“Al Jazeera” Media İnstitutunun nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rektoru Aqil Şirinov “Al Jazeera” Media İnstitutunun nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Aİİ rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Şirinov qonaqları salamlayaraq, onları ali təhsil müəssisəsində görməkdən məmnun olduğunu ifadə edib. İnstitut haqqında geniş məlumat verən rektor bakalavr, magistr və doktorantura pillələrində mövcud ixtisaslar barədə danışıb. Qeyd edib ki, Aİİ-də təhsil alan tələbələrə təkcə dini elmlər deyil, eyni zamanda, dünyəvi elmlər də tədris olunur.
Aqil Şirinov daha sonra ali təhsil müəssisəində Birdəfəlik dissertasiya şurasının yaradıldığını, “Dinşünaslıq” ixtisası üzrə müdafiələrin keçirildiyini vurğulayıb.
Aİİ-nin “Din araşdırmaları” jurnalı barədə məlumat verən rektor, dərgidə ölkəmizin tanınmış alimlərinin elmi araşdırmalarının yer aldığını nəzərə çatdırıb. O, həmçinin vurğulayıb ki, ali təhsil müəssisəsində çalışan müəllimlər ərəb və ingilis dillərində sərbəst mühazirə demək bacarığına malikdirlər.
“Al Jazeera” Media İnstitutunun media meneceri Montaser Maradə müəssisə haqqında geniş məlumat verib, qarşılıqlı əməkdaşlığa açıq olduqlarını vurğulayıb. Onlar Azərbaycanda Aİİ kimi təhsil müəssisəsinin mövcudluğundan şad olduqlarını, jurnalistika sahəsində dini bilikləri olan mütəxəssislərin mövcudluğunun vacibliyini vurğulayıblar.

Состоялась встреча с делегацией Института медиа «Аль-Джазира»
Ректор Азербайджанского Института Теологии (АИТ) Агиль Ширинов встретился с делегацией Института медиа «Аль-Джазира».
Ректор АИТ, доктор философии по теологии Агиль Ширинов поприветствовал гостей и выразил удовлетворённость их визитом. Ректор предоставил подробную информацию о деятельности Института и рассказал о специальностях, предлагаемых на уровнях бакалавриата, магистратуры и докторантуры. Он отметил, что наряду с религиозными науками студентов AИТ также обучают светским наукам.
Также Агиль Ширинов отметил, что в университете создан единовременный диссертационный совет, проведены защиты работ по специальности «Теология».
Говоря о журнале «Религиозные исследования» издаваемом АИТ ректор отметил, что в журнале публикуются научные исследования известных ученых нашей страны. Он также подчеркнул, что преподаватели, работающие в высших учебных заведениях, свободно владеют и читают лекции на арабском и английском языках.
Медиа менеджер Института медиа «Аль-Джазира» Монтасер Мараде предоставил подробную информацию об учреждении и отметил открытость к сотрудничеству. Гости выразили удовлетворённость существованием в Азербайджане таких образовательных учреждений, как AИТ и подчеркнули важность наличия специалистов с религиозными знаниями в области журналистики.