Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun fəaliyyətinin 4 ili tamam oldu
Tədbirdən öncə İnstitutun rəhbər heyəti Fəxri Xiyabanda ulu öndər Heydər Əliyevin abidəsi önünə gül dəstələri düzüb, ehtiramla yad ediblər.
Tədbirdə Aİİ-nin rektoru Aqil Şirinov açılış nitqi ilə çıxış edərək, İnstitutun dördillik fəaliyyəti barədə məlumat verib. Bildirib ki, ölkədə yüksək dini-mənəvi mühitin qorunub saxlanılmasını və inkişaf etdirilməsini, dini fəaliyyətin təşkili sahəsində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasını qarşısına məqsəd qoyan İnstitut qısa zamanda bir sıra nailiyyətlər əldə edib.
Məqsəd və hədəflərimizdən danışan rektor bildirib ki, İnstitut bu il ilk dəfə məzun buraxılışı həyata keçirəcək: “Hər birimiz çalışmalıyıq ki, məzun olacaq gənclərimiz savadlı, yüksək intellektə, geniş dünyagörüşünə malik, sağlam düşüncəli, Vətənini sevən mütəxəssislər olsunlar”.
Tələbələrin həm akademik, həm də şəxsi inkişafına töhfə vermək məqsədilə İnstitutda müxtəlif kurslar həyata keçirildiyini diqqətə çatdıran A.Şirinov, həmçinin gələcək layihələr haqqında da məlumat verib. İnstitutun fəaliyyətinin daha səmərəli təşkili üçün kollektivin birgə əməyini yüksək qiymətləndirib.
Aİİ rəhbəri İnstitutda tədrislə yanaşı, tədqiqat sahəsində də bir çox işlərin görüldüyünü vurğulayıb. Qeyd edib ki, ildə iki dəfə elmi jurnalımız, il ərzində müəllimlərimizin araşdırma əsərləri çap olunur. Bu əsərlərin bir çoxu yeni tədqiqat nümunələridir. Həmçinin müəllimlərimizin elmi məqalələri “Web of Science” və “Scopus” başda olmaqla nüfuzlu platformalara daxil olan beynəlxalq jurnallarda dərc olunur.
İnstitutda tədrisin daha da təkmilləşdirilməsinə xüsusi önəm verildiyini qeyd edən A.Şirinov bu məqsədlə müxtəlif qabaqcıl xarici ölkə universitetləri ilə əlaqələrin qurulduğunu nəzərə çatdırıb. İnstitutda bu semsetrdən ingilisdilli bölmənin açılacağını, Qazaxıstanda fəaliyyət göstərən Nur-Mübarək Universitetinin iki tələbəsinin Aİİ-də təhsillərini davam etdirəcəklərini vurğulayıb.
Aİİ-nin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru Mübariz Camalov da kollektivə dördillik fəaliyyəti ilə bağlı təbriklərini çatdırıb. Tədrisin daha da təkmilləşdirilməsi, tələbələrin savadlı, yüksəkixtisaslı kadr kimi yetişməsi üçün qarşıda duran hədəfləri diqqətə çatdırıb.
Aİİ-nin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Mirniyaz Mürsəlov İnstitutun səmərəli dördillik fəaliyyəti ilə əlaqədar kollektivi təbrik edib. Kollektivin birgə əməyi nəticəsində qarşıda duran məqsəd və hədəflərə tez bir zamanda nail olacaqlarını qeyd edib.
Aİİ-nin digər rəhbər şəxsləri və əməkdaşları da dördillik fəaliyyətlə bağlı kollektivi təbrik edib, gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıblar.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyində təsis edilib.

Исполнилось 4 года со дня создания Азербайджанского института теологии
Состоялось мероприятие, посвященное четырехлетней деятельности Азербайджанского института теологии (АИТ).
Открывший мероприятие вступительным словом ректор АИТ Агиль Ширинов дал информацию о четырехлетней деятельности АИТ. Он отметил, что Институт, поставивший перед собой цель сохранить и развить высокую религиозно-духовную среду в стране, подготовить высококвалифицированные кадры в сфере организации религиозной деятельности, в течение короткого времени достиг ряда успехов.
Ректор, рассказавший о целях и задачах АИТ, сообщил, что в этом году институт первый выпуск студентов. «Каждый из нас должен стараться, чтобы окончившая вуз молодежь стала патриотами, специалистами с высоким уровнем интеллекта, богатым мировоззрением, здоровым мышлением».
А.Ширинов довел до внимания, что для внесения вклада, как в академическое, так и личное развитие студентов в институте организовываются различные курсы, и дал информацию о дальнейших проектах. Ректор высоко оценил совместный труд коллектива в более рациональной организации деятельности института.
А.Ширинов сообщил, что наряду с образованием, в АИТ также выполнено множество работ в исследовательской сфере. Он отметил, что два раза в год издается научный журнал, а в течение года исследовательские труды преподавателей вуза. Большинство из этих произведений являются новыми образцами исследований. Также, научные статьи преподавателей АИТ публикуются в международных журналах, включенных в такие престижные платформы, как Web of Science и Scopus.
А.Ширинов подчеркнул особое значение, придаваемое усовершенствованию образования в институте, и сказал, что с этой целью АИТ устанавливает связи с различными передовыми зарубежными университетами. Он сообщил, что в этом семестре в институте откроется англоязычный отдел и два студента Университета Нур-Мубарак Казахстана продолжат свое обучение в АИТ.
Проректор АИТ по организации обучения и образовательным технологиям Мубариз Джамалов поздравил коллектив по случаю четырехлетия деятельности. Он рассказал о предстоящих задачах, направленных на усовершенствование образования, подготовку грамотных, высококвалифицированных кадров.
Проректор АИТ по науке и инновациям Мирнияз Мурсалов поздравил коллектив по случаю четырехлетия деятельности. Он отметил, что благодаря совместному труду коллектива институт в скором времени добьется предстоящих целей и задач.
Другие руководящие лица и сотрудники АИТ также поздравили коллектив и пожелали успехов в дальнейшей деятельности.
Отметим, что Азербайджанский институт теологии был учрежден по Распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 9 февраля 2018 года в подчинении Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с религиозными образованиями.