Aİİ-də “Müasir dünyamızda mənəviyyat problemi və kamilliyə gedən yol” mövzusunda seminar keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) 6 may 2019-cu il tarixdə “Avrasiya Beynəlxalq Araşdırmalar İnstitutu” İctimai Birliyinin (ABAİ İB) sədri, millət vəkili Qənirə Paşayeva və təsəvvüf araşdırmaçısı, yazar Camalnur Sarqutun təqdimatında “Müasir dünyamızda mənəviyyat problemi və kamilliyə gedən yol” mövzusunda seminar təşkil olunub.
Aİİ rektoru Ceyhun Məmmədov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, ölkəmizdə tarixən mövcud olan milli-mənəvi mühitin qorunub saxlanıldığını, həmçinin dini təhsil sahəsində peşəkar kadrların hazırlanması məqsədilə Prezident cənab İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradıldığını qeyd edib. Rektor əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş dövlət-din münasibətlərinin inkişaf etdirilməsi istiqamətində aparılan işlərin, ölkəmizin inkişafında və milli-mənəvi dəyərlərin zənginləşdirilməsində həyata keçirilən tədbirlərin hazırda cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini vurğulayıb.
Rektor C.Məmmədov ali təhsil müəssisəsinin qarşısında duran əsas vəzifənin dərin dini və dünyəvi biliklərə, zəngin dünyagörüşünə və yüksək intellektə malik kadrların hazırlanmasına yönəldiyini bildirib. Güclü təhsillə yanaşı, elmi və mədəni inkişaf istiqamətində təşkil olunan konfrans, seminar, layihə və proqramlar barədə məlumat verib. Mövzunun əhəmiyyətini qeyd edən İnstitut rəhbəri milli-mənəvi dəyərlərin gənclərin yüksək kamillik tərbiyəsindəki və müstəqil dövlətçilik ənənələrinin inkişafındakı rolundan bəhs edib.
“Avrasiya Beynəlxalq Araşdırmalar İnstitutu” İctimai Birliyinin sədri, millət vəkili Qənirə Paşayeva seminarda çıxış edərək bildirib ki, “Müasir dünyamızda mənəviyyat problemi və kamilliyə gedən yol” mövzusu öz aktuallığı ilə seçilir. Millət vəkili qeyd edib ki, hazırda cəmiyyətimizdə milli-mənəvi dəyərləRın təbliği ilbəil daha geniş vüsət almaqdadır. Bildirib ki, Azərbaycanın milli-mənəvi dəyərləri, mədəni irsi xalqımızın qürur mənbəyi kimi dünya sivilasiyasında sevilib-seçilir. Bu sahəyə dövlət tərəfindən xüsusi qayğı və diqqət var, bu isə qeyri-maddi-mədəni irsimizin gələcəyinə nikbin baxmağa ümid verir.
Millət vəkili daha sonra qeyd edib ki, mədəniyyətlər və dinlərarası dialoqu dəstəkləyən, beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi edən Azərbaycan üçün təsəvvüf və ümumən ilahiyyat mövzusu daim aktualdır. Vurğulayıb ki, “Azərbaycanda üçüncü dəfə səfərdə olan Camalnur Sarqut xanımın məqsədi dinimizin gözəlliyini gənclərə, insanlara çatdırmaqdır. Biz gəncliyimizə səslənirik ki, əsl İslamı öyrənsinlər. Bu gün çox ağrılıdır ki, din pərdəsi adı altında gənclərimizi radikalizmə sürükləyirlər”.
Seminarda “Ayətəl-kürsü”, “Yaradılış sirri”, “İnsani-kamilin həqiqəti”, “Eşqdən dinlə”, “Canın canıdır”, “Hz. Adəm”, “Şəms”, “Ey insan”, “Peyğəmbərə sevdirilən qadın”, “Kəbənin həqiqəti” və digər kitabların, bir sıra əsərlərin müəllifi, təsəvvüf araşdırmaçısı, yazar Camalnur Sarqut Azərbaycanda olmaqdan məmnunluğunu ifadə edib. Bildirib ki, burada yaradıcılığına verilən qiymət onun üçün daha təsirli və yaddaqalandır.
“Müasir dünyamızda mənəviyyat problemi və kamilliyə gedən yol” mövzusunda çıxış edən C.Sarqut iman gətirən, yaxud iman gətirməyən hər bir insanın ruhunda mükəmməl insan axtarışı olduğunu qeyd edib. “İnsan öz həyatının memarı olmalıdır”, – deyən yazar təsəvvüf fəlsəfəsinə dair fikirlərini bölüşüb. Gənclərin sağlam ruhda, milli-mənəvi dəyərlərə bağlı yetişdirilməsinin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib. Türk dünyasının birliyinin, birgə fəaliyyət göstərməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Sonda seminar iştirakçılarının sualları cavablandırılıb. Qonaqların müəllifləri olduqları kitabların imzalama mərasimi keçirilib.

AIT hosted a seminar on Moral Problems in Modern World and Way to Perfection
On May 6, 2019, AIT hosted a seminar on Moral Problems in Modern World and Way to Perfection with the participation of MP Ganira Pashayeva, Chairman of the public union Eurasia International Research Institute and Cemalnur Sargut, researcher of Islamic Tasawwuf.
Welcoming the event participants, AIT rector Jeyhun Mammadov noted that national and spiritual environment is protected in the country and Azerbaijan Institute of Theology was established by President Ilham Aliyev’s Decree dated February 9, 2018 for the education of professional religious specialists. The Rector further stressed that President Ilham Aliyev successfully continues state-religion policy formed by national leader Heydar Aliyev.
Jeyhun Mammadov noted that the primary task of the Institute is to educate high-level specialists with profound religious and secular knowledge. He outlined conferences, seminars and programs organized by the Institute apart from strong education. Emphasizing the relevance of the topic, the Rector mentioned the role of national and spiritual values in the development of youth and independent statehood tradition.
MP Ganira Pashayeva, Chairman of the public union Eurasia International Research Institute delivered a speech emphasizing the relevance of the topic Moral Problems in Modern World and Way to Perfection. She noted that promotion of national and spiritual values in the society widens its scope. Being the source of pride for the nation, national and spiritual values and cultural heritage of Azerbaijan have particular place in the world civilization. The state shows special care for this field and this gives us hopes for the positive future of non‐material culture of the country.
The MP noted that tasawwuf and the theme of theology are relevant in Azerbaijan where intercultural and interreligious dialogues are supported and international events are hosted. “Cemalnur Sargut visits Azerbaijan for the third time and her aim is to convey the beauty of the religion to younger generation. It is painful to see young people are drawn to radicalism under the cover-up of religion,” the MP said.
Cemalnur Sargut, researcher of Islamic Tasawwuf, author of the books Ayatul Kursi, Secret of Creation, The Truth of Insani Kamil, About Divine Love, Shams, The Woman Loved by the Prophet, The Truth of Kaba and other books, expressed her gratitude for her being in Azerbaijan. She said she considers the value given to her creative activity in the country more effective and memorable.
Delivering a speech on Moral Problems in Modern World and Way to Perfection, Cemalnur Sargut noted that regardless of their belief, all humans search for perfect man in their soul. “Humans should be architects of their own life,” said the author sharing her ideas on tasawwuf philosophy. She mentioned the importance of the development of youth loyal to their national and spiritual values. She also emphasized the importance of joint activity of Turkic nations.