Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun Birdəfəlik dissertasiya şurasında ilk dəfə dissertasiya işlərinin müdafiəsi keçirilib
09 İyun, 2021
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) Birdəfəlik dissertasiya şurasında ilk dəfə dissertasiya işlərinin müdafiəsi keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının (AAK) 2 noyabr 2020-ci il tarixli F-152 saylı əmrinə əsasən, 7213.01 – “Dinşünaslıq” ixtisası üzrə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda yaradılmış BFD 4.03 Birdəfəlik dissertasiya şurasında dissertasiya işlərinin müdafiəsi keçirilib.
Dissertasiya işlərinin müdafiəsi “ZOOM” proqramı vasitəsilə onlayn formatda təşkil olunub.
Məlumat üçün bildiririk ki, 7213.01 – “Dinşünaslıq” ixtisası üzrə fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün Aliyə Samir qızı Mürsəlovanın “İslamda vərəsəlik hüququ (hənəfi məzhəbi əsasında)” və Dürdanə Şükür qızı Cəfərlinin “Müasir islamşünaslıqda “həqiqi İslam” konsepsiyası” mövzularında dissertasiya işlərinin müdafiəsi baş tutub.
Müdafiə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının “Fəlsəfə doktoru dissertasiyalarının müzakirəsinin keçirilməsi qayadaları” və “Karantin dövründə fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru dissertasiyalarının müzakirə, seminar və müdafiəsinin keçirilmə qaydaları”na uyğun formada təşkil edilib.
Qeyd edək ki, Aİİ-nin nəzdində fəlsəfə elmləri sahəsində fəlsəfə doktoru dissertasiyalarının müdafiəsinin təşkili üçün yaradılan Birdəfəlik dissertasiya şurası “Dinşünaslıq” və “Dinin tarixi və fəlsəfəsi” ixtisasları üzrə fəaliyyət göstərir.
Birdəfəlik dissertasiya şurası Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2019-cu il 11 iyun tarixli 728 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Elmi dərəcələr verilməsi qaydası haqqında Əsasnamə”nin 4.9-cu bəndinə əsasən, “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası haqqında Əsasnamə”nin 4.2.1-ci yarımbəndi və 4.8-ci bəndinə müvafiq olaraq yaradılıb.

На Разовом диссертационном совете Азербайджанского института теологии в первый раз состоялась защита дипломных работ
09 Июнь, 2021
На Разовом диссертационном совете Азербайджанского института теологии (АИТ) в первый раз состоялась защита дипломных работ.
На BFD 4.03 Разовом диссертационном совете, созданном в АИТ по специальности 7213.01 «Религиоведение» в соответствии с Приказом № F-152 от 2 ноября 2020 года Высшей аттестационной комиссии (ВАК) при Президенте Азербайджанской Республики, состоялась защита диссертаций.
Защита была организована онлайн в программе ZOOM.
Для информации сообщаем, что состоялась защита диссертаций Алии Самир кызы Мурсаловой на тему «Наследственное право в исламе (на примере ханафитского мазхаба)» и Дурданы Шюкюр кызы Джафарли на тему «Концепция истинного ислама в современном исламоведении» на соискание ученой степени доктора философии по философии по специальности 7213.01 «Религиоведение».
Защита была организована в соответствии с «Порядком обсуждения диссертаций на соискание ученой степени доктора философии» и «Порядком проведения обсуждений, семинаров и защиты диссертаций на соискание ученой степени доктора философии и наук в период карантинного режима» ВАК.
Отметим, что Разовый диссертационный совет, созданный при АИТ для защиты диссертаций на соискание ученой степени доктора философии в сфере философских наук, функционирует по специальностям «Религиоведение» и «История и философия религии».
Разовый диссертационный совет создан в соответствии c пунктом 4.9 «Положения о правилах присуждения ученых степеней», утвержденного Указом Президента Азербайджанской Республики № 728 от 11 июня 2019 года, подпунктом 4.2.1 и пунктом 4.8 «Положения о Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики».