Aİİ-də payız semestrinin yekunları ilə bağlı iclas keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) cari tədris ilinin payız semestrinin yekunlarına həsr olunmuş növbəti iclasını keçirib. İnstitut rəhbərliyi, müəllim və əməkdaşlarının iştirak etdikləri tədbirdə ali təhsil müəssisəsinin ümumi fəaliyyəti və qarşıda duran vəzifələr müzakirə olunub.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov bildirib ki, ölkəmizdə bütün sahələrə olduğu kimi, təhsilə, mədəniyyətə, milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasına də xüsusi diqqət yetirilir. Rektor vurğulayıb ki, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması və gələcək nəsillərə çatdırılmasında müstəsna xidmətləri olmuş ümummilli lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu dövlət-din siyasətini hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev uğurla davam etdirir.
İnstitutun məqsəd və hədəflərindən danışan C.Məmmədov imtahanların gedişatı, yekunları, növbəti semestrlə bağlı hazırlıqların aparılması, dərsliklərin hazırlanması və digər məsələlərdən bəhs edib.
Aİİ-nin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru Mübariz Camalov dərs vəsaitlərinin yazılması ilə bağlı məsələlərə toxunub. Qeyd edib ki, tədrisin sistemli və şəffaf olması üçün dərsliklərin nəşr edilməsi vacibdir. Dərslik proqrama uyğun yazılmalı, mövzuları tam əhatə etməlidir. Eyni zamanda, sadə və elmi üslubda qələmə alınmalı, məzhəblərüstü yanaşmaya xüsusi diqqət yetirilməlidir.
Aİİ-nin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Aqil Şirinov tələbələrin şəxsi və elmi inkişafına yönələn işlərin görülməsi ilə bağlı məsələlərə toxunub. Hər bir müəllim və əməkdaş çalışmalıdır ki, tələbələrimizə dərslərində, gələcək karyeralarının qurulmasında, dünyagörüşünün zənginləşdirilməsində köməklik göstərsin, onların ümumi inkişafına töhfə versin.
Ali təhsil müəssisəsinin İlahiyyat fakültəsinin dekanı Mirniyaz Mürsəlov imtahanların nəticələri ilə bağlı məlumat verib. Payız semestri zamanı görülən işlərdən, qarşıya çıxan problemlərdən və gələcəkdə həyata keçiriləcək tədbirlərdən bəhs edib.
Kafedra müdirləri Əhməd Niyazov, Elnurə Əzizova, İlkin Əlimuradov tədris prosesi, müəllimlərin fəaliyyəti, kitabların nəşri, elmi məqalələrin çap olunması sahəsində görülən işlər, həmçinin gələcəkdə nəzərdə tutulmuş fəaliyyət istiqamətləri haqqında fikirlərini bölüşüblər.
İnstitutun Tədris şöbəsinin müdiri Zərifə Əliyeva imtahan prosesi zamanı yaranan çatışmazlıqlardan, imtahanların nəticələrindən, Operativ Qərargaha daxil olan təklif və şikayətlərdən söz açıb.

В АИТ прошла встреча по итогам осеннего семестра
Азербайджанский Институт Теологии провел очередное заседание по итогам осеннего семестра текущего учебного года. В мероприятии, в котором приняли участие руководство, преподаватели и сотрудники Института, обсуждалась общая деятельность высшего учебного заведения и предстоящие задачи.
Ректор АИТ Джейхун Мамедов сообщил, что наша страна, как и всем остальным сферам, уделяет особое внимание образованию, культуре, сохранению национально-моральных ценностей. Ректор подчеркнул, что в настоящее время Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев успешно продолжает государственно-религиозную политику, основу которой заложил общенациональный лидер Гейдар Алиев, который внес исключительный вклад в деле сохранения наших национально-нравственных ценностей и передачи их будущим поколениям.
Говоря о целях и задачах Института, Дж. Мамедов также рассказал о ходе, итогах экзаменов, подготовке к следующему семестру, учебников и других вопросах.
Проректор АИТ по организации образования и технологиям обучения Мубариз Джамалов коснулся вопросов написания учебных пособий. Он отметил, что публикация учебников важна для систематического и прозрачного обучения. Учебник должен быть написан в соответствии с учебным планом и охватывать темы в полном объеме. В то же время он должен быть написан в простом и научном стиле, особое внимание следует уделить антиконфессиональному подходу.
Проректор АИТ по Науке и инновациям Агиль Ширинов затронул вопросы, касающиеся работ, направленных на личное и научное развитие студента. Каждый преподаватель и сотрудник должны постараться помочь студентам в будущей карьере, обогащении их мировоззрения, внести вклад в их общее развитие.
Декан теологического факультета Мирнияз Мурсалов предоставил информацию о результатах экзаменов. Он рассказал о работе, проделанной в течение осеннего семестра, возникших проблемах и мероприятиях, запланированных на будущее.
Заведующие кафедрами Ахмед Ниязов, Эльнура Азизова, Илькин Алимурадов поделились своими взглядами на учебный процесс, деятельность преподавателей, издание книг, проделанную работу в области публикации научных статей, а также будущие направления деятельности.
Заведующая Учебным Отделом института Зарифа Алиева рассказала о недостатках экзаменационного процесса, результатах экзаменов, предложениях и жалобах, поданных в Оперативный Штаб.