Aİİ-də “İslamda qurban ibadəti” mövzusunda seminar keçirilib
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda (Aİİ) fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Əhməd Niyazovun təqdimatında “İslamda qurban ibadəti” mövzusunda seminar təşkil olunub.
Aİİ Dillər və ictimai fənlər kafedrasının müdiri, dosent İlkin Əlimuradov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, İnstitutda maarifləndirmə mahiyyəti daşıyan seminarların təşkil olunmasının, artıq ənənə halını aldığını qeyd edib. İ.Əlimuradov seminarın mövzusunun Qurban Bayramı ilə bağlı olduğunu bildirib.
“İslamda qurban ibadəti” mövzusunda çıxış edən fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Ə.Niyazov bayram haqqında ətraflı məlumat verib. Qurban Bayramının tarixi əhəmiyyətindən bəhs edən Ə.Niyazov bildirib ki, İslamdan əvvəl də qurbankəsmə mərasimi bütün ilahi dinlərdə mövcud olub.
Ə.Niyazov daha sonra qeyd edib ki, İslam dünyasının müqəddəs mərasimlərindən sayılan Qurban Bayramı bütün müsəlman ölkələrində xüsusi təntənə ilə keçirilir. Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdən sonra, Milli Məclisin qəbul etdiyi 1992-ci il 27 oktyabr tarixli “Azərbaycan Respublikasının bayramları haqqında” Qanuna əsasən, Qurban Bayramı ölkəmizdə də dövlət səviyyəsində qeyd olunur. Bu bayramın məqsədi xeyirxahlıq, paklıq, Allaha inam və sevgidir. Allah yolunda kəsilmiş qurbanlıq heyvanın ətini aztəminatlı ailələrlə bölüşmək, onları sevindirmək, insanları həmrəyliyə, dostluğa, qardaşlığa, halallığa, paklığa səsləmək bayramın mahiyyətini təşkil edir.
Ə.Niyazov Qurban Bayramının müsəlmanları gözəl niyyətlər və xeyirxah əməllər naminə birliyə çağırdığını vurğulayıb. İctimai sosial ədalətin yerinə yetirilməsi baxımından, Qurban Bayramını insanlar üçün bir fürsət kimi dəyərləndirib.

AIT has held a seminar on Sacrifice Ritual in Islam
Azerbaijan Institute of Theology has held a seminar on Sacrifice Ritual in Islam in the presentation of PhD Ahmed Niyazov.
Welcoming the event participants, PhD Ilkin Alimuradov, Head of the Department of Languages and Social Sciences, emphasized that educational seminars have become a tradition in the Institute. Ilkin Alimuradov noted that the current seminar is dedicated to the celebration of Eid festival.
Delivering a speech about Sacrifice Ritual in Islam, Ahmed Niyazov gave detailed information about the holiday. A.Niyazov mentioned the historical importance of Sacrifice in Islam and stressed that the ritual existed in all heavenly religions even before Islam.
Ahmed Niyazov then noted that Eid is celebrated in all Muslim countries as a special festival. According to the Law on the Holidays of the Republic of Azerbaijan dated October 27, 1992, Eid is celebrated at state level in Azerbaijan. The main purpose of the holiday is to inculcate humans with kindness, purity, belief in God and love. Sharing the meat of sacrificed animals with poor families, bringing them joy and evoking the feelings of solidarity, friendship, fraternity and purity constitute the essence of the holiday.
A.Niyazov stressed that Eid calls on Muslims to unite for the sake of benevolence and kindness. He evaluated Sacrifice ritual as an opportunity for the realization of social equality.