Aİİ-də yeni dərsliklərin hazırlanması ilə bağlı iclas keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) yeni dərsliklərin hazırlanması ilə bağlı iclas keçirilib. İnstitut rəhbərliyi, müəllim və əməkdaşlarının iştirak etdikləri tədbirdə ali təhsil müəssisəsinin ümumi fəaliyyəti və qarşıda duran vəzifələr müzakirə olunub.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov iclasda çıxış edərək bildirib ki, müasir dövrdə cəmiyyətimizin davamlı inkişafında təhsilin və elmin rolu böyükdür. Ulu Öndər Heydər Əliyevin siyasi kursunu uğurla davam etdirən Prezident cənab İlham Əliyev son illər ölkəmizdə elmin inkişafı, elmi-texniki potensialın modernləşdirilməsi, təhsil sahəsində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, onlara daim qayğı göstərilməsi sahəsində bir sıra mühüm qərarlar qəbul etmişdir. C.Məmmədov vurğulayıb ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılması da din təhsili sahəsinə göstərilən diqqət və qayğının bariz nümunəsidir.
Rektor qarşıda duran vəzifələr haqqında danışarkən, Aİİ-nin müəllimləri tərəfindən hazırlanan dərsliklərin nəşrinin önəmindən bəhs edib. O, qeyd edib ki, tədris olunan fənlər üzrə dərsliklərin bir neçəsi artıq hazırdır və pilot layihə olaraq tələbələrə təqdim olunub. Bu vəsaitlərin müvafiq sahə mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmasına xüsusi diqqət edildiyini bildirən rektor vurğulayıb ki, kitablarda Azərbaycan həqiqətləri, tolerant və multikultural mühit nəzərə alınmalı, dil normalarına riayət edilməli, ifadələr düzgün seçilməlidir.
Aİİ-nin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru Mübariz Camalov dərs vəsaitlərinin yazılması zamanı diqqət ediləcək məsələlərə toxunub. Qeyd edib ki, tədrisin sistemli və şəffaf olması üçün dərsliklərin nəşr edilməsi vacibdir. Vurğulayıb ki, dərslik proqrama uyğun yazılmalı, mövzuları tam əhatə etməlidir. Eyni zamanda, sadə və elmi üslubda qələmə alınmalı, məzhəblərüstü yanaşmaya xüsusi diqqət yetirilməli, dərslik akademik tədqiqatdan fərqlənməlidir.
Aİİ-nin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Aqil Şirinov tələbələrin şəxsi və elmi inkişafına yönələn işlərin görülməsi ilə bağlı məsələlərə toxunub. Bildirib ki, hər bir müəllim və əməkdaş çalışmalıdı ki, tələbələrimizə dərslərində, gələcək karyeralarının qurulmasında, dünyagörüşünün zənginləşdirilməsində köməklik göstərsin, ümumi inkişafına töhfə versin.

AIT has held a meeting on the development of new textbooks
Azerbaijan Institute of Theology (AIT) has held a meeting on the development of new textbooks. The event was attended by the Institute administration as well as instructors and discussed the overall activity and responsibilities of the Institute.
Speaking at the meeting, AIT rector Jeyhun Mammadov said that education and science play an important part in the sustainable development of our society these days. President Ilham Aliyev has made a number of important decisions in recent years in the field of scientific development, modernization of scientific and technical potential, preparation of highly qualified specialists successfully continuing the political course of great leader Heydar Aliyev. J.Mammadov stressed that the establishment of Azerbaijan Institute of Theology is an obvious example of the attention and care given to religious education.
The Rector spoke about the tasks ahead of the Institute and mentioned the importance of the publications prepared by the teachers. He noted that some of the textbooks have already been prepared and presented to students as a pilot project. Noting that the preparation of books by the relevant specialists are brought to the attention, the Rector emphasized that these books should consider the realities of Azerbaijan, tolerant and multicultural environment as well as the correct choice of language rules and expressions.
Mubariz Jamalov, the Vice-Rector for Academic Affairs and Training Technologies, touched upon the issues to be considered during the preparation of textbooks. He noted that the publication of textbooks is important for systematic and transparent teaching. He emphasized that textbooks should be written in accordance with the curriculum and should cover the subject topics fully. Furthermore, it was noted that textbooks should be written in a simple and academic language, with particular emphasis on the sectarian approach, and should differ from academic research.
Agil Shirinov, AIT Vice-Rector for Science and Innovation, discussed the issues related to the development of personal and research skills of students. He said that each teacher and fellow member should work together to help our students in their classes, build their future careers and enrich their world outlook.