Aİİ-də “İslamda qurban ibadəti” mövzusunda seminar keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Əhməd Niyazovun təqdimatında “İslamda qurban ibadəti” mövzusunda seminar təşkil olunub.
Aİİ Dillər və ictimai fənlər kafedrasının müdiri, dosent İlkin Əlimuradov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, İnstitutda maarifləndirmə mahiyyəti daşıyan seminarların təşkil olunmasının, artıq ənənə halını aldığını qeyd edib. İ.Əlimuradov seminarın mövzusunun Qurban Bayramı ilə bağlı olduğunu bildirib.
“İslamda qurban ibadəti” mövzusunda çıxış edən fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Ə.Niyazov bayram haqqında ətraflı məlumat verib. Qurban Bayramının tarixi əhəmiyyətindən bəhs edən Ə.Niyazov bildirib ki, İslamdan əvvəl də qurbankəsmə mərasimi bütün ilahi dinlərdə mövcud olub.
Ə.Niyazov daha sonra qeyd edib ki, İslam dünyasının müqəddəs mərasimlərindən sayılan Qurban Bayramı bütün müsəlman ölkələrində xüsusi təntənə ilə keçirilir. Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdən sonra, Milli Məclisin qəbul etdiyi 1992-ci il 27 oktyabr tarixli “Azərbaycan Respublikasının bayramları haqqında” Qanuna əsasən, Qurban Bayramı ölkəmizdə də dövlət səviyyəsində qeyd olunur. Bu bayramın məqsədi xeyirxahlıq, paklıq, Allaha inam və sevgidir. Allah yolunda kəsilmiş qurbanlıq heyvanın ətini aztəminatlı ailələrlə bölüşmək, onları sevindirmək, insanları həmrəyliyə, dostluğa, qardaşlığa, halallığa, paklığa səsləmək bayramın mahiyyətini təşkil edir.
Ə.Niyazov Qurban Bayramının müsəlmanları gözəl niyyətlər və xeyirxah əməllər naminə birliyə çağırdığını vurğulayıb. İctimai sosial ədalətin yerinə yetirilməsi baxımından, Qurban Bayramını insanlar üçün bir fürsət kimi dəyərləndirib.

В АИТ был проведен семинар на тему «Жертвоприношение в Исламе»
В Азербайджанском Институте Теологии (AИТ) был проведен семинар на тему «Жертвоприношение в Исламе» в представлении доктора философии по философии Ахмеда Ниязова.
Заведующий кафедрой Исламоведения АИТ, доктор философии по философии Ахмед Ниязов поприветствовал участников мероприятия и отметил, что организация в Институте семинаров просветительского характера уже стала традицией. А. Ниязов сказал, что тема семинара связана с праздником Курбан Байрам (праздник жертвоприношения).
Доктор философии по философии А. Ниязов, выступивший на тему «Жертвоприношение в Исламе», дал подробную информацию о празднике. Говоря об историческом значении праздника Курбан Байрам, А. Ниязов сказал, что еще до Ислама во всех божественных религиях существовали церемонии жертвоприношения.
Затем А. Ниязов отметил, что праздник Курбан Байрам, который считается одной из самых священных церемоний исламского мира, торжественно отмечается во всех мусульманских странах. В соответствии с Законом «О праздниках Азербайджанской Республики» от 27 октября 1992 года, принятым Милли Меджлисом, после обретения независимости Азербайджана, и в нашей стране праздник Курбан Байрам отмечается на государственном уровне. Целью этого праздника является доброта, чистота, вера и любовь к Аллаху. Сущность праздника состоит в том, что нужно делить мясо животного, зарезанного ради Аллаха, с малоимущими семьями, радовать их и призывать людей к солидарности, дружбе, братству, честности и чистоте.
А. Ниязов отметил, что праздник Курбан Байрам призывает мусульман объединиться для благих намерений и добрых дел. Он оценил праздник Курбан Байрам как отличную возможность для людей с точки зрения осуществления социальной справедливости.