Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) Dinşünaslıq kafedrasının müdiri ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elnurə Əzizova Türk Dil Qurumu Başqanlığının təşkilatçılığı ilə Ankarada keçirilən Beynəlxalq Qutadqu Bilik Qurultayında iştirak edib.
UNESKO-nun 2019-cu ili Yusif Balasaqunlunun “Qutadqu Bilik” əsərinin yazılışının 950-ci ildönümü elan etməsi ilə bağlı keçirilən Beynəlxalq Qutadqu Bilik Qurultayında dil, ədəbiyyat, tarix, mədəniyyət və digər mövzularda, Türkiyə də daxil olmaqla, 15 ölkədən 133 məruzə dinlənilib.
Qurultayda “Qutadqu Bilik və Siyasətnamədə iş əxlaqı və peşələr” adlı məruzə ilə çıxış edən dosent E.Əzizova Qaraxanlılar Dövlətinin hacibi Yusif Balasaqunlunun və Səlcuqlular Dövlətinin vəziri Nizamülmülkün yazdığı siyasətnamələrin xüsusiyyətlərindən bəhs edib. E.Əzizova hər iki əsər çərçivəsində ilk türk-İslam cəmiyyətlərində iş əxlaqının əsas prinsipləri, cəmiyyətdə peşələrə münasibət, sosial həyatda sənətkarların mövqeyi, fərdi-ictimai rifah və dünya-axirət tarazlığı nöqteyi-nəzərindən işləməyin əhəmiyyətinə dair yanaşmaları təqdim edib.
Məlumat üçün bildirək ki, E.Əzizova respublikada və xaricdə 20-dən çox elmi konfransda məruzələrlə çıxış edib. 2011 və 2018-ci illərdə İstanbulda İSAM nəşriyyatında “Hz. Peyğəmbər döneminde çalışma hayatı ve meslekler” adlı əsəri nəşr olunub. 2009-cu ildə doktorantura üzrə elmi işi İstanbulda ən yaxşı “Hədis və siyər doktorantura dissertasiyası” mükafatına layiq görülüb. Respublika və xaricdə nəşr olunmuş 6 kitabın həmmüəllifi, 30-dan çox məqalənin müəllifidir.

Заведующая кафедрой «Религиоведение» АИТ приняла участие на международном съезде
Заведующая кафедрой «Религиоведение» Азербайджанского института теологии, доктор философии по теологии, доцент Эльнура Азизова приняла участие на Международном съезде «Кутадгу Билиг» (Благодатное знание), организованном в Анкаре Турецким лингвистическим обществом.
На Международном съезде «Кутадгу Билиг», организованном по случаю объявления ЮНЕСКО 2019 года 950-летием со дня написания Юсифом Баласагуни произведения «Кутадгу Билиг», было выслушано 133 доклада из 15-ти стран, включая Турцию, по языку, истории, культуре и другим темам.
Доцент Э.Азизова, выступившая на съезде с докладом на тему «Деловая этика и профессии в Кутадгу Билиг и Сиясатнаме», рассказала об особенностях Сиясатнаме, написанных хаджибом Караханидского государства Юсифом Баласагуни и везиром Сельджукского государства Низам-аль-мульком. Э.Азизова представила подходы к основным принципам деловой этики в тюрко-исламских обществах в рамках обоих произведений, отношению к профессиям в обществе, позиции мастеров в социальной жизни, важности работы с точки зрения индивидуально-общественного благосостояния и баланса земного и загробного миров.
Для информации сообщим, что Э.Азизова выступила с докладами на более 20-ти научных конференциях в республике и за рубежом. В 2011 и 2018-м годах в редакции ISAM Стамбула было опубликовано ее произведение «Деловая жизнь и профессии в период Пророка Хз.Мухаммеда». В 2009 году ее научная работа по докторантуре была удостоена награды «Самая лучшая докторская диссертация хадис и сияр» в Стамбуле. Она является соавтором 6 книг, более 30-ти статей, опубликованных в республике и за границей.