrildiyini vurğulayıb.
Rektor sözügedən seriyanın son üç əsr ərzində İslam reformasiya düşüncəsinin ən öndəgələn nümayəndələri haqqında məlumatları əhatə edən kitablarının nəşr edilməsini təqdirəlayiq hal kimi qiymətləndirib. Bu layihənin İslam düşüncəsi baxımından əhəmiyyətli olacağını qeyd edib və dəvət üçün səmimi təşəkkürünü bildirib.
Tədbirdə həmçinin Moskva İslam İnstitutunun rektoru Demir Muxetdinov, Sank-Peterburq Dövlət Universitetinin rektoru Nikolay Kropaçev, Rusiyanın Sank-Peterburq şəhərindəki Dövlət Ermitajının direktoru Mixail Piotrovskiy, Kazan Dövlət Universitetinin Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun direktoru Ramil Xayrutdinov da çıxış ediblər.
Qeyd edək ki, “İslah və təcdid” seriyasından olan kitab layihəsi 33 əsərdən ibarətdir. Seriya XIX-XXI əsrləri əhatə edən İslam reformasiya düşüncəsinin nümayəndələri haqqında kitablardan ibarətdir.

Ректор Азербайджанского Института Теологии принял участие в церемонии презентации книги «Возрождение и обновление» («Ислах ва тадждид»)
13 Апреля, 2021
Ректор Азербайджанского Института Теологии (АИТ) Агиль Ширинов принял участие на церемонии презентации книг из серии «Возрождение и обновление» («Ислах ва тадждид»).
Ректор присоединился к церемонии презентации книг, являющихся совместным проектом Центра Исламских Исследований Санкт-Петербургского Государственного Университета и Московского Исламского Института, в онлайн-формате.
На церемонии презентации со вступительной речью выступил председатель Духовного Управления Мусульман Российской Федерации и Совета Муфтиев России муфтий шейх Равиль Гайнутдин.
Шейх Равиль Гайнутдин поздравил весь мусульманский мир с началом наступающего месяца Рамадан. Он подчеркнул, что книги из серии «Возрождение и обновление» («Ислах ва тадждид») это бесценный пример, который внесет огромный вклад в исламский мир, и поблагодарил участников проекта, сотрудников редакции и всех, кто принял участие в издании книги.
Ректор АИТ Агиль Ширинов поприветствовав участников отметил, что со II половины ХХ века идея обновления в религии приняла иные направления. Ректор подчеркнул, что такие вопросы, как историчность религиозных текстов, религия и модернизм, сущность религиозной практики, историческая реальность историй из Корана, вопрос универсальности исламского права, с того времени стали предметом обсуждения.
Ректор высоко оценил издание книг из указанной серии, в которых содержится информация о самых выдающихся представителях исламской реформистской мысли за последние три столетия. Он отметил, что этот проект будет важен с точки зрения исламской мысли, и выразил искреннюю благодарность за приглашение.
На мероприятии также выступили ректор Московского Исламского Института Демир Мухетдинов, ректор Санкт-Петербургского Государственного Университета Николай Кропачев, директор Государственного Эрмитажа России в Санкт-Петербурге Михаил Пиотровский, директор Института Международных Отношений Казанского Государственного Университета Рамиль Хайрутдинов.
Следует отметить, что книжный проект из серии «Возрождение и обновление» («Ислах ва тадждид») состоит из 33 произведений о представителях исламской реформистской мысли XIX-XXI веков.