Azərbaycan İlahiyyat İnstitutuna əcnəbi tələbələrin qəbulu nəzərdə tutulur
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutuna 2020-2021-ci tədris ili üçün bakalavr səviyyəsi üzrə əcnəbi tələbələrin qəbulunun həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur. Tələbələrin qəbulu təhsil sahəsində Azərbaycan Respublikası ilə xarici ölkələr arasında bağlanılmış müqavilələrə uyğun müəyyənləşdirilmiş kvota, İnstitutun iştirak etdiyi beynəlxalq proqramlar, dövlət tərəfindən müəyyən edilmiş təhsil qrantı proqramı, İnstitut ilə xarici ölkələrin təhsil müəssisələri, hüquqi və fiziki şəxslərlə birbaşa bağladığı müqavilələr və Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən mərkəzləşdirilmiş qaydada keçirilən tələbə qəbulu müsabiqəsi əsasında keçirilir.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda ödənişsiz təhsil alan əcnəbi tələbələrə xüsusi imtiyazlar verilir. Belə ki, onlar yüksək məbləğdə təqaüdlə, yataqxana və bütün fənlər üzrə pulsuz dərsliklərlə, o cümlədən geyimlə təmin olunurlar.
Aşağıdakı meyarlara uyğun olan şəxslər Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun bakalavriat səviyyəsində təhsil almaq üçün müraciət edə bilərlər:
1. Yaşı 30-dan çox olmayan.
2. Əvvəlki təhsil pilləsini və ya səviyyəsini uğurla bitirən.
3. Məhkumluğu olmayan.
4. Sağlamlığı təhsil almağa imkan verən.
5. Azərbaycan dilini bilən.
6. Din xadimi kimi fəaliyyət göstərməyə marağı olan.
7. Din haqqında ümumi anlayışı olan.
8. Mənəvi-psixoloji durumu dini təhsil almağa imkan verən.
9. Ünsiyyətqurma bacarığı olan.
10. Ümumi dünyagörüşü geniş olan.
11. Cəmiyyətdə mövcud müxtəlif inanclara qarşı dözümlülüyü olan.
12. 1-4-cü bəndlərdə qeyd olunanlar əcnəbinin təqdim etdiyi sənədlər vasitəsilə, 5-11-ci bəndlər isə bu Qaydalara uyğun surətdə İnstitut tərəfindən təşkil olunan müsahibə nəticəsində müəyyən edilir.

Планируется прием иностранных студентов в Азербайджанский институт теологии
Планируется прием иностранных студентов на ступень бакалавриата в Азербайджанский институт теологии на 2020-2021 учебный год. Прием студентов осуществляется по квоте, установленной в соответствии с договорами об образовании между Азербайджанской Республикой и зарубежными странами, на основании международных программ, в которых Институт принимает участие, государственных программ гранта на обучение, договоров, заключенных Институтом напрямую с иностранными образовательными учреждениями, юридическими и физическими лицами, результатов конкурса по приему студентов, проводимого Государственным экзаменационным центром Азербайджанской Республики в централизованном порядке.
Иностранным студентам Азербайджанского института теологии, обучающимся на бесплатной основе, предоставляются специальные льготы. Так, они обеспечиваются стипендией высокого размера, общежитием, бесплатными пособиями по всем предметам, а также одеждой.
Критерии для лиц, желающих подать заявку о приеме на программы бакалавриата в Азербайджанский институт теологии:
1. Возраст: до 30 лет.
2. Успешное завершение предыдущей ступени или уровня образования.
3. Отсутствие судимости.
4. Состояние здоровья, позволяющее обучаться.
5. Знание азербайджанского языка.
6. Заинтересованность в религиозной деятельности.
7. Общее представление о религии.
8. Морально-психологическое состояние, позволяющее получать религиозное образование.
9. Коммуникативные способности.
10. Широкое мировоззрение.
11. Проявление толерантности по отношению к различным верованиям.
12. Иностранцы, указанные в пунктах 1-4, принимаются на основании представленных документов, а указанные в пунктах 5-11 – на основании интервью, организованного Институтом в соответствии с Правилами.