Aİİ Şamaxıda “Din, mədəniyyət və cəmiyyət” mövzusunda “Qış məktəbi” təşkil edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) Şamaxı rayonunda “Din, mədəniyyət və cəmiyyət” mövzusunda “Qış məktəbi” təşkil edib.
Fevralın 2-nə qədər davam edəcək “Qış məktəbi”nin təşkilinin əsas məqsədi tələbələrin dünyagörüşünün zənginləşdirilməsi, onların ölkəmizdə mövcud multikultural, tolerant mühitin canlı şahidi olmalarıdır.
İnstitutun kollektivi şəhərin mərkəzində ucaldılan ümummilli lider Heydər Əliyevin abidəsi önünə tər çiçəklər düzərək, dahi rəhbərin xatirəsini ehtiramla yad edib.
“Qış məktəbi” layihəsinin ilk günündə tələbələr üçün idarəçi, biznes məsləhətçisi Fəxri Ağayevin “Şəxsi inkişafda mütaliənin rolu”, “Şəxsi inkişaf və karyera” mövzularında təlimləri təşkil olunub.
F.Ağayev “Şəxsi inkişafda mütaliənin rolu” mövzusunda danışaraq, insanın şəxsiyyət kimi formalaşmasında mütaliənin xüsusi rolundan bəhs edib. Bildirib ki, insan mütaliə edərək öz dünyagörüşünü, biliklərini, həyat təcrübəsini, mənəviyyatını, nitq qabiliyyətini daha da zənginləşdirir: “Gənclərimiz istər orta, istərsə də ali tədris müəssisələrində istifadə etdikləri vəsaitlərdə nəzərdə tutulan biliklərdən tam məlumat ala bilmirlər. Müəyyən vaxt çərçivəsində məhdudlaşan ali və orta ixtisas təhsili məktəblərinin proqramları lazımi məlumatları özündə bütöv şəkildə əks etdirmir”.
F.Ağayev “Şəxsi inkişaf və karyera” mövzusunda digər məruzəsində isə qeyd edib ki, yeniyetmə və gənclərin fərdi bacarıqlarını inkişaf etdirmək onlara karyera imkanlarını dəyərləndirməkdə effektiv köməklik edə bilər. O bildirib ki, uğurlu karyera qurmaq üçün təkcə sahə və peşə bilikləri yetərli deyil, həmçinin insanın sosial vərdişləri, bacarıqları da xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Sonra tələbələr Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin göstərişi ilə bərpa edilən, Vətənimizin yaşı əsrlərlə ölçülən Dəmirçi məscidini ziyarət ediblər. Tələbələrə məlumat verilib ki, tarixi abidəmiz olan bu qədim məscid 755-ci ildə tikilib. Qeyd olunub ki, ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi kursunun layiqli davamçıları – Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın diqqət və qayğısı nəticəsində ölkəmizdə bütün tarixi abidələr, ziyarətgahlar, məscidlər bərpa edilir, əsaslı təmir olunur və yeniləri inşa olunur.
Günün sonunda tələbələrin asudə vaxtının səmərəli təşkili üçün film nümayişi təşkil olunub.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu müasir təhsil standartları və dünya təcrübəsi əsasında təsis edilmiş ali təhsil müəssisəsidir. İnstitut tələbələrinin elmə, təhsilə marağının artırılması və intellektual səviyyələrinin yüksəldilməsi, milli-mənəvi dəyərlərimizin təbliği məqsədilə müxtəlif tədbirlər həyata keçirir.

Azerbaijan Institute of Theology launches a Winter School on Religion, Culture and Society
On January 31, 2019, Azerbaijan Institute of Theology (AIT) launched a Winter School on Religion, Culture and Society in Shamakhi District.
The Winter School aims to enrich students’ world outlook and acquaint them with the existing multicultural and tolerant environment in the country.
The AIT team visited Heydar Aliyev's monument erected in the center of the town and paid tribute to the memory of national leader laying flowers at the monument.
On the first day of the Winter School project, students participated in the seminar on the Role of Reading in Personal Development, Personal Development and Career by Fakhri Aghayev, business consultant.
Speaking about the role of reading in personal development, Fakhri Aghayev emphasized the role of reading in the development of human as a personality. He said people enrich their world outlook, knowledge, life experience, spiritual world and public speaking skills through reading. “Young people cannot get enough information from the material intended for secondary schools and higher education institutions. Programs of secondary schools and higher education institutions are limited to certain periods and do not reflect the proper information elaborately”, Fakhri Aghayev noted.
In his presentation on Personal Development and Career, Mr. Fakhri Aghayev noted that improvement of young people’s personal skills will further help them to effectively assess their career opportunities. He stressed that professional skills and knowledge are not sufficient; developing social skills also has special importance from this point of view.
Students further visited Damirchi Mosque which was restored on the instruction of President Ilham Aliyev. The mosque dates back to 755. It was reported that all historical monuments, sanctuaries and mosques are restored and new ones are built as a result of the attention of President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva, worthy followers of Heydar Aliyev’s policy.
At the end of the day, students watched a film arranged for the effective organization of their leisure time.
Azerbaijan Institute of Theology is a higher education institution based on modern educational standards and world practice. It implements various activities aimed at increasing students’ interest in science, education and raising their intelligence and promoting national and spiritual values.