Azərbaycan İlahiyyat İnstitutuna İslamşünaslıq ixtisasına qəbul olunmaq istəyən abituriyentlərin müsahibə şərtləri!
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutuna
İslamşünaslıq ixtisasına qəbul olunmaq istəyən
abituriyentlərin nəzərinə!
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamına əsasən yaradılmış Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun İslamşünaslıq ixtisası üzrə qəbul olunmaq istəyən abituriyentlərin III ixtisas qrupu imtahanı ilə yanaşı, Dini-Psixoloji Komissiyanın təşkil etdiyi qabiliyyət imtahanından keçmələri də nəzərdə tutulur. Qabiliyyət imtahanına buraxılış balı 150 (yüz əlli) olaraq müəyyənləşdirilmişdir.
Dini-Psixoloji Komissiya (DPK) Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən qabiliyyət imtahanlarını keçirmək məqsədi ilə yaradılır və tərkibinə ilahiyyat sahəsi üzrə mütəxəssislər, ekspertlər, psixoloqlar və DİM-in əməkdaşları daxil edilirlər.
Qabiliyyət imtahanı zamanı abituriyentlərin ümumi bilikləri, dini təsəvvürləri, psixoloji vəziyyətləri, yaradıcı təfəkkür imkanları xüsusi psixoloji metod ilə müsahibə əsasında müəyyənləşdirilir.
Qabiliyyət imtahanının nəticəsi “məqbul” və ya “qeyri-məqbul” olaraq qiymətləndirilir. Məqbul qiymət alan abituriyentlər DİM tərəfindən keçirilən İslamşünaslıq ixtisası üzrə ixtisas seçimində iştirak edə bilərlər.
Qeyd: qabiliyyət imtahanından məqbul almış abituriyetlər DİM-in müəyyənləşdirdiyi vaxtda ixtisas seçərək ərizələrini təsdiq etməlidirlər. Əks halda, həmin abituriyentlər müsabiqəyə buraxılmayacaqlar.

Interview guidelines for the applicants who want to study Islamic Studies at AIT
The applicants who want to study Islamic Studies at Azerbaijan Institute of Theology which was established by President Ilham Aliyev's Decree dated February 9, 2018, will be interviewed by the Religious and Psychological Commission after test exams for the 3rd major group.
The minimal score for the participation in the interview is 150.
The Religious and Psychological Commission established by the State Examination Center includes experts, psychologists and employees of the State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan.
The interview aims to check the general knowledge of applicants, their religious outlook, psychological condition and creative thinking skills through special methodology.
The successful candidates will be assessed as “satisfactory”. These candidates will further participate in the major selection process for the registration in Islamic Studies held by the State Examination Center.
Note: The successful candidates should specify their major and confirm online application form until the deadline. Otherwise, they will not be able to participate in the next stage.