Azərbaycan İlahiyyat İnstitutuna əcnəbi tələbələrin qəbulu nəzərdə tutulur
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutuna 2020-2021-ci tədris ili üçün bakalavr səviyyəsi üzrə əcnəbi tələbələrin qəbulunun həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur. Tələbələrin qəbulu təhsil sahəsində Azərbaycan Respublikası ilə xarici ölkələr arasında bağlanılmış müqavilələrə uyğun müəyyənləşdirilmiş kvota, İnstitutun iştirak etdiyi beynəlxalq proqramlar, dövlət tərəfindən müəyyən edilmiş təhsil qrantı proqramı, İnstitut ilə xarici ölkələrin təhsil müəssisələri, hüquqi və fiziki şəxslərlə birbaşa bağladığı müqavilələr və Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən mərkəzləşdirilmiş qaydada keçirilən tələbə qəbulu müsabiqəsi əsasında keçirilir.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda ödənişsiz təhsil alan əcnəbi tələbələrə xüsusi imtiyazlar verilir. Belə ki, onlar yüksək məbləğdə təqaüdlə, yataqxana və bütün fənlər üzrə pulsuz dərsliklərlə, o cümlədən geyimlə təmin olunurlar.
Aşağıdakı meyarlara uyğun olan şəxslər Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun bakalavriat səviyyəsində təhsil almaq üçün müraciət edə bilərlər:
1. Yaşı 30-dan çox olmayan.
2. Əvvəlki təhsil pilləsini və ya səviyyəsini uğurla bitirən.
3. Məhkumluğu olmayan.
4. Sağlamlığı təhsil almağa imkan verən.
5. Azərbaycan dilini bilən.
6. Din xadimi kimi fəaliyyət göstərməyə marağı olan.
7. Din haqqında ümumi anlayışı olan.
8. Mənəvi-psixoloji durumu dini təhsil almağa imkan verən.
9. Ünsiyyətqurma bacarığı olan.
10. Ümumi dünyagörüşü geniş olan.
11. Cəmiyyətdə mövcud müxtəlif inanclara qarşı dözümlülüyü olan.
12. 1-4-cü bəndlərdə qeyd olunanlar əcnəbinin təqdim etdiyi sənədlər vasitəsilə, 5-11-ci bəndlər isə bu Qaydalara uyğun surətdə İnstitut tərəfindən təşkil olunan müsahibə nəticəsində müəyyən edilir.

Azerbaijan Institute of Theology plans to admit foreign students
Azerbaijan Institute of Theology plans to admit foreign students for undergraduate level for the 2020-2021 academic year. Student admission is conducted in a centralized form in accordance with the educational agreements between the Republic of Azerbaijan and foreign countries, international programs in which the Institute participates, educational grant program established by the state, direct agreements with the Institute and foreign educational institutions, legal entities and individuals as well as the State Examination Center.
Foreign students who study with tuition free program at Azerbaijan Institute of Theology are given special privileges. Thus, they are provided with stipend, accomodation, free textbooks and uniforms.
Applicants should meet the following eligibility criteria for an undergraduate degree offered by Azerbaijan Institute of Theology:
1. Be not older than 30 years
2. Complete previous levels of education
3. Must have no convictions
4. Must be in a good health condition
5. Must know Azerbaijani language
6. Be interested in working as a clergyman
7. Have a general understanding of religion
8. Be in a psychological condition that allows to receive religious education
9. Have good communication skills
10. Have a wide world outlook
11. Be tolerant toward various beliefs that exist in society
The criteria mentioned in items 1-4 are determined by the documents submitted by the applicant, and criteria mentioned in 5-11 are determined as a result of the interview organized by the Institute in accordance with these rules.