Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu Bərdədə abituriyentlərlə görüş təşkil edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) 2019-2020-ci tədris ili üzrə İnstituta yüksəkintellektli və savadlı gənclərin cəlb olunması məqsədilə respublikanın bir sıra bölgələrində yerləşən orta məktəblərin yuxarı sinif şagirdləri üçün maarifləndirici xarakterli məlumatlandırma tədbirlərini davam etdirir. İnstitutun növbəti səfəri Bərdə rayonuna olub.
Bərdə Rayon İcra Hakimiyyətiinin İctimai-siyasi və humanitar məsələlər şöbəsinin əməkdaşı Asif Abbasov görüş iştirakçılarını salamladıqdan sonra bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə təhsil sisteminin inkişafı ilə bağlı aparılan islahatlar dövlətin həyata keçirdiyi sosial siyasətin başlıca istiqamətlərindən birini təşkil edir. Vurğulayıb ki, təhsillə bağlı dövlət proqramlarının hazırlanaraq həyata keçirilməsi Azərbaycanın gələcək inkişafı üçün atılan mühüm addımlardandır. Bu sahədə görülən genişmiqyaslı işlər ölkəmizdə savadlı, istedadlı gənc nəslin yetişməsinə, təhsilin böyük nailiyyətlər əldə etməsinə gətirib çıxarır.
İnstitut haqqında məlumat verən Aİİ İlahiyyat fakültəsinin dekan müavini Kövsər Tağıyev ali təhsil müəssisəsinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə yaradıldığını qeyd edib. Kövsər Tağıyev çıxışında ali təhsil müəssisəsinin tədris prosesi, tələbələrə dəstək xidmətləri, məzunlar üçün iş imkanları haqqında geniş məruzə ilə çıxış edib.
Aİİ-nin Magistratura və Doktorantura şöbəsinin müdiri Fidan Yusifova təqdimatla çıxış edərək, ali təhsil müəssisəsinə qəbul prosesinin hansı formada təşkil olunduğu, həmçinin mövcud ixtisaslar haqqında geniş məlumat verib. O qeyd edib ki, İnstituta qəbul olunmuş hər bir abituriyent dövlətin qayğı və diqqəti ilə yaradılmış lazımi şəraitdən, ödənişsiz təhsil və digər imtiyazlardan tam yararlanacaq. F.Yusifova tələbələrin ödənişsiz geyim və yeməklə təmin ediləcəklərini, dərslərdən əlavə, ayrıca xarici dil kurslarına cəlb olunacaqlarını və digər üstünlüklərə yiyələnəcəklərini bildirib.

Азербайджанский институт теологии организовал встречу с абитуриентами в городе Барда
Азербайджанский институт теологии (АИТ) продолжает свои мероприятия просветительского характера для старшеклассников средних школ в ряде регионов страны, с целью привлечения высокоинтеллектуальных и образованных молодых людей в 2019-2020 учебном году. Следующий визит института был в Бардинский район.
Асиф Аббасов, сотрудник Отдела социально-политических и гуманитарных вопросов Исполнительной власти Бардинского района, поприветствовав участников встречи, отметил, что реформы, проводимые под руководством Президента Ильхама Алиева в связи с развитием системы образования в нашей стране, являются одним из основных направлений социальной политики, осуществляемой государством. Он подчеркнул, что подготовка и реализация государственных программ в сфере образования являются одним из важнейших шагов для дальнейшего развития Азербайджана. Масштабная работа в этой сфере ведет в нашей стране к воспитанию образованного, талантливого молодого поколения и достижению больших успехов в сфере образования.
Заместитель декана теологического факультета АИТ Кевсер Тагиев, предоставивший информацию об институте, сказал, что высшее учебное заведение было создано по Распоряжению президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 9 февраля 2018 года. Кевсар Тагиев выступил с докладом об образовательном процессе высшего учебного заведения, поддержке студентов, возможностях трудоустройства для выпускников.
Фидан Юсифова, заведующая Отделом магистерской и докторской степеней АИТ, выступила с презентацией о форме приема в высшее учебное заведение, а также о существующих специальностях. Она отметила, что каждый абитуриент, принятый в институт, сможет воспользоваться необходимыми условиями, бесплатным образованием и другими привилегиями, созданными благодаря заботе и вниманию государства. Ф.Юсифова проинформировала о том, что студентам будет предоставлена бесплатная одежда и питание, помимо уроков, они смогут посещать курсы иностранных языков и воспользоваться другими преимуществами.
Затем абитуриентам, учителям средних школ и представителям соответствующих государственных структур был продемонстрирован ознакомительный видеоролик АИТ, а также материалы, отражающие общественную деятельность института.