Aİİ Şamaxıda “Din, mədəniyyət və cəmiyyət” mövzusunda “Qış məktəbi” təşkil edib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) Şamaxı rayonunda “Qış məktəbi” layihəsi çərçivəsində “Din, mədəniyyət və cəmiyyət” mövzusunda seminar təşkil edib.
Fevralın 2-nə qədər davam edəcək “Qış məktəbi”nin təşkilində əsas məqsəd tələbələrdə vətənpərvərlik ruhunun gücləndirilməsi, onların intellektual səviyyəsinin və dünyagörüşünün zənginləşdirilməsi, ölkəmizdə həyata keçirilən dini maarifləndirmə işinə töhfə verməkdir.
“Qış məktəbi” layihəsinin ikinci günündə tələbələr üçün Aİİ-nin Dillər və ictimai fənlər kafedrasının müdiri İlkin Əlimuradovun “Azərbaycanlı İslam alimləri”, MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi İdarə Heyətinin sədri Fariz Xəlillinin təqdimatında isə “Şirvanın maddi-mədəni irsi” mövzularında seminarlar təşkil olunub.
İlkin Əlimuradovun “Azərbaycanlı İslam alimləri” mövzusunda mühazirəsi ilahiyyat sahəsində və bununla bağlı elmlərdə müstəsna xidmətləri olmuş Azərbaycanlı alimlərin həyat və yaradıcılığı haqqında məlumatları əhatə edib. O, Seyid Yəhya Bakuvi, Fazil Dərbəndi, Mirhəmzə Nigari, Bəhmənyar, Xətib Təbrizi, Siracəddin Urməvi, Əkmələddin Naxçıvani, Şəhabəddin Sührəvərdi, Nəsirəddin Tusi, Seyid Yəhya Bakuvi, Fazil İrəvani kimi dünyamiqyaslı alimlərin yaradıcılığı ilə bağlı geniş məlumat verib. İ.Əlimuradov azərbaycanlı alimlərin təsəvvüf, fəlsəfə və ümumiyyətlə, Şərq ictimai fikrində, mədəniyyətində xüsusi rol oynadıqlarını vurğulayıb.
“Şirvanın maddi-mədəni irsi” mövzusu ilə çıxış edən Fariz Xəlilli bildirib ki, Azərbaycanda dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri də maddi-mədəni irsimizin qorunmasıdır. F.Xəlilli Şamaxı ərazisində yerləşən abidələrimiz haqqında ətraflı məlumat verərək, sözügedən ərazidə, ən azı, 5 mədəniyyət nümunəsinin qorunduğunu diqqətə çatdırıb. O, Şamaxının Avaxıl kəndində yerləşən Pir Ömər türbəsi, Şahxəndan və “Yeddi günbəz” qəbiristanlığı, həmçinin dahi şairimiz Mirzə Ələkbər Sabirin ev-muzeyi və digər tarixi abidələrimiz haqqında tələbələrə geniş məlumat verib.
Məruzələrdən sonra tələbələr Şamaxı rayonunun Avaxıl kəndində yerləşən Pir Ömər türbəsini ziyarət ediblər. Burada tələbələrə türbə, Pir Ömər Avaxılın kim olduğu haqqında və Sufi məktəblərindən biri olan xəlvətilik barədə geniş məlumat verilib.
Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasına ekskursiya zamanı tələbələr astronomik muzey və teleskoplarla yaxından tanış olublar. Onlara Azərbaycan astronomiya elminin inkişafında əhəmiyyətli rol oynayan Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının 1959-cu ildə yaradıldığı və 1960-cı ildən fəaliyyətə başladığı haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, Azərbaycanın tanınmış alimləri Həsən Əliyevin və Yusif Məmmədəliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan rəsədxana dəniz səviyyəsindən 1 500 metr hündürlükdə yerləşir. Rəsədxananın fəaliyyəti çərçivəsində qalaktikaların, ulduzların, planetar dumanlıqların, günəşin, planetlərin və kometaların müşahidəsi aparılır.
Sonra tələbələr Şamaxı Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyini ziyarət ediblər. Qeyd edək ki, muzeyin 7 mindən artıq eksponatı mövcuddur. Tələbələr muzeyin ekspozisiyasında Şamaxının ən qədim dövrlərindən tutmuş, hazırkı dövrədək tarixi, arxeoloji tapıntı nümunələri, maddi-mədəniyyət abidələri, etnoqrafik, epiqrafik, numizmatik nümunələri ilə nümayiş tanış olublar.

АИТ организовал в Шемахе «Зимнюю школу» на тему «Религия, культура и общество»
Азербайджанский институт теологии (АИТ) организовал в Шемахинском районе «Зимнюю школу» на тему «Религия, культура и общество».
Основная цель организации «Зимней школы», которая продлится до 2 февраля, заключается в укреплении духа патриотизма студентов, обогащении их интеллектуального уровня и мировоззрения, содействии религиозному просвещению, осуществляемому в стране.
Во второй день проекта «Зимняя школа» для студентов были организованы семинары на тему «Азербайджанские исламские ученые» заведующего кафедрой Языков и социальных наук АИТ Илькина Алимурадова и семинар «Материально-культурное наследие Ширвана», представленный председателем Совета правления Общественного объединения в поддержку помощь изучениюя культурного наследия «МИРАС» Фариза Халилли.
Лекция Илькина Алимурадова на тему «Азербайджанские исламские ученые» содержала информацию о жизни и творчестве азербайджанских ученых, имевших исключительные заслуги в области теологии и смежных наук. Он представил подробную информацию о творчестве таких ученых мирового масштаба, как Сейид Яхья Бакуви, Фазиль Деарбеанди, Мирхамза Нигари, Бахманьяр, Хатиб Теабризи, Сираджеаддин Урмави, Акмаладдин Нахчыивани, Шиахабуаддин Сухраварди, Насираеддин Туси и Фазиль Иревани. И. Алимурадов подчеркнул, что азербайджанские ученые играли особую роль в представлениимистике, философии и, в целом, в общественном мнении и культуре Востока.
Фариз Халилли, выступивший на тему «Материально-культурное наследие Ширвана», заявил, что одним из основных направлений государственной политики в Азербайджане является защита материально-культурного наследия. Ф. Халилли представил подробную информацию о памятниках, расположенных на территории Шемахи, и отметил, что в указанном районе оберегаются как минимум 5 образцов культуры. Он подробно рассказал студентам о склепе Пир Омара в селе Авахыл Шемахи, Шаххандане и кладбище «Семи куполов», а также о доме-музее великого поэта Мирзы Алекпера Сабира и прочих исторических памятниках.
После лекций студенты посетили дом-музей Мирзы Алекпера Сабира. Отметим, что музей является культурным и научно-исследовательским учреждением, занимающимся глубоким изучением наследия выдающегося азербайджанского поэта М. А. Сабира, собирающим, оберегающим и организующим научное изучение соответствующих материалов. В музее студенты ознакомились с различными материалами, относящимися к жизни и творчеству выдающегося поэта.
Затем студенты посетили склеп Пир Омара в селе Авахыл Шемахинского района. Здесь студенты получили подробную информацию о склепе, личности Пир Омара Авахыла и халватизме, являющимся одной из суфийских школ уединения.
Во время экскурсии в Шемахинскую астрофизическую обсерваторию студенты близко ознакомились с астрономическим музеем и телескопами. Им сообщили, что Шемахинская астрофизическая обсерватория, сыгравшая важную роль в развитии азербайджанской астрономии, была основана в 1959 году, а начала функционировать в 1960 году начала функционировать. Было отмечено, что обсерватория, созданная по инициативе известных азербайджанских ученых Гасана Алиева и Юсифа Мамедалиева, расположена на высоте 1 500 метров над уровнем моря. В рамках деятельности обсерватории ведется наблюдение за галактиками, звездами, планетарными туманностями, солнцем, планетами и кометами.