Rektor müəllimlərlə görüşüb
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rektoru, dosent Aqil Şirinov 5 Oktyabr – Müəllimlər Günü münasibətilə müəllimlərlə görüşüb.
İnstitut rəhbəri Aqil Şirinov öncə yeni tədris ilinin başlanması və 5 Oktyabr – Müəllimlər Günü münasibətilə bütün müəllimləri təbrik edib. Təhsilin cəmiyyət və xalq üçün böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayan rektor ümummilli lider Heydər Əliyevin təhsil haqqında fikirlərini bölüşüb: “Cəmiyyət təhsilsiz inkişaf edə bilməz. Təhsilsiz xalq müasir şəraitdə öz imkanlarını həyatına sərf etmək üçün çox problemlərlə rastlaşar”.
A. Şirinov daha sonra ali təhsil müəssisəsi qarşısında duran məqsəd və hədəflərdən söhbət açıb. Bildirib ki, Aİİ müəllimləri tələbələrlə təkcə auditoriyalarda deyil, dərslərdənkənar vaxtlarda da ünsiyyət saxlamalı, onların tədrislə bağlı problemlərinin həllində yardım etməlidirlər.
Tədrisin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi haqqında fikirlərini bölüşən rektor bildirib ki, Aİİ-də dərslərin, xüsusilə dil fənlərinin səmərəliliyinin artırılması üçün əlavə kurslar təşkil edilir. Müəllimlərin bu kurslarda təmənnasız iştirak etdiyini bildirən A.Şirinov onlara dərin minnətdarlığını bildirib.
Aİİ rəhbəri elmi-tədqiqatların keyfiyyətinin yüksəldilməsi, professor-müəllim heyətinin fəaliyyətinin artırılması məsələsinə də toxunub.
Tədbirdə Aİİ-nin yüksəkixtisaslı mütəxəssis kadrların hazırlanmasında səmərəli fəaliyyəti ilə fərqlənən müəllimlərə hədiyyələr təqdim olunub.

Ректор встретился с преподавателями
Ректор Азербайджанского института теологии (АИТ) Агиль Ширинов встретился с преподавателями по случаю 5 октября – Дня учителя.
Ректор АИТ поздравил всех преподавателей по случаю начала нового учебного года и 5 октября – Дня учителя. А.Ширинов, подчеркнувший особую значимость образования для общества и народа, поделился мнениями общенационального лидера Гейдара Алиева об образовании: «Общество не может развиваться без образования. Необразованный народ столкнется с множеством проблем для использования своих возможностей в современных условиях».
Далее ректор рассказал о целях и задачах, стоящих перед АИТ. Он отметил, что преподаватели АИТ должны поддерживать общение со студентами не только в аудитории, но и вне уроков, помогать им в решении проблем, связанных с образованием.
А.Ширинов, поделившийся мнением о повышении качества образования, сообщил, что в АИТ организовываются дополнительные курсы для повышения эффективности уроков, в частности языковых дисциплин. Он добавил, что преподаватели принимают участие в таких курсах бесплатно и выразил им глубокую благодарность.
Ректор АИТ также коснулся вопросов повышения качества научных исследований, деятельности профессорско-преподавательского состава.
В рамках мероприятия преподавателям, отличившимся своей эффективной деятельностью в подготовке высококвалифицированных кадров, были вручены подарки.