ABŞ-ın “Stirling” fondunun nümayəndə heyəti İlahiyyat İnstitutunda olub
“Tolerantlıq – sülh və əməkdaşlığa aparan yol kimi” beynəlxalq konfransın təşkilatçılarından olan ABŞ-ın “Stirling” fondunun nümayəndə heyəti Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunu (Aİİ) ziyarət edib.
Aİİ rektoru Aqil Şirinov qonaqlara ölkəmizdə mövcud olan birgəyaşayış ənənəsi, tolerantlıq mühiti barədə məlumat verib. Rektor Azərbaycanda müxtəlif dinlərin nümayəndələrinin sülh və əmin-amanlıq şəraitində yaşadıqlarını vurğulayaraq, Azərbaycan dövlətinin də ölkədəki ənənəvi dini qruplara daim qayğı ilə yanaşdığını qeyd edib.
Ali təhsil müəssisəsinin rəhbəri Aİİ haqqında bəhs edərkən bildirib ki, tədris zamanı bütün dinlər haqqında tələbələrə geniş bilgilər verilir. Rektor İnstitut müəllimlərinin öz sahələrinin peşəkar mütəxəssisləri olduqlarını nəzərə çatdırıb.
A.Şirinov ölkəmizdə mövcud olan multikultural mühitin tanıdılmasında görülən işlər barədə danışarkən, burada yaşayan bütün dinlərin nümayəndələri ilə sıx əməkdaşlıq şəraitində çalışıldığını diqqətə çatdırıb. O, Qəbələ rayonunun Nic qəsəbəsində məskunlaşan udilər üçün təşkil olunan Xristianlıq kursu barədə də söhbət açıb. Eyni zamanda, Qubada yəhudilərin yaşadıqları “Qırmızı qəsəbə”ni İnstitut tələbələri ilə birlikdə ziyarət etdiklərini vurğulayıb.
Səmimi qəbula və qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirən ABŞ-ın “Stirling” fondunun prezidenti Edvard Rou Yuta ştatında yaşayan etnik azlıqlar barədə söhbət açıb, burada mövcud kilsə və sinaqoqların tarixindən bəhs edib. Bildirib ki, Azərbaycan multikulturalizm və tolerantlıq kimi humanist dəyərləri dünyada təbliğ edir və eyni zamanda, bu amilləri layiqincə tətbiq edir.

Delegates from Stirling foundation visit Institute of Theology
The Stirling foundation of the United States, one of the organizers of the international conference "Tolerance as a Path to Peace and Cooperation," paid a visit to the Azerbaijan Institute of Theology (AIT).
Agil Shirinov, Rector of Azerbaijan Institute of Theology, informed the guests about the tradition of coexistence and tolerant environment in the country. The rector emphasized that representatives of various religions live in peace and harmony in Azerbaijan, and that the state of Azerbaijan always protects the traditional religious groups in the country.
The rector of AIT stated that students are given extensive information about all religions during their education. The Rector noted that the teachers of the Institute are professional specialists in their fields.
A.Shirinov, speaking about the work done to promote a multicultural environment in our country, stated that we work closely with representatives of all religions who live here. He also discussed the Christian course that was organized for Udis living in the Nij settlement of the Gabala region. At the same time, he emphasized that alongside students the Institute visited the Red Settlement, where Jews live.
Edward Rowe, the president of the US Stirling foundation, opened a conversation about the ethnic minorities living in the state of Utah as well as the history of existing churches and synagogues, expressing his gratitude for the warm reception and hospitality.