Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda yay imtahan sessiyası ilə bağlı onlayn iclas keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rektoru, rəhbər heyəti, müəllim və tələbələrinin iştirakı ilə yaz semestrinin yay imtahan sessiyası ilə bağlı onlayn iclas keçirilib. İyunun 8-dən başlayaraq 5 həftə davam edəcək sessiya təsdiq edilmiş imtahan cədvəlinə uyğun olaraq onlayn formatda şifahi formada keçiriləcək.
İclasda mövcud şəraitdə cari semestr üzrə tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsi, yay imtahan sessiyasının təşkili və digər məsələlər müzakirə olunub.
Onlayn iclasda çıxış edən Aİİ-nin rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov bildirib ki, Azərbaycan Respublikası ərazisində koronavirus (COVID-19) xəstəliyinin yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə ölkə ərazisində yerləşən bütün təhsil müəssisələrində tədris, təlim-tərbiyə prosesinin təxirə salındığını nəzərə alaraq, Aİİ-də cari tədris prosesi ilkin olaraq videodərslər formasında, daha sonra isə Təhsil Nazirliyinin tövsiyəsinə uyğun olaraq onlayn şəkildə “Microsoft Teams” platforması üzərindən keçirilib. Rektor “Microsoft Teams” platformasının üstünlüklərindən danışaraq qeyd edib ki, məsafədən dərslərə qoşula bilməyən tələbələrin daha sonra proqramdan istifadə etmək imkanları olub.
Elmi Şuranın çıxardığı yekun qərara əsasən, imtahanların keçirilməsi ilə bağlı qəbul edilmiş güzəştlərdən ətraflı danışan rektor A.Şirinov tələbələrin onlayn imtahanlarda fəal iştirak etmələrini tövsiyə edib. Daha sonra imtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkil edilməsi, sualların tərtibi, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin tam təmin olunacağını vurğulayaraq tələbələrə imtahanlarda uğurlar arzulayıb.
İclas tələbələri maraqlandıran suallar ətrafında müzakirə formasında davam edib.
Qeyd edək ki, COVID-19 infeksiyasının yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə Azərbaycan Respublikasının ərazisində fəaliyyət göstərən bütün təhsil müəssisələrində tədris, təlim-tərbiyə prosesi 3 mart 2020-ci il tarixdə dayandırılıb. 2019-2020-ci tədris ilinin yaz semestrinin yay imtahan sessiyasının təşkili və keçirilməsi Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin müvafiq əmrinə əsasən ali təhsil müəsisələrinə tapşırılıb.

В Азербайджанском институте теологии проведено онлайн-заседание в связи с летней экзаменационной сессией
05 Июнь, 2020
При участии ректора, руководящего состава, преподавателей и студентов Азербайджанского института теологи (АИТ) проведено онлайн-заседание в связи с летней экзаменационной сессией весеннего семестра. Сессия, которая начнется 8 июня и продлится 5 недель, будет проведена в режиме онлайн и устной форме в соответствии с расписанием экзаменов.
На заседании были обсуждены такие вопросы, как оценка знаний студентов за текущий семестр, организация летней экзаменационной сессии в возникших обстоятельствах и др.
Выступивший на онлайн-заседании ректор АИТ, доктор философии по теологии Агиль Ширинов отметил, что учитывая приостановление учебно-воспитательного процесса во всех образовательных учреждениях на территории страны с целью предотвращения распространения коронавирусной инфекции (COVID-19), уроки в АИТ сначала проводились в видеоформате, а затем в режиме онлайн посредством платформы Microsoft Teams в соответствии с рекомендациями Министерства образования. Рассказавший о преимуществах платформы Microsoft Teams ректор отметил, что студенты, не принявшие участие в дистанционных уроках, получили возможность использования программы в дальнейшем.
А.Ширинов, предоставивший подробную информацию о льготах, принятых в связи с проведением экзаменов в соответствии с итоговым решением Научного совета, порекомендовал студентам принимать активное участие на онлайн-экзаменах. Далее ректор сообщил, что экзаменационная сессия будет организована в соответствии с текущими правилами, будет обеспечена прозрачность и объективность при составлении вопросов, оценке знаний студентов, и пожелал студентам успехов.
Заседание продолжилось обсуждением вопросов, интересующих студентов.
Отметим, что с целью предотвращения распространения инфекции COVID-19 во всех образовательных учреждениях, действующих в Азербайджанской Республике, учебно-воспитательный процесс был приостановлен с 3 марта 2020 года. Организация и проведение летней экзаменационной сессии 2019-2020 учебного года были поручены высшим учебным заведениям в соответствии с приказом Министерства образования Азербайджанской Республики.