Aİİ-də “Qurani-Kərim"in digər dillərə tərcüməsi” mövzusunda seminar təşkil olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) Ukrayna “Ostrojskaya Akademiya” Milli Universitetinin İslam Araşdırmaları Mərkəzinin direktoru, “Qurani-Kərim”in Ukrayna dilinə tərcüməçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Mixail Yakuboviçin təqdimatında “Qurani-Kərim"in digər dillərə tərcüməsi” mövzusunda seminar təşkil olunub.
Aİİ rəhbərliyi, müəllim və tələbə heyətinin iştirak etdiyi seminarı İnstitutun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Aqil Şirinov idarə edib. A.Şirinov tələbələrin dünyagörüşünün, intellektual səviyyəsinin, mənəvi dünyasının zənginləşdirilməsi, elmi axtarışlara sövq edilməsi istiqamətində müxtəlif mövzularda təşkil olunan seminarlar, “dəyirmi masa”lar, təlimlər haqqında məlumat verib. Mövzunun aktuallığına toxunan A.Şirinov qeyd edib ki, tələbələrin ixtisaslarına uyğun peşə vərdişlərinə yiyələnmələri üçün belə tədbirlərin keçirilməsi əhəmiyyətlidir.
Ukrayna “Ostrojskaya Akademiya” Milli Universitetinin İslam Araşdırmaları Mərkəzinin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, “Qurani-Kərim”i ilk dəfə Ukrayna dilinə tam tərcümə etmiş Mixail Yakuboviç “Qurani-Kərimin digər dillərə tərcüməsi” mövzusunda geniş məruzə edib.
M.Yakuboviç qeyd edib ki, “Qurani-Kərim” ərəb dilində nazil olduğu üçün digər millətlər İslam dinini qəbul etdikdən sonra, Müqəddəs Kitabı və başqa dini ədəbiyyatı öz ana dillərində oxumağa ehtiyac hiss ediblər.
M.Yakuboviç kitabın əsl mənasını qoruyaraq, “Qurani-Kərim”i Ukrayna oxucusunun başa düşəcəyi dildə tərcümə etməyə çalışdığını bildirib.

AIT holds a seminar on the Translation of the Quran into Different Languages
Azerbaijan Institute of Theology organized a seminar on the Translation of the Quran into Different Languages by Mikhail Yakubovich, Director of the Center for Islamic Studies at the Ostroh Academy, Ukraine.
The seminar, was conducted by Agil Shirinov, Vice-Rector for Science and Innovation at Azerbaijan Institute of Theology. Mr. Shirinov informed the participants about the seminars and roundtables on various subjects aimed at enriching students’ prospects, intellectual level and spiritual world. Emphasizing the relevance of the topic, Mr. Shirinov mentioned the importance of such events for the development of students’ professional skills in their specialities.
Mikhail Yakubovich, Ph.D in History, Director of the Center for Islamic Studies at the Ostroh Academy, Ukraine, translator of the Quran into the Ukrainian language for the first time, made a presentation on the Translation of the Quran into Different Languages.
Mr. Yakubovich noted that since the origin of the Quran is in Arabic, those who accepted Islam recently felt the need to read the book in their native languages. M.Yakubovic said he translated the Quran into Ukrainian in a language understandable by an Ukrainian reader without changing the true meaning of the text.