Aİİ-nin Şamaxıda “Din, mədəniyyət və cəmiyyət” mövzusunda təşkil etdiyi “Qış məktəbi” başa çatıb
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) Şamaxı rayonunda təşkil etdiyi “Din, mədəniyyət və cəmiyyət” mövzusunda “Qış məktəbi” başa çatıb.
“Qış məktəbi” layihəsinin həyata keçirilməsində əsas məqsəd tələbələrdə vətənpərvərlik ruhunun gücləndirilməsi, onların intellektual səviyyəsinin, dünyagörüşünün zənginləşdirilməsi və layiqli vətəndaş olaraq yetişməsinə töhfə verməkdir.
“Qış məktəbi”nin sonuncu günündə tələbələr Qafqazın ən qədim məscidi olan Şamaxı Cümə Məscidini ziyarət ediblər. Cənubi Qafqazda ən qədim məscid kompleksi olan Şamaxı Cümə Məscidi 743-cü ildə inşa edilib.
Tələbələrə məscid haqqında məlumat verilərkən vurğulanıb ki, Heydər Əliyev Fondu tərəfindən dini məbədin bərpası təşəbbüsü irəli sürülmüş, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 24 dekabr 2009-cu il tarixli Sərəncamına əsasən, burada genişhəcmli və əsaslı təmir işlərinə başlanmışdır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin göstərişi ilə əsaslı bərpa edilən və yenidən qurulan Şamaxı Cümə Məscidinin 17 may 2013-cü il tarixdə açılışı olmuşdur. Məscidin ərazisində ikimərtəbəli inzibati və məişət binaları, məscidə gedən körpücük yenidən tikilib, həmçinin konfrans zalları, kitabxana, dəstəmaz, digər otaqlar isə təmir edilib.
Şamaxı Cümə Məscidində dini icma nümayəndələri ilə görüş zamanı məscidin imamı Mərəhmət Mustafayev Gənclər Günü ilə bağlı tələbələri təbrik edib. Məscid imamı tələbələrə ilahiyyat sahəsində biliklərini zənginləşdirməyi tövsiyə edib. Cəmiyyətimizi xurafatdan, mövhumatdan uzaq, saf, düzgün dini biliklərlə maarifləndirməyin önəminə toxunan imam M.Mustafayev tələbələri milli-mənəvi dəyərlərimizin ictimaiyyətə düzgün çatdırılması işində fəal olmağa çağırıb.
Aİİ-nin rektoru Ceyhun Məmmədov ölkəmizdə aparılan uğurlu dövlət-din siyasəti sayəsində xalqımızın əsrlərin sınağından çıxan milli adət-ənənələrinin yaşadılması üçün bütün lazımi şəraitin yaradıldığını qeyd edib. C.Məmmədov Ümummilli Liderin siyasi kursunun davamçısı Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın Azərbaycanın dünya ölkələri sırasında öz layiqli yerini tutması, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunmasında, xüsusilə tolerantlığın və multikultural ənənələrin inkişaf etdirilərək dünyaya çatdırılmasında xüsusi xidmətlərini vurğulayıb. İnstitut rəhbəri Aİİ-nin yaradılmasını dövlət-din münasibətlərinə göstərilən qayğının bariz nümunəsi adlandırıb.
Rektor daha sonra qeyd edib ki, tələbələrdə vətənpərvərlik hisslərinin zənginləşdirilməsi, onların dini-mənəvi dəyərlərimizin əyani şahidi olmaları üçün davamlı olaraq rayonlarımıza səfərlər planlaşdırılır.
Dini icma nümayəndələri Aİİ tələbələrinə Şamaxının tarixi, milli-mənəvi ənənələri haqqında ətraflı məlumat veriblər. 2019-cu ilin “Nəsimi İli” və Şamaxının Gənclər Paytaxtı elan olunması haqqında danışan din xadimləri qeyd ediblər ki, ölkə Prezidenti İlham Əliyevin sözə, sənətkara, yaradıcılığa, ədəbiyyata və ümumilikdə, Azərbaycan mədəniyyətinə verdiyi misilsiz dəyər təqdirəlayiqdir.
Aİİ tələbələri Şamaxıda onlara göstərilən yüksək diqqət və qayğıya görə təşəkkürlərini bildiriblər. Onlar Şamaxı rayonuna səfərlə tariximizin, qədim Azərbaycanımızın canlı şahidi olduqlarını, həmçinin keçmiş nəsillərin əmanət olaraq qoyub getdiyi zəngin tarixi, nadir memarlıq nümunələrini gələcək üçün qorumağa borclu olduqlarını vurğulayıblar.
Sonra “Qış məktəbi” layihəsi çərçivəsində tələbələr üçün sonuncu seminar təşkil olunub. Seminar Aİİ-nin rektoru Ceyhun Məmmədovun təqdimatında “Azərbaycan multikulturalizmi: reallıqlar və perspektivlər” mövzusunda keçirilib. İnstitut rəhbəri qeyd edib ki, ölkəmiz müxtəlif sivilizasiyaların qovuşduğu məkan olaraq, əsrlər boyu milli-mədəni rəngarənglik mühitinin formalaşdığı, ayrı-ayrı millətlərin, konfessiyaların nümayəndələrinin sülh, əmin-amanlıq, qarşılıqlı anlaşma və dialoq şəraitində yaşadığı diyar kimi tanınmışdır. Multikulturalizmin və tolerantlığın tarixən azərbaycanlıların həyat tərzi olduğunu vurğulayan rektor hazırda milli kimliyindən, dilindən, dinindən asılı olmayaraq, bu xüsusiyyətlərin Azərbaycan Dövlətinin hər bir vətəndaşının gündəlik həyat tərzinə çevrildiyini bildirib.
C.Məmmədov ulu öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan xalqının multikultural ənənələrinin qorunması sahəsində həyata keçirilən siyasi kursun hazırda onun layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyev tərəfindən qətiyyətlə davam etdirildiyini qeyd edib. O, Respublikamızda dini dözümlülüyün, müxtəlifliyin qorunmasında, tolerantlıq və multikuturalizm ənənələrinin möhkəmləndirilməsində, milli-mənəvi dəyərlərin təbliğində Heydər Əliyev Fondunun əvəzolunmaz xidmətlərini vurğulayıb.
Qış məktəbi çərçivəsində sonuncu səfər “Yeddi günbəz” türbələr kompleksinə olub.Tələbələr burada XVII – XVIII əsrlərdə Şamaxı xanı Mustafanın ailə üzvləri üçün salınan məzarlığın ziyarət ediblər. Burada xan nəslinə aid olan 7 qədim türbə mövcuddur. Səkkizguşəli formada tikilmiş türbələrdən, sadəcə, birinin üzərindəki yazılı daş kitabə salamat qalıb.
Tələbələrimiz böyük Azərbaycan şairi Mirzə Ələkbər Sabirin qəbrini ziyarət edib, əziz xatirəsini yad ediblər.
“Qış məktəbi” iştirakçıların mükafatlandırılma və sertifikatların təqdim olunması mərasimi ilə yekunlaşıb.

«Зимняя школа» на тему «Религия, культура и общество», организованная АИТ в Шемахе, завершилась
«Зимняя школа» на тему «Религия, культура и общество», организованная Азербайджанским институтом теологии (АИТ) в Шемахинском районе, завершилась.
Основной целью в осуществлении проекта «Зимняя школа» является укрепление духа патриотизма студентов, обогащение интеллектуального уровня и мировоззрения, а также содействие их взрослению становлению достойными гражданами.
В последний день «Зимней школы» студенты посетили самую древнюю на Кавказе мечеть Джума в Шемахе. Мечеть Джума в Шемахе, являющаяся древнейшим комплексом мечетей на Южном Кавказе, была построена в 743 году.
Информируя студентов о мечети, было подчеркнуто, что Фонд Гейдара Алиева выдвинул инициативу восстановления храма, и согласно Указуа Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 24 декабря 2009 года, здесь начались масштабные и капитальные ремонтные работы. 17 мая 2013 года состоялось открытие Мечети Джума в Шемахе, восстановленной и реконструированной по поручению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. На территории мечети были реконструированы двухэтажные административные и бытовые здания, мостик, ведущий к мечети, отремонтированы конференц-залы, библиотекаи, помещения для омовения и остальные помещения.
Во время встречи с представителями религиозных общин в мечети Джума Шемахи имам мечети Марахмат Мустафаев поздравил студентов с Днем молодежи. Имам мечети посоветовала студентам обогащать свои знания в области теологии. Имам М. Мустафаев, коснувшийсязатронув важностьи просвещения общества чистыми, правильными религиозными знаниями без суеверий и предрассудков, призвал студентов к активности в правильной передаче национально-духовных ценностей обществу.
Ректор АИТ Джейхун Мамедов отметил, что благодаря успешной государственно-религиозной политике, проводимой в нашей стране, созданы все необходимые условия для увековечивания национальных традиций народа, испытанных веками. Дж. Мамедов подчеркнул особую роль продолжателя политического курса общенационального лидера, президента Ильхама Алиева и первого вице-президента Мехрибан Алиевой в обеспечении завоевании достойного места Азербайджана среди стран мира, защите национально-моральных ценностей, особенно в развитии и доведении до мира традиций толерантности и мультикультурализма. Руководитель института назвал создание АИТ явным примером заботы о государственно-религиозных отношениях.
Затем ректор подчеркнул, что для обогащения патриотических чувств студентов планируются регулярные поездки в регионы, где они смогут стать свидетелями религиозно-моральных ценностей.
Представители религиозных общин предоставили студентам АИТ подробную информацию об исторических и национально-духовных традициях Шемахи. Религиозные деятели, говоря о том, чтоУпомянув объявление 2019-ый год был объявлена «Годом Насими», а Шемахаи - столицей молодежи, религиозные деятели отметили, что несравненное значение, которое Президент страны Ильхам Алиев придает поэзии, творческим личностям, творчеству, литературе и, в целом, азербайджанской культуре, заслуживает высокой оценки.
Студенты АИТ поблагодарили за высокое внимание и заботу, оказанные им в Шемахе. Они подчеркнули, что благодаря посещению Шемахинского района, они стали живыми свидетелями истории древнего Азербайджана и обязаны сохранить для будущего богатую историю и редкие образцы архитектуры, которые оставили прошлые поколения.
Затем для студентов был организован последний семинар в рамках проекта «Зимняя школа». Семинар на тему «Азербайджанский мультикультурализм: реалии и перспективы» был представлен ректором АИТ Джейхуном Мамедовым. Руководитель института отметил, что наша страна, как место слияния различных цивилизаций, веками была известна как край, где сформировалось национально-культурное разнообразие, где представители разных наций и конфессий живут в мире, спокойствии, взаимопонимании и диалоге. Подчеркнув, что мультикультурализм и толерантность исторически являются образом жизни азербайджанцев, ректор упомянул, что эти качества превращаются в повседневный образ жизни каждого гражданина Азербайджанского Государства, независимо от национальной принадлежности, языка и религии.
Дж. Мамедов отметил, что политический курс под руководством великого лидера Гейдара Алиева в сфере сохранения мультикультуральных традиций азербайджанского народа сегодня решительно продолжает его достойный преемник Президент Ильхам Алиев. Ректор подчеркнул неоценимые заслуги Фонда Гейдара Алиева в сохранении религиозной терпимости и разнообразия, укреплении традиций толерантности и мультикультурализма и пропаганде национально-духовных ценностей в республике.
Последний визитее посещение в рамках «Зимней школы» прошёлло в комплексе склепов "Семь куполов". Студенты посетили кладбище для членов семьи хана Шемахи Мустафы XVII-XVIII веков. Здесь существует 7 древних склепов, принадлежащих роду хана. Из склепов, построенных в восьмиугольной форме, только на одном сохранилось каменное надгробие.
Студенты посетили могилу великого азербайджанского поэта Мирзы Алекпера Сабира и почтили его дорогую память.