Aİİ-də payız semestrinin yekunları ilə bağlı iclas keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) cari tədris ilinin payız semestrinin yekunlarına həsr olunmuş növbəti iclasını keçirib. İnstitut rəhbərliyi, müəllim və əməkdaşlarının iştirak etdikləri tədbirdə ali təhsil müəssisəsinin ümumi fəaliyyəti və qarşıda duran vəzifələr müzakirə olunub.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov bildirib ki, ölkəmizdə bütün sahələrə olduğu kimi, təhsilə, mədəniyyətə, milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasına də xüsusi diqqət yetirilir. Rektor vurğulayıb ki, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması və gələcək nəsillərə çatdırılmasında müstəsna xidmətləri olmuş ümummilli lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu dövlət-din siyasətini hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev uğurla davam etdirir.
İnstitutun məqsəd və hədəflərindən danışan C.Məmmədov imtahanların gedişatı, yekunları, növbəti semestrlə bağlı hazırlıqların aparılması, dərsliklərin hazırlanması və digər məsələlərdən bəhs edib.
Aİİ-nin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru Mübariz Camalov dərs vəsaitlərinin yazılması ilə bağlı məsələlərə toxunub. Qeyd edib ki, tədrisin sistemli və şəffaf olması üçün dərsliklərin nəşr edilməsi vacibdir. Dərslik proqrama uyğun yazılmalı, mövzuları tam əhatə etməlidir. Eyni zamanda, sadə və elmi üslubda qələmə alınmalı, məzhəblərüstü yanaşmaya xüsusi diqqət yetirilməlidir.
Aİİ-nin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Aqil Şirinov tələbələrin şəxsi və elmi inkişafına yönələn işlərin görülməsi ilə bağlı məsələlərə toxunub. Hər bir müəllim və əməkdaş çalışmalıdır ki, tələbələrimizə dərslərində, gələcək karyeralarının qurulmasında, dünyagörüşünün zənginləşdirilməsində köməklik göstərsin, onların ümumi inkişafına töhfə versin.
Ali təhsil müəssisəsinin İlahiyyat fakültəsinin dekanı Mirniyaz Mürsəlov imtahanların nəticələri ilə bağlı məlumat verib. Payız semestri zamanı görülən işlərdən, qarşıya çıxan problemlərdən və gələcəkdə həyata keçiriləcək tədbirlərdən bəhs edib.
Kafedra müdirləri Əhməd Niyazov, Elnurə Əzizova, İlkin Əlimuradov tədris prosesi, müəllimlərin fəaliyyəti, kitabların nəşri, elmi məqalələrin çap olunması sahəsində görülən işlər, həmçinin gələcəkdə nəzərdə tutulmuş fəaliyyət istiqamətləri haqqında fikirlərini bölüşüblər.
İnstitutun Tədris şöbəsinin müdiri Zərifə Əliyeva imtahan prosesi zamanı yaranan çatışmazlıqlardan, imtahanların nəticələrindən, Operativ Qərargaha daxil olan təklif və şikayətlərdən söz açıb.

AIT held a meeting on the results of the fall semester
Azerbaijan Institute of Theology (AIT) held its next meeting on the results of the fall semester of the current academic year. The event was attended by the Institute administration as well as instructors and discussed the overall activities and the forthcoming tasks.
AIT rector Jeyhun Mammadov said that particular importance is attached to education, culture, protection of national and moral values in all spheres. The rector stressed that the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, is now successfully pursuing the state-religion policy formed by National Leader Heydar Aliyev, who had exceptional services in the preservation of our national and moral values and its conveyance to future generations.
Mentioning the goals and objectives of the Institute, J.Mammadov discussed exams, their results, preparation for the upcoming semester, publication of textbooks and other issues.
Mubariz Jamalov, AIT Vice-Rector for Academic Affairs and Training Technologies, mentioned the preparation of textbooks. He noted that publication of textbooks is important in terms of systematic and transparent teaching. Textbooks should be written according to the curriculum and cover the topics comprehensively. Apart from this, the language of textbooks should be simple and should consider various denominational approaches.
Agil Shirinov, AIT Vice-Rector for Science and Innovation, discussed the issues concerning students’ personal and academic development. Teachers and administrative staff of the Institute should make every effort to contribute to teaching process of students, building their future careers and enriching their world outlook.
Mirniyaz Mursalov, Dean of the Faculty of Theology, informed the participants about the results of the exams. He discussed the work carried out during the fall semester, existing problems and future activities.
Heads of the departments Ahmed Niyazov, Elnura Azizova, Ilkin Alimuradov shared their views on the educational process, the activities of teachers, publication of books, scholarly articles and future objectives.
Zarifa Aliyeva, Head of the Department of Academic Affairs mentioned the shortcomings concerning the exam process, results, suggestions and complaints addressed to the Exam Operational Headquarters.