“Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda keçirilmiş Simpoziumun materialları çap olunub
10 Fevral, 2021
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ), Türk Ocaqları İstanbul şöbəsi, İstanbul Universiteti Türkiyat Araşdırmaları İnstitutu, Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyinin (TİKA) birgə təşkilatçılığı ilə Türkiyə və Azərbaycanda “Türk dünyasının görkəmli ictimai-siyasi xadimi – Əhməd bəy Ağaoğlu” mövzusunda keçirilmiş Simpoziumun materialları dərc olunub.
Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyi münasibətilə keçirilən Simpoziumun materialları Türk Ocaqları İstanbul şöbəsi tərəfindən çap edilib. Topluda hər iki ölkədən olan konfrans iştirakçılarının 35 məqaləsi yer alıb.
“Ön söz”ün müəllifi Türk Ocaqları İstanbul şöbəsinin müdiri Cezmi Bayram Əhməd bəy Ağaoğlunun təkcə Azərbaycan deyil, eləcə də Türkiyə üçün önəmli şəxsiyyətlərdən olduğunu, böyük mütəfəkkirin Türk Ocaqlarının yaradılmasında yaxından iştirak etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, Əhməd bəy Ağaoğlu milli oyanış hərəkatının daim ön sıralarında dayanan vətənpərvər şəxsiyyət, eyni zamanda, müsəlman Şərqində müasirləşmə siyasətinin ardıcıl tərəfdarı kimi tanınmışdır.
Qeyd edək ki, 19-20 sentyabr 2019-cu ildə Bakıda, 21-22 oktyabr 2019-cu ildə İstanbul şəhərində böyük mütəfəkkir Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyi ilə əlaqədar olaraq simpoziumlar keçirilmişdir.

Ahmed bay Agaoglu, Outstanding Public and Political Figure of the Turkic World, symposium materials have been published
10 February, 2021
The materials of the symposium on Ahmed bay Agaoglu, Outstanding Public and Political Figure of the Turkic World, organized jointly by Azerbaijan Institute of Theology, Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA), Istanbul Branch of Türk Ocakları and Istanbul Institute for Turkic Studies, have been published.
The materials of the symposium held on the 150th anniversary of Ahmad Bay Agaoglu were published by the Istanbul Branch of Türk Ocakları. The collection includes 35 articles by conference participants from both countries.
The author of the "Foreword" to the symposium materials Cezmi Bayram, Head of the Istanbul Branch of Türk Ocakları, emphasized that Ahmad bay Agaoglu was one of the prominent figures both for Azerbaijan and for Turkey, and the great thinker was closely involved in the establishment of the Türk Ocakları. He noted that Ahmad Bay Agaoglu was a patriotic figure who was always at the forefront of the national awakening movement, as well as a consistent supporter of the policy of modernization in the Muslim East.
It should be noted that symposiums were held on September 19-20, 2019 in Baku, and on October 21-22, 2019 in Istanbul to celebrate the 150th anniversary of the great thinker Ahmad bay Agaoglu.