Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Tələbə Elmi Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə vebinar keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) təşkilatçılığı vebinar keçirilib.
“Microsoft Teams” proqramı üzərindən təşkil olunan vebinarda Aİİ-nin əməkdaşları və tələbələri iştirak ediblər.
Aİİ rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov iştirakçıları salamladıqdan sonra, mövcud pandemiya dövründə TEC-in işindən bəhs edib, cəmiyyətin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.
İnstitut rəhbəri daha sonra Azərbaycan dilinin qaydalarına riayət etməklə, dil və nitq qaydalarını yaxşı mənimsəməklə doğma dilimizi qorumağın əhəmiyyətini vurğulayıb.
Aİİ-nin Dillər və ictimai fənlər kafedrasının dosenti, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Elvüsal Məmmədov “Nitq mədəniyyəti vərdişlərinin inkişafı” mövzusunda çıxış edib.
E.Məmmədov bildirib ki, nitqin məzmunu əvvəlcədən müəyyən edilməli, mövzuya bələd olaraq hazırlaşmalı, hansı aspektdən danışılacağı qabaqcadan planlaşdırılmalıdır. Çalışmaq lazımdır ki, nitq aydın, səlis, konkret olsun. Nitq söyləyərkən, xüsusilə intonasiyaya fikir verilməlidir.
Gənclərin nitq mədəniyyətinin inkişafında mütaliənin rolunu yüksək qiymətləndirən E.Məmmədov Azərbaycan dilində olan mətnlərə üstünlük verməyi tövsiyə edib.
Məlumat üçün bildirək ki, TEC-in əsas məqsədi alitəhsilli mütəxəssis hazırlanmasının keyfiyyətinin yüksəldilməsinə yönəldilmiş elmi-təşkilati tədbirlərin həyata keçirilməsidir. Həmçinin elmi-texniki potensialın qorunub-saxlanılması və təhsilalanların elmi tədqiqat fəaliyyətinin yeni sosial-iqtisadi şəraitə uyğunlaşdırılmasında İnstitutun işinə kömək etmək TEC-in vəzifələrindən biridir.
Cəmiyyət tələbələr arasında elmi yaradıcılığın müxtəlif formalarının təbliği, tədqiqatların aparılmasına gənclərin marağının artırılması, onlarda elmi metodların öyrənilməsinə motivasiyanın yaradılması, tədris materiallarının dərindən və mükəmməl mənimsənilməsinə köməklik göstərilməsi kimi məsələləri öhdəsinə götürür.

В Азербайджанском институте теологии проведен вебинар, организованный Студенческим научным обществом
09 Декабрь, 2020
В Азербайджанском институте теологии (АИТ) проведен вебинар, организованный Студенческим научным обществом (СНО).
В вебинаре, проведенном на платформе Microsoft Teams, приняли участие сотрудники и студенты АИТ.
Ректор АИТ, доктор философии по теологии Агиль Ширинов поприветствовал участников, рассказал о работе СНО в текущих условиях пандемии и высоко оценил деятельность Общества.
Далее ректор подчеркнул важность сохранения азербайджанского языка при условии соблюдения его правил и хорошего усвоения языковых и речевых норм.
Доцент кафедры «Языки и общественные науки» АИТ, доктор философских наук Эльвусал Мамедов выступил на тему «Развитие речевых привычек».
Э.Мамедов отметил, что содержание речи следует определять предварительно, готовиться, имея знание о теме, заранее планировать аспект темы. Речь должна быть ясной, плавной и конкретной. При произнесении речи следует обращать особое внимание на интонацию.
Э.Мамедов, высоко оценивший роль чтения в развитии речевой культуры молодежи, посоветовал отдавать преимущество текстам на азербайджанском языке.
Далее были проведены обсуждения и даны ответы на вопросы участников вебинара.
Для информации сообщаем, что основная цель СНО заключается в проведении научно-организационных мероприятий, направленных на повышение качества подготовки специалистов с высшим образованием. Одной из задач СНО является поддержка деятельности Института в сфере сохранения научно-технического потенциала и адаптации научно-исследовательской деятельности студентов к новым социально-экономическим условиям.
Общество взяло на себя обязательства по поощрению различных форм научного творчества, повышению интереса молодежи к проведению исследований, созданию мотивации при изучении научных методов, поддержке в глубоком и совершенном освоении учебных материалов.