Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu beynəlxalq əməkdaşlığa başlayır
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının (BMqT) nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
Görüş zamanı Aİİ-nin rektoru Ceyhun Məmmədov ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyəti haqqında məlumat verib. Tələbələrin şəxsi keyfiyyətlərinin, dil biliklərinin yüksək olmalarına, dini və dünyəvi biliklərə dərindən yiyələnmələrinə xüsusi önəm verildiyini qeyd edən rektor bildirib ki, onların bilikli, savadlı, zəngin dünyagörüşlü yetişmələri üçün müxtəlif layihələr həyata keçirilir. C.Məmmədov qeyd edib ki, belə layihələrdən biri də ali təhsil müəssisəsində əlavə ərəb və ingilis dillərindən kursların təşkil olunmasıdır. Ceyhun Məmmədov İnstitutda, eyni zamanda, BMqT tərəfindən ingilis dili kurslarının təşkil edilməsinin tələbələrin dil biliklərinin gücləndirilməsinə öz töhfəsini verəcəyini bildirib.
Daha sonra təşkilat haqqında informasiya verən nümayəndələr BMqT-nin Bakı ofisi yarandıqdan sonra, Azərbaycanda müxtəlif sahələrdə layihələrin uğurla icra olunduğundan bəhs ediblər. Qeyd edilib ki, BMqT 2018-ci ilin sentyabr ayından etibarən ölkəmizlə sıx əməkdaşlıq şəraitində Amerika Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAID) maliyyə dəstəyi ilə “Dayanıqlılıq naminə ictimai fəaliyyət” layihəsini həyata keçirir.
Məlumat üçün bildiririk ki, layihənin əsas tərəfdaş qurumlarından biri Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsidir (DQİDK). Adıçəkilən layihə çərçivəsində Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu ilə də əməkdaşlıq əlaqələri qurulub. Təşkilat İnstitutda tələbələrin həm akademik, həm də şəxsi inkişafına töhfə vermək məqsədilə ingilis dili üzrə əlavə kursların təşkilini planlaşdırır.

Azerbaijan Institute of Theology (AIT) has held a meeting with the representatives of the International Organization for Migration (IOM).
During the meeting, AIT rector Jeyhun Mammadov, informed the participants about the activities of the Institute. Emphasizing that the Institute attaches particular attention to students’ personal qualities, high level of language skills as well as religious and secular knowledge, the Rector noted that the Institute implements various projects in this direction. J. Mammadov stressed that one of such projects is the organization of additional Arabic and English courses at the Institute. Jeyhun Mammadov said that the organization of English courses by the IOM at the Institute will contribute to the improvement of students’ language skills.
Representatives further gave information about the organization and mentioned successful implementation of various projects in Azerbaijan after the establishment of the IOM Baku office. Working in close collaboration with our country, IOM is carrying out Public Action for Resilience (PAR) Activity since September 2018 funded by the United States Agency for International Development (USAID).
One of the main partners of the project is the State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan (SCRA). Cooperation with Azerbaijan Institute of Theology was also established within this project. The organization plans to provide additional English language courses to contribute to the academic and personal development of students.