Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda ərəb dilinin tədrisi müzakirə olunub
Ərəb dilinin tədrisi ilə bağlı məsələlərin müzakirə olunduğu görüşdə tələbələrin göstəriciləri, gənclərin dərslərdə fəallığı, o cümlədən, müəllimlərin tədris metodları haqqında fikir mübadiləsi aparılıb. Ceyhun Məmmədov İnstitutda təhsil alan tələbələrin ərəb dilini yüksək səviyyədə mənimsəmələrinin vacibliyinə toxunaraq, dərsdənkənar məşğələlərin bu yöndə müsbət təsir göstərdiyini qeyd edib. Rektor tədrisin keyfiyyətini bundan sonra da yüksəltmək məqsədilə yeni dərsliklərin hazırlanmasının, həmin kitabların məhz Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun ixtisaslaşmış müəllimləri tərəfindən yazılmasının prioritet məsələ olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor Mübariz Camalov tədris prosesi zamanı keçirilən “Açıq dərs”lərdən bəhs edib. O, müəllimlərin dərs təcrübələrini bölüşməsinin əhəmiyyətini bildirib.
Görüş müəllimlərin qarşılıqlı təklifləri və müzakirələri ilə davam edib.
Məlumat üçün bildirək ki, Aİİ xarici dillərin tədrisinə böyük əhəmiyyət verir. Ali təhsil müəssisəsində tələbələr ingilis, ərəb, ibri və fars dillərini yüksək səviyyədə öyrənmək imkanına malikdirlər. Bütün xarici dillər peşəkar mütəxəssislər tərəfindən müasir metodlar əsasında 4 dil bacarığının – oxuma, dinləmə, danışma, yazma inkişafı istiqamətində tədris edilir. Dərslərdən əlavə, tələbələr üçün ödənişsiz ərəb və ingilis dili kursları təşkil olunur. Gələcəkdə digər dillər üzrə də əlavə məşğələlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur.

Вопросы преподавания арабского языка обсуждались в Азербайджанском институте теологии
На встрече, где обсуждались вопросы преподавания арабского языка, состоялся обмен мнениями по показателям студентов, активности молодежи на уроках, а также, методам преподавания, применяемым учителями. Коснувшись важности осваивания арабского языка на высоком уровне студентами, получающими образование в Институте, Ректор института Джейхун Мамедов, подчеркнул положительное влияние, оказываемое в этом направлении внеурочными занятиями. Ректор отметил приоритетность подготовки новых учебников с целью дальнейшего повышения качества преподавания, а также написание этих книг именно квалифицированными преподавателями Азербайджанского института теологии.
Затем проректор по организации учебного процесса и технологиям обучения Мубариз Джамалов поведал об "открытых уроках" в процессе преподавания.
Он отметил важность обмена преподавателями своим опытом в проведении уроков.
Встреча продолжилась встречными предложениями и дискуссиями учителей.
Для справки, АИТ придает большое значение преподаванию иностранных языков. В высшем учебном заведении у студентов есть возможность выучить иврит, фарси, английский и арабский языки. Все иностранные языки преподаются специалистами на основе современных методов в направлении развития 4-ех навыков - чтение, восприятие речи на слух, речь, письмо. Помимо уроков, для учащихся организовываются бесплатные курсы арабского и английского языков. В будущем планируется проведение занятий и по другим языкам.