“Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda keçirilmiş Simpoziumun materialları çap olunub
10 Fevral, 2021
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ), Türk Ocaqları İstanbul şöbəsi, İstanbul Universiteti Türkiyat Araşdırmaları İnstitutu, Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyinin (TİKA) birgə təşkilatçılığı ilə Türkiyə və Azərbaycanda “Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda keçirilmiş Simpoziumun materialları dərc olunub.
Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyi münasibətilə keçirilən Simpoziumun materialları Türk Ocaqları İstanbul şöbəsi tərəfindən çap edilib. Topluda hər iki ölkədən olan konfrans iştirakçılarının 35 məqaləsi yer alıb.
“Ön söz”ün müəllifi Türk Ocaqları İstanbul şöbəsinin müdiri Cezmi Bayram Əhməd bəy Ağaoğlunun təkcə Azərbaycan deyil, eləcə də Türkiyə üçün önəmli şəxsiyyətlərdən olduğunu, böyük mütəfəkkirin Türk Ocaqlarının yaradılmasında yaxından iştirak etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, Əhməd bəy Ağaoğlu milli oyanış hərəkatının daim ön sıralarında dayanan vətənpərvər şəxsiyyət, eyni zamanda, müsəlman Şərqində müasirləşmə siyasətinin ardıcıl tərəfdarı kimi tanınmışdır.
Qeyd edək ki, 19-20 sentyabr 2019-cu ildə Bakıda, 21-22 oktyabr 2019-cu ildə İstanbul şəhərində böyük mütəfəkkir Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyi ilə əlaqədar olaraq simpoziumlar keçirilmişdir.

Опубликованы материалы Симпозиума на тему «Выдающийся общественно-политический деятель тюркского мира – Ахмед-бек Агаоглу»
10 Февраль, 2021
Опубликованы материалы Симпозиума на тему «Выдающийся общественно-политический деятель тюркского мира – Ахмед-бек Агаоглу», прошедшего при совместной организационной поддержке Азербайджанского института теологии (АИТ), Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (ТИКА), Стамбульского подразделения «Тюркских очагов», Института «Исследования Тюркият» Стамбульского Университета.
Материалы Симпозиума, организованного по случаю 150-летнего юбилея Ахмед-бека Агаоглу, были опубликованы Стамбульским подразделением «Тюркских очагов». В сборнике размещено 35 статей участников конференции из обеих стран.
Автор предисловия заведующий Стамбульским подразделением «Тюркских очагов» Джезми Байрам отметил, что Ахмед-бек Агаоглу является одним из важных личностей не только для Азербайджана, но и для Турции, выдающийся мыслитель принимал близкое участие в создании «Тюркских очагов». Он довел до внимания, что Ахмед-бек Агаоглу был известен, как патриотическая личность, всегда стоящая в первых рядах движения национального пробуждения, в то же время как последовательный сторонник политики модернизации мусульманского Востока.
Отметим, что 19-20 сентября 2019 года в Баку, а 21-22 октября 2019 года в Стамбуле были проведены симпозиумы по случаю 150-летнего юбилея великого мыслителя Ахмед-бека Агаоглу.