Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda İslamşünaslıq ixtisası üzrə qabiliyyət imtahanı keçirələcək
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) üçüncü ixtisas qrupu üzrə bakalavr pilləsinin İslamşünaslıq ixtisasına qəbul olunmaq istəyən abituriyentlərin 9-16 sentyabr 2020-ci il tarixdə qabiliyyət imtahanı keçiriləcək.
Abituriyentlərin dünyagörüşü səviyyəsinin və İslamşünaslıq ixtisasına maraqlarının müəyyənləşdirilməsi məqsədi ilə Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən Dini-Psixoloji Komissiya (DPK) yaradılıb. Komissiyanın tərkibinə ilahiyyat sahəsi üzrə mütəxəssislər, ekspertlər, psixoloqlar, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu və DİM-in əməkdaşları daxil ediliblər.
Müsahibə zamanı abituriyentlərin ümumi dünyagörüşü və dini bilikləri, İslamşünaslıq ixtisasına uyğunluqları, gələcəkdə din xadimi kimi fəaliyyət göstərməyə münasibətləri, insanlarla ünsiyyət bacarıqları, xitabət və natiqlik qabiliyyətləri qiymətləndiriləcək, psixoloji vəziyyəti, yaradıcı təfəkkür imkanları yoxlanılacaq.
Müsahibədən məqbul qiymət almış abituriyentlər ixtisas seçimi zamanı digər ixtisaslarla yanaşı, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun İslamşünaslıq ixtisasını da seçə biləcəklər.
Qeyd edək ki, DİM-in saytında qabiliyyət imtahanı üçün qeydiyyat avqustun 31-dən sentyabr ayının 2-dək aparılıb. Qeydiyyatdan keçən abituriyentlər DİM-in saytında müvafiq pəncərədən istifadə etməklə müsahibəyə lazım olan sənədləri çap edə bilərlər (https://eservices.dim.gov.az/erizebak/dpk/?frm=egov).
Məlumat üçün bildirək ki, DPK ölkədə koronavirus (COVID-19) pandemiyasının daha geniş yayılmasının qarşısını almaq məqsədilə Operativ Qərargahın tətbiq etdiyi xüsusi karantin rejimi qaydalarına uyğun olaraq fəaliyyət göstərəcək.
İştirakçılar müsahibəyə tibbi maska ilə gəlməli və onlardan düzgün (burun, ağız və çənə nahiyəsini tam örtməklə) istifadə etməlidirlər. Maskanı çıxartmaq qadağandır və bütün proses (buraxılış rejimi, müsahibə müddəti, imtahan binasının tərk edilməsi) boyu istifadə olunmalıdır. Girişdə abituriyentin temperaturu ölçüləcək, əgər yüksək olarsa müsahibəyə buraxılmayacaq.
Abituriyentlər imtahana aşağıdakı sənədləri gətirməlidirlər:
İmtahana buraxılış vərəqəsi;
Sağlamlıq haqqında bəyannamə (buraxılış vərəqi ilə birlikdə çap edilməli və imzalanmalı);
Şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin əsli.
İmtahana buraxılış vərəqəsi abituriyentin özündə saxlanıldığı, sağlamlıq haqqında bəyannamə isə binaya daxil olarkən təhvil verildiyi üçün hər iki sənəd ayrıca vərəqdə çap olunmalıdır.
Məlumat üçün bildiririk ki, Komissiya Bakı şəhəri Əhməd Cəmil, 41/A ünvanında – Bakı Dövlət Universitetinin keçmiş İlahiyyat fakültəsinin inzibati binasında keçiriləcək.

AIT will hold interviews for Islamic Stuides applicants
On September 9-16, 2020, Azerbaijan Institute of Theology (AIT) will hold an interview for applicants of Islamic Studies major in the third specialty group.
The State Examination Center (SEC) has established a Religious-Psychological Commission to evaluate knowledge levels of applicants and their interest in Islamic studies. The commission includes specialists in the field of theology, psychologists, employees of the State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan Institute of Theology and SEC.
During the interview, the commission will evaluate applicants' general outlook, religious knowledge, eligibility for Islamic studies major, their willing to work as a religious leader in the future, communication skills, public speaking skills, psychological condition and creative thinking.
Applicants who pass the interview successfully will also be able to apply to Islamic Studies major.
It should be noted that the registration for the interviews were held from August 31 to September 2 on the website of the SEC. Registered applicants can print the required documents for the interview using the relevant window on the website of the SEC (https://eservices.dim.gov.az/erizebak/dpk/?frm=egov).
The Religious Psychological Comission will operate in accordance with the rules of a special quarantine regime applied by the Operations Headquarters to prevent the spread of the coronavirus (COVID-19) pandemic in the country.
Participants should come to the interview with a medical mask and use it properly (covering the nose, mouth and chin). Participants are not allowed to take off their masks and are required to use masks throughout the process (admission part, interview period, leaving the exam building). Applicants’ body temperature will be measured at the entrance, and participants with elevated temperature will not be admitted to the interview.
Applicants must bring the following documents to the exam:
-Document confirming admission to the exam
-Health declaration (must be printed and signed together with the admission document)
-The original copy of the ID card
Both documents should be printed separately as the applicant keeps admission document and submits helath declaration document when entering the building.
The interview will be held at Ahmad Jamil, 41 / A, Baku - in the administrative building of the former Faculty of Theology of Baku State University.