Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda qış imtahan sessiyasının keçirilmə qaydaları açıqlanıb
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) keçirilən Elmi Şurada 2020/2021-ci tədris ilinin payız semestri üzrə təhsilalanların biliyinin qiymətləndirilməsi və qış imtahan sessiyasının təşkili barədə məsələlər müzakirə edilib.
Cari ilin payız semestri üzrə təhsilalanların biliyinin qiymətləndirilməsi zamanı onlayn dərslərdə iştirak edən tələbə və magistrantlar tədris prosesində əldə etdikləri nəticələr əsasında qiymətləndiriləcəklər. Dərsə davamiyyətindən asılı olmayaraq, bütün tələbələr imtahanlara buraxılacaqlar.
İmtahanlar onlayn formada, əsasən, şifahi, ehtiyac olduğu təqdirdə isə yazılı formada həyata keçiriləcək.
İmtahan sualları yalnız tədris olunan mövzular əsasında tərtib ediləcək.
Qeyri-ixtisas fənləri (“Mülki müdafiə”, “İnformatika və kompüter texnologiyası” və “Multikulturalizmə giriş”) üzrə imtahanlar ləğv olunaraq, həmin fənlər üzrə tələbələrin qiymətləndirilməsi təhsil müddətində əldə etdikləri nəticələr (ÜOMG) əsasında hesablanacaq.
İmtahanlara giriş balı bütün tələbələr üçün ən azı, 20 bal müəyyənləşdirilib və imtahanlardan, minimum, 17 bal toplamaq şərti ləğv edilib.
Məlumat üçün bildirək ki, payız semestri ərzində Aİİ-də tələb olunan sərbəst işlərin sayı 10-dan 3-ə endirilib. Cari semestr müddətində əlavə dərslər keçirilərək, sillabuslara uyğun bütün mövzular tam mənimsənilib və imtahanqabağı məsləhət saatlarının sayı artırılıb.
Cəbhə bölgəsində yaşayan, internet problemi olan, o cümlədən qış imtahan sessiyası zamanı koronavirus infeksiyasına (COVID-19) yoluxmuş tələbələrin imtahan prosesində bu amillərin nəzərə alınması tövsiyə edilib.
Xüsusi karantin rejiminin tələblərini və məsafədən tədrisin reallıqlarını nəzərə alaraq, imtahan sessiyasında tələbələrin bilik və bacarıqlarını göstərmələri üçün bütün lazımi şərait yaradılacaq. İmtahanın nəticəsindən narazı qalan tələbələr 48 saat ərzində Apellyasiya Komissiyasına müraciət edə biləcəklər.
Qeyd edək ki, COVID-19 infeksiyasının yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə Azərbaycan Respublikasının ərazisində fəaliyyət göstərən bütün təhsil müəssisələrində tədris, təlim-tərbiyə prosesi 2 noyabr 2020-ci il tarixdən etibarən distant formada davam etdirilir.

Объявлены правила проведения зимней экзаменационной сессии в Азербайджанском институте теологии
Ученый совет в Азербайджанском институте теологии (АИТ) обсудил вопросы оценки знаний студентов за осенний семестр 2020/2021 учебного года и организации зимней экзаменационной сессии.
Оценка знаний студентов за осенний семестр текущего года будет проведена на основании результатов, полученных студентами и магистрантами, участвующими на онлайн-уроках, в процессе обучения. Независимо от посещаемости все студенты будут допущены к экзаменам.
Экзамены будут проведены в режиме онлайн, в устном, а в случае необходимости письменном формате.
Вопросы экзаменов будут составлены только по пройденным темам.
Экзамены по предметам, не относящимся к специальности (Гражданская оборона, Информатика и компьютерные технологии, Введение в мультикультурализм) отменены. Знания студентов по этим предметам будет оценены на основании результатов, полученных за период обучения (СБУ).
Входной балл для всех студентов составляет не менее 20 и условие получения не менее 17 баллов на экзаменах отменено.
Для информации сообщаем, что количество самостоятельных работ, требуемое в АИТ за осенний семестр, снижено от 10 до 3-х. В течение текущего семестра проведены дополнительные уроки, все темы силлабуса полностью усвоены и количество консультационных часов до экзаменов увеличено.
Рекомендовано принять во внимание в ходе экзаменов такие факторы, как проживание студентов на прифронтовой зоне, проблемы с интернетом, а также заражение коронавирусом (COVID-19) во время зимней экзаменационной сессии.
Учитывая требования особого карантинного режима и реалии дистанционного образования, будут созданы все необходимые условия для демонстрации студентами своих знаний и навыков в экзаменационной сессии. Студенты, недовольные результатам экзаменов, могут в течение 48 часов обратиться в Апелляционную комиссию.
Отметим, что с целью предотвращения распространения инфекции COVID-19 во всех образовательных учреждениях, действующих в Азербайджанской Республике, учебно-воспитательный процесс был приостановлен с 2 ноября 2020 года.