Aİİ-də “Qurani-Kərim"in digər dillərə tərcüməsi” mövzusunda seminar təşkil olunub
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) Ukrayna “Ostrojskaya Akademiya” Milli Universitetinin İslam Araşdırmaları Mərkəzinin direktoru, “Qurani-Kərim”in Ukrayna dilinə tərcüməçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Mixail Yakuboviçin təqdimatında “Qurani-Kərim"in digər dillərə tərcüməsi” mövzusunda seminar təşkil olunub.
Aİİ rəhbərliyi, müəllim və tələbə heyətinin iştirak etdiyi seminarı İnstitutun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Aqil Şirinov idarə edib. A.Şirinov tələbələrin dünyagörüşünün, intellektual səviyyəsinin, mənəvi dünyasının zənginləşdirilməsi, elmi axtarışlara sövq edilməsi istiqamətində müxtəlif mövzularda təşkil olunan seminarlar, “dəyirmi masa”lar, təlimlər haqqında məlumat verib. Mövzunun aktuallığına toxunan A.Şirinov qeyd edib ki, tələbələrin ixtisaslarına uyğun peşə vərdişlərinə yiyələnmələri üçün belə tədbirlərin keçirilməsi əhəmiyyətlidir.
Ukrayna “Ostrojskaya Akademiya” Milli Universitetinin İslam Araşdırmaları Mərkəzinin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, “Qurani-Kərim”i ilk dəfə Ukrayna dilinə tam tərcümə etmiş Mixail Yakuboviç “Qurani-Kərimin digər dillərə tərcüməsi” mövzusunda geniş məruzə edib.
M.Yakuboviç qeyd edib ki, “Qurani-Kərim” ərəb dilində nazil olduğu üçün digər millətlər İslam dinini qəbul etdikdən sonra, Müqəddəs Kitabı və başqa dini ədəbiyyatı öz ana dillərində oxumağa ehtiyac hiss ediblər.
M.Yakuboviç kitabın əsl mənasını qoruyaraq, “Qurani-Kərim”i Ukrayna oxucusunun başa düşəcəyi dildə tərcümə etməyə çalışdığını bildirib.

В АИТ был организован семинар на тему «Перевод Корана на другие языки»
В Азербайджанском Институте Теологии (АИТ) при презентации директора Центра Исламоведческих Исследований Национального Университета «Острожская Академия» Украины, переводчика Корана на Украинский язык, доктора философии по истории Михаила Якубовича был организован семинар на тему «Перевод Корана на другие языки».
Семинаром, в котором приняли участие руководство, преподавательский и студенческий состав, руководил проректор Института по Науке и инновациям Агиль Ширинов.
А.Ширинов предоставил информацию о семинарах, «круглых столах» и тренингах, организуемых на различные темы в направлении расширения мировоззрения студентов, повышения их интеллектуального уровня, обогащения духовного мира и поощрения к научным поискам. Коснувшись актуальности темы, А. Ширинов отметил, что проведение подобных мероприятий значимо для приобретения студентами профессиональных навыков по специальности.
Директор Центра Исламоведческих Исследований Национального Университета «Острожская Академия» Украины, переводчик Корана на Украинский язык, доктор философии по истории Михаил Якубович выступил с подробным докладом на тему «Перевод Корана на другие языки».
М. Якубович отметил, что поскольку «Коран» был ниспослан на арабском языке, другие народы после принятия Ислама испытали потребность в чтении Священной Книги и другой религиозной литературы на своем языке.
М. Якубович отметил, что постарался перевести «Коран», сохранив его истинный смысл, но так чтобы Украинский читатель смог его понять.