Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu beynəlxalq əməkdaşlığa başlayır
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının (BMqT) nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
Görüş zamanı Aİİ-nin rektoru Ceyhun Məmmədov ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyəti haqqında məlumat verib. Tələbələrin şəxsi keyfiyyətlərinin, dil biliklərinin yüksək olmalarına, dini və dünyəvi biliklərə dərindən yiyələnmələrinə xüsusi önəm verildiyini qeyd edən rektor bildirib ki, onların bilikli, savadlı, zəngin dünyagörüşlü yetişmələri üçün müxtəlif layihələr həyata keçirilir. C.Məmmədov qeyd edib ki, belə layihələrdən biri də ali təhsil müəssisəsində əlavə ərəb və ingilis dillərindən kursların təşkil olunmasıdır. Ceyhun Məmmədov İnstitutda, eyni zamanda, BMqT tərəfindən ingilis dili kurslarının təşkil edilməsinin tələbələrin dil biliklərinin gücləndirilməsinə öz töhfəsini verəcəyini bildirib.
Daha sonra təşkilat haqqında informasiya verən nümayəndələr BMqT-nin Bakı ofisi yarandıqdan sonra, Azərbaycanda müxtəlif sahələrdə layihələrin uğurla icra olunduğundan bəhs ediblər. Qeyd edilib ki, BMqT 2018-ci ilin sentyabr ayından etibarən ölkəmizlə sıx əməkdaşlıq şəraitində Amerika Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAID) maliyyə dəstəyi ilə “Dayanıqlılıq naminə ictimai fəaliyyət” layihəsini həyata keçirir.
Məlumat üçün bildiririk ki, layihənin əsas tərəfdaş qurumlarından biri Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsidir (DQİDK). Adıçəkilən layihə çərçivəsində Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu ilə də əməkdaşlıq əlaqələri qurulub. Təşkilat İnstitutda tələbələrin həm akademik, həm də şəxsi inkişafına töhfə vermək məqsədilə ingilis dili üzrə əlavə kursların təşkilini planlaşdırır.

Азербайджанский Институт Теологии начинает международное сотрудничество
В Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) состоялась встреча с представителями Международной Организации по Миграции (МОМ).
Во время встречи ректор АИТ Джейхун Мамедов предоставил информацию о деятельности высшего учебного заведения. Ректор отметил, что особое внимание уделяется развитию личностных качеств учащихся, высокому уровню языковых навыков, глубокому освоению ими религиозных и светских знаний. По его словам, реализуются различные мероприятия для того, чтобы воспитать их образованными, грамотными, с богатым мировоззрением. Дж. Мамедов отметил, что одним из таких проектов является организация дополнительных курсов арабского и английского языков в высшем учебном заведении. Джейхун Мамедов сказал, что в то же время организация курсов английского языка в институте со стороны МОМ будет способствовать укреплению языковых знаний студентов.
Далее представители, предоставившие информацию об организации, рассказали об успешной реализации проектов в различных сферах в Азербайджане после создания Бакинского офиса МОМ. Было отмечено, что с сентября 2018 года МОМ при финансовой поддержке Агентства США по Международному Развитию (USAID) и тесном сотрудничестве с нашей страной реализует проект «Социальная деятельность для устойчивости».
Отметим для информации, что одним из основных партнеров проекта является Государственный Комитет по Работе с Религиозными Организациями (ГКРР). В рамках названного проекта было установлено сотрудничество и с Азербайджанским Институтом Теологии. Организация планирует организовать дополнительные курсы английского языка, чтобы способствовать как академическому, так и личностному развитию студентов в Институте.