Aİİ-də yeni dərsliklərin hazırlanması ilə bağlı iclas keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) yeni dərsliklərin hazırlanması ilə bağlı iclas keçirilib. İnstitut rəhbərliyi, müəllim və əməkdaşlarının iştirak etdikləri tədbirdə ali təhsil müəssisəsinin ümumi fəaliyyəti və qarşıda duran vəzifələr müzakirə olunub.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov iclasda çıxış edərək bildirib ki, müasir dövrdə cəmiyyətimizin davamlı inkişafında təhsilin və elmin rolu böyükdür. Ulu Öndər Heydər Əliyevin siyasi kursunu uğurla davam etdirən Prezident cənab İlham Əliyev son illər ölkəmizdə elmin inkişafı, elmi-texniki potensialın modernləşdirilməsi, təhsil sahəsində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, onlara daim qayğı göstərilməsi sahəsində bir sıra mühüm qərarlar qəbul etmişdir. C.Məmmədov vurğulayıb ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılması da din təhsili sahəsinə göstərilən diqqət və qayğının bariz nümunəsidir.
Rektor qarşıda duran vəzifələr haqqında danışarkən, Aİİ-nin müəllimləri tərəfindən hazırlanan dərsliklərin nəşrinin önəmindən bəhs edib. O, qeyd edib ki, tədris olunan fənlər üzrə dərsliklərin bir neçəsi artıq hazırdır və pilot layihə olaraq tələbələrə təqdim olunub. Bu vəsaitlərin müvafiq sahə mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmasına xüsusi diqqət edildiyini bildirən rektor vurğulayıb ki, kitablarda Azərbaycan həqiqətləri, tolerant və multikultural mühit nəzərə alınmalı, dil normalarına riayət edilməli, ifadələr düzgün seçilməlidir.
Aİİ-nin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru Mübariz Camalov dərs vəsaitlərinin yazılması zamanı diqqət ediləcək məsələlərə toxunub. Qeyd edib ki, tədrisin sistemli və şəffaf olması üçün dərsliklərin nəşr edilməsi vacibdir. Vurğulayıb ki, dərslik proqrama uyğun yazılmalı, mövzuları tam əhatə etməlidir. Eyni zamanda, sadə və elmi üslubda qələmə alınmalı, məzhəblərüstü yanaşmaya xüsusi diqqət yetirilməli, dərslik akademik tədqiqatdan fərqlənməlidir.
Aİİ-nin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Aqil Şirinov tələbələrin şəxsi və elmi inkişafına yönələn işlərin görülməsi ilə bağlı məsələlərə toxunub. Bildirib ki, hər bir müəllim və əməkdaş çalışmalıdı ki, tələbələrimizə dərslərində, gələcək karyeralarının qurulmasında, dünyagörüşünün zənginləşdirilməsində köməklik göstərsin, ümumi inkişafına töhfə versin.

В АИТ состоялось совещание в связи с разработкой новых учебников
В Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) состоялось совещание в связи с разработкой новых учебников. В мероприятии, в котором приняли участие руководство, преподаватели и сотрудники Института, обсуждалась общая деятельность и предстоящие задачи высшего учебного заведения.
Выступив на встрече, ректор АИТ Джейхун Мамедов сказал, что в современную эпоху образование и наука играют большую роль в устойчивом развитии нашего общества. Президент Ильхам Алиев, успешно продолжающий политический курс великого лидера Гейдара Алиева, в последние годы принял ряд важных решений в области развития науки, модернизации научно-технического потенциала, подготовки высококвалифицированных специалистов в области образования и оказания им постоянной заботы. Дж. Мамедов подчеркнул, что создание Азербайджанского Института Теологии является примером внимания и заботы, уделяемой религиозному образованию.
Ректор рассказал о предстоящих задачах и важности издания учебников, подготовленных преподавателями АИТ. Он отметил, что некоторые учебники по предметам, которые они преподают, уже готовы и представлены студентам в качестве пилотного проекта. Ректор отметил, что подготовке этих ресурсов было уделено особое внимание специалистами в данной области и подчеркнул, что в книгах должны учитываться реалии Азербайджана, толерантная и мультикультуральная среда, должны соблюдаться языковые нормы и выражения должны быть правильно выбраны.
Проректор по организации образования и технологии обучения Мубариз Джамалов затронул вопросы, которые необходимо учитывать при написании учебника. Он отметил, что публикация учебников важна для того, чтобы обучение было систематическим и прозрачным и подчеркнул, что учебник должен быть написан в соответствии с программой и должен охватывать темы в полном объеме. В то же время он должен быть написан в простом и научном стиле, с особым акцентом на надмазхабный подход, и должен отличаться от академических исследований.
Проректор АИТ по науке и инновациям Агиль Ширинов затронул вопросы, связанные с осуществлением работ, направленных на личное и научное развитие студентов. Он сказал, что каждый преподаватель и сотрудник должен стараться помочь нашим студентам в их уроках, строить их будущую карьеру, обогащать их кругозор и способствовать их общему развитию.