ABŞ-ın “Stirling” fondunun nümayəndə heyəti İlahiyyat İnstitutunda olub
“Tolerantlıq – sülh və əməkdaşlığa aparan yol kimi” beynəlxalq konfransın təşkilatçılarından olan ABŞ-ın “Stirling” fondunun nümayəndə heyəti Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunu (Aİİ) ziyarət edib.
Aİİ rektoru Aqil Şirinov qonaqlara ölkəmizdə mövcud olan birgəyaşayış ənənəsi, tolerantlıq mühiti barədə məlumat verib. Rektor Azərbaycanda müxtəlif dinlərin nümayəndələrinin sülh və əmin-amanlıq şəraitində yaşadıqlarını vurğulayaraq, Azərbaycan dövlətinin də ölkədəki ənənəvi dini qruplara daim qayğı ilə yanaşdığını qeyd edib.
Ali təhsil müəssisəsinin rəhbəri Aİİ haqqında bəhs edərkən bildirib ki, tədris zamanı bütün dinlər haqqında tələbələrə geniş bilgilər verilir. Rektor İnstitut müəllimlərinin öz sahələrinin peşəkar mütəxəssisləri olduqlarını nəzərə çatdırıb.
A.Şirinov ölkəmizdə mövcud olan multikultural mühitin tanıdılmasında görülən işlər barədə danışarkən, burada yaşayan bütün dinlərin nümayəndələri ilə sıx əməkdaşlıq şəraitində çalışıldığını diqqətə çatdırıb. O, Qəbələ rayonunun Nic qəsəbəsində məskunlaşan udilər üçün təşkil olunan Xristianlıq kursu barədə də söhbət açıb. Eyni zamanda, Qubada yəhudilərin yaşadıqları “Qırmızı qəsəbə”ni İnstitut tələbələri ilə birlikdə ziyarət etdiklərini vurğulayıb.
Səmimi qəbula və qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirən ABŞ-ın “Stirling” fondunun prezidenti Edvard Rou Yuta ştatında yaşayan etnik azlıqlar barədə söhbət açıb, burada mövcud kilsə və sinaqoqların tarixindən bəhs edib. Bildirib ki, Azərbaycan multikulturalizm və tolerantlıq kimi humanist dəyərləri dünyada təbliğ edir və eyni zamanda, bu amilləri layiqincə tətbiq edir.

Делегация Фонда Стирлинга США побывала в Институте теологии
Делегация Фонда Стирлинга (США), одного из организаторов международной конференции на тему «Толерантность как путь к миру и сотрудничеству» побывала в Азербайджанском институте теологии (АИТ).
Ректор АИТ Агиль Ширинов дал гостям информацию о традиции сосуществования, толерантной среде, господствующей в стране. А.Ширинов отметил, что представители различных религий проживают в Азербайджане в условиях мира и благополучия, государство всегда относится к традиционным религиозным группам в стране с заботой.
Рассказывая об АИТ, ректор сообщил, что в рамках обучения студентам предоставляются обширные знания обо всех религиях. Он довел до внимания, что преподаватели вуза являются профессионалами в своей сфере.
А.Ширинов дал информацию о работах в сфере популяризации мультикультуральной среды страны, тесном сотрудничестве с проживающими здесь представителями всех религий. Он рассказал о курсах христианства, организованных для удинов, поселившихся в поселке Нидж Габалинского района. В то же время он сообщил, что вместе со студентами АИТ был совершен визит в поселок Красная Слобода в Губе, где проживают евреи.
Президент Фонда Стирлинга (США) Эдвард Роу выразил благодарность за теплый прием и гостеприимство и рассказал об этнических меньшинствах, проживающих в штатах, существующих здесь церквях и синагогах. Он отметил, что Азербайджан поощряет такие гуманистические ценности, как мультикультурализм и толерантность, в то же время достойно применяет их.